GotowaniePrzepisy"Upiorny" widok w polskich lasach. Może przyprawiać o dreszcze

"Upiorny" widok w polskich lasach. Może przyprawiać o dreszcze

Sezon na grzyby trwa w najlepsze, a miłośnicy tej formy rekreacji rywalizują w poszukiwaniu najpiękniejszych i najsmaczniejszych egzemplarzy. Jednak podczas tej relaksującej czynności pewien widok może niespodziewanie podnieść nam ciśnienie.

"Palce umarlaka" mogą wystraszyć podczas leśnego spaceru
"Palce umarlaka" mogą wystraszyć podczas leśnego spaceru
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Roxane Bay
oprac. IWC

Grzybobranie to dla wielu osób połączenie wielogodzinnych, relaksujących spacerów po lesie z przyjemnością znajdowania najdorodniejszych okazów. Niestety, nawet najbardziej doświadczeni grzybiarze mogą przeżyć chwile grozy, gdy wśród leśnej ściółki zauważą coś, co wygląda jak wystające z ziemi "palce".

Wyjątkowo upiorny obraz

"Kiedy jesienią ziemia robi się wilgotna i miękka od deszczu, a blask księżyca dociera do dna lasu, spod ściółki próbują wyjść ci, co drzewiej w niej spoczęli..." - możemy przeczytać na facebookowym profilu nadleśnictwa Kolbudy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezon grzybowy w pełni. Rady eksperta, które mogą uratować życie

Choć opis może mrozić krew w żyłach, to mowa nie o upiornych postaciach, ale specyficznym grzyb – próchnilcu maczugowatym. Ze względu na swój wygląd, przypominający wystającą z ziemi ludzką dłoń, często określany jest mianem „palców umarlaka” lub „palców nieboszczyka”.

Jak informowały Lasy Państwowe w serwisie X, nie jest to „horror klasy B”, a grzyb, którego lekko zagięte, czarne owocniki przypominają maczugi albo właśnie ludzkie palce. Grzyby te zazwyczaj osiągają wysokość od 3 do 10 cm i mają grubość około 2,5 cm, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie.

Próchnilec maczugowaty - występowanie

Nazwa próchnilca zaczerpnięta jest od jego umiejętności powodowania próchnienia drewna. Z tego powodu często spotykany jest u podstawy drzew, szczególnie martwych, od wiosny aż do późnej jesieni. Choć nie jest trujący dla ludzi i nie podlega ochronie, jest niejadalny, więc lepiej pozostawić go tam, gdzie został znaleziony.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. Tutaj będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście swoich znajomych. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami, wysyłając na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)