"Zabójca" snu. Ekspertka radzi pozbyć się z sypialni

- Jest wiele badań pokazujących, że jeżeli wgapiamy się w telewizor kilka godzin przed pójściem spać, to nasz mózg nie jest w stanie wytworzyć sobie takiej informacji: "jest ciemno" - ostrzega dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk. Ekspertka od zdrowego snu radzi, jak wypoczywać.

Dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk o zdrowym śnie
Dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk o zdrowym śnie
Źródło zdjęć: © materiały własne

Czym jest chronotyp? Jakie mamy fazy i cykle snu? Czy można zmienić swój zegar biologiczny? Czy oglądanie telewizji przed zaśnięciem szkodzi? Na te pytania odpowiedziała w nowym odcinku "Balansu" psycholożka dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk. Ekspertka w rozmowie z Kubą Jankowskim porusza też kwestię picia kawy jako "pobudzacza", a także, ile złego dla naszego snu wyrządza światło cyfrowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego nie możesz usnąć i jak długo spać? || Joanna Gorgol - Waleriańczyk BALANS #48

Nieregularny sen i odsypianie w weekend. Oto negatywne skutki

Co się dzieje z naszym organizmem, jeżeli nie kładziemy się i nie wstajemy codziennie o tej samej porze? Niestety skutki zaniedbania regularności snu mogą być opłakane. Co więcej, weekendowe "nadrabianie", polegające na późniejszym wstawaniu, również negatywnie odbije się na naszym zdrowiu.

- Jedną z najważniejszych zasad zdrowego snu jest po prostu regularność (...). Jeżeli pozwolimy sobie na spanie dłużej w ciągu weekendu, to rozregulujemy sobie swój zegar biologiczny (...), czyli np. rozwala nam się to, jak działa gospodarka hormonalna, nasz układ odpornościowy - ostrzega dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk.

Jak zaznacza ekspertka, nasz organizm odczyta weekendowe "przestawianie" zegara biologicznego jako ingerencję w rytm dobowy, który obowiązuje nas w pozostałe dni tygodnia.

Sen w erze cyfrowej

Ostatnio wiele się mówi na temat szkodliwości światła cyfrowego i jego negatywnym wpływie na nasz sen. Ekspertka mówi wprost m.in. o szkodliwości oglądania telewizji tuż przed zaśnięciem.

- Jest wiele badań pokazujących, że jeżeli wgapiamy się w telewizor kilka godzin przed pójściem spać, to nasz mózg nie jest w stanie wytworzyć sobie takiej informacji: "jest ciemno" i ta melatonina, która wydziela się właśnie wtedy, kiedy taki sygnał w mózgu się pojawia, ona nie rośnie, nie daje nam sygnału, że powinniśmy iść spać - tłumaczy dr Joanna Gorgol-Waleriańczyk.

Zwraca też uwagę na rolę diety i napojów bogatych w kofeinę. Co myśli o piciu kawy? Tego dowiecie się z nowego odcinka "Balansu".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)