FitnessSpokojnie to nie ciąża!

Spokojnie to nie ciąża!

Spokojnie to nie ciąża!

Powinien już być, przynajmniej tak zapisałaś w swoim kalendarzyku. Zwykle się nie spóźniał, nie robił Ci niespodzianek. Zaczynasz się zastanawiać, dlaczego znowu Cię zawiódł... Jak to z nim bywa, przyczyny mogą być różne. O kim mowa? Kto jest tym irytującym spóźnialskim?

Powinien już być, przynajmniej tak zapisałaś w swoim kalendarzyku. Zwykle się nie spóźniał, nie robił Ci niespodzianek. Zaczynasz się zastanawiać, dlaczego znowu Cię zawiódł... Jak to z nim bywa, przyczyny mogą być różne.

O kim mowa? Kto jest tym irytującym spóźnialskim?

Tak, chodzi o okres, czyli menstruację. Okazuje się, że jego brak wcale nie musi oznaczać, że zostaniesz mamą. Są jeszcze inne powody takiej nieprawidłowości, ich również nie powinnaś ignorować. Możliwe, że Twoje zdrowie jest poważnie zagrożone.

Dlaczego, nie masz miesiączki? Oto odpowiedzi...

1 / 8

...bo cierpisz na zespół policystycznych jajników

Obraz
© sxc.hu

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba wywołana wadami układu hormonalnego. Jej objawami może być hiusutyzm (czyli owłosienie typu męskiego m.in. na twarzy, klatce piersiowej), może również powodować trądzik i łysienie.

PCOS to także przyczyna nieregularnych miesiączek, a w efekcie nawet niepłodności. W organizmie kobiety pojawia się zwiększona ilość androgenów (męskich hormonów płciowych), co blokuje cykl miesiączkowy.

Rozpoznanie takiej choroby dokonuje się zazwyczaj po wykryciu charakterystycznych zmian hormonów we krwi. Inną metodą jest badanie USG jajników, ponieważ zespół ten wywołuje ich powiększenie, a także pojawienie się na nich licznych pęcherzyków.

2 / 8

...bo masz niedoczynność tarczycy

Obraz
© sxc.hu

Okazuje się, że niedoczynność tarczycy, to problem, o którym możesz nie mieć pojęcia. Kiedy się pojawia, zaczyna burzyć nasz prawidłowy system wydzielania hormonów płciowych przez jajniki.

Gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów, na ratunek przychodzi przysadka mózgowa. To ona zaczyna pobudzać tarczycę do większej produkcji hormonów. Niestety medale mają zwykle dwie strony, tu jest podobnie – wzmożona aktywność przysadki działa także na jajniki, które zwiększają nadmiernie produkcję estrogenów. Taka sytuacja, to przyczyna nie tylko nieregularnego okresu, ale również bolesnej menstruacji.

Niedoczynność tarczycy może również opóźnić dojrzewanie płciowe, albo całkiem je zahamować. Wówczas powinien interweniować endokrynolog, bardzo możliwe, że zaleci Ci specjalne leczenie hormonalne.

Ale to jeszcze nie koniec naszych kobiecych problemów...

3 / 8

...bo się odchudzałaś

Obraz
© sxc.hu

Jak wiadomo diety mają swoje dobre i złe strony. Dzięki nim możesz sporo schudnąć, ale też znacznie osłabić swój organizm, a w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej. Tu najczęściej jest to spadek tzw. leptyny, którego ubytek spowodowany jest zbyt małą ilością kalorii. Organizm zaczyna się bronić przed ujemnym bilansem energetycznym i „oszczędza” na owulacji.

Przyczyną braku miesiączki, może być nie tylko zbyt niska waga, ale również nadwaga. Aby sprawdzić, czy nie przesadziłaś w żadną ze stron, oblicz swoje BMI (ang. body mass index), czyli wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu.

Możesz to zrobić w łatwy sposób naszym specjalnym kalkulatorem (* Kliknij tu KALKULATORY* )

Waga to jednak nie wszystko…

4 / 8

...bo zażywałaś leki

Obraz
© sxc.hu

Leki to kolejna przyczyna, która może sporo namieszać w Twoim organizmie, a w efekcie doprowadzić do wstrzymania miesiączki. Należą do nich leki - przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz niektóre leki przeciwko nadciśnieniu. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji nie podejmować własnych metod leczenia nieprawidłowości, najlepiej będzie jak skonsultujesz się z lekarzem.

Inną możliwością zamieszania w Twoim cyklu może być odstawienie przez Ciebie tabletek antykoncepcyjnych. W takim przypadku wystarczy niekiedy poczekać, aż hormony się uspokoją, a okres pojawi się wtedy, kiedy powinien.

5 / 8

...bo weszłaś w okres menopauzy

Obraz
© mwmedia

Menopauza to okres w życiu kobiety, który rozpoczyna się około 50. roku życia i towarzyszy mu zanik miesiączkowania. Jest to wyjątkowo trudny czas, ale nie oznacza starości, bezużyteczności, końca kobiecości. Potwierdzają to chociażby dane CBOS z 2007 roku, według których starość zdaniem Polaków zaczyna się około 62. roku życia. Entuzjastycznie nastawiają i dodają wiary w siłę kobiety po 50. roku życia też inne fakty, chociażby ten, że Coco Chanel wypromowała swój znany kostium będąc po 70., a Wisława Szymborska zdobyła Nobla mając 73 lata.

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety i to właśnie w dużym stopniu od niej zależy, jaki będzie jego przebieg. Przykładem mogą tu być znakomicie wyglądające Krystyna Janda i Grażyna Szapołowska.

6 / 8

...bo byłaś, lub jesteś w podróży

Obraz
© sxc.hu

Pośpiech, zmiana klimatu i strefy czasowej, które w efekcie wiążą się ze zmęczeniem i sporą dawką stresu, także mogą skutkować brakiem okresu. Wyjazdy są bardzo przyjemne, ale mogą doprowadzić do wyczerpania organizmu. Wówczas włącza się system obronny, dla którego priorytetem nie jest zwykle prawidłowa owulacja i związana z nią możliwość zajścia w ciążę. W takich przypadkach miesiączka zazwyczaj wraca do normy, kiedy organizm się po prostu zregeneruje.

Brak okresu spowodowany podróżą, to problem wielu kobiet. Dowodzą tego chociażby liczne wpisy na forach społecznościowych.

7 / 8

...bo intensywnie uprawiasz sport

Obraz
© sxc.hu

Uprawianie sportu, szczególnie tego wyczynowego, wiąże się z tym, że Twój organizm narażony jest na sporą dawkę wysiłku. Podobnie jest także w przypadku ciężkiej pracy fizycznej.

Jak wskazują badania, aż 50 proc. sportsmenek, ma problemy z spóźniającą się miesiączką. Dodatkowo w grupie badanych jedna na dziesięć kobiet przyznała, że miała plamienia międzymiesiączkowe.

8 / 8

...bo miałaś infekcję

Obraz
© sxc.hu

Zmiany chorobowe w Twoim organizmie także powodują opóźnienia okresu, tutaj nie ma reguły. Przyczyną może być po prostu grypa, ale też stan zapalny np. jajników.

Spóźniający się okres to zmora wielu kobiet. Robi sporo zamieszania, ale nie zawsze musi oznaczać ciążę. Pomimo tego pamiętaj, że czasem warto wybrać się do lekarza, bo dzięki temu, możesz zapobiec poważnym komplikacjom.

Tekst: Beata Byczkowska

ciążakobietamiesiączka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)