Żyją w całej Polsce. Pod żadnym pozorem ich nie dotykaj
Krocionogi to długie wije, które występują w całym kraju i często skrywają się w naszych domach. Możesz spotkać je na poddaszu lub w piwnicy. Choć nie gryzą, lepiej się do nich nie zbliżać. Zwierzęta te posiadają bowiem gruczoły obronne.
Krocionogi przemieszczają się powoli, wykonując przy tym płynne ruchy. Kiedy poczują się zagrożone, zwijają się w kłębek, przechodząc w stan odrętwienia. Żyją w martwym drewnie, niewielkich szczelinach czy wydrążonych przez siebie jamach. Gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać, szukają schronienia. Często znajdują je w naszych domach.
Czy krocionogi stanowią zagrożenie dla człowieka? Okazuje się, że tak. Jeśli zauważysz je w swoim domu, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj. Wyjaśniamy, jak się ich pozbyć w bezpieczny sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciążliwe skoczogonki. Jak skutecznie zwalczyć te szkodniki roślin?
Jak wyglądają krocionogi?
W Polsce występuje aż 85 różnych rodzajów krocionogów, jednak najczęściej spotykanym gatunkiem jest krocionóg plamisty. Jak go rozpoznać? Z wyglądu przypomina coś pomiędzy grubą dżdżownicą a stonogą. Osiąga 2 do 47 mm długości.
Wyróżnia się długim, segmentowym ciałem z wieloma nogami o szarym, brązowym lub czarnym kolorze. Porusza się dzięki kilkudziesięciu krótkim nogom. W środowisku naturalnym można spotkać go w parku, lesie czy nawet w ogrodzie. Skrywa się pod liśćmi, deskami, skrzynkami i doniczkami. Przepada za ciemnymi i wilgotnymi miejscami.
Jesienią, gdy temperatura spada, szuka cieplejszego miejsca. Zdarza się, że przedostaje się do domów. Spotkasz go w szczelinach i zakamarkach piwnic, kanałów kanalizacyjnych, a nawet w kuchni czy łazience.
Czy krocionogi są niebezpieczne?
Choć krocionogi nie gryzą zwierząt i ludzi, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Te zwierzęta posiadają gruczoły obronne, które wydzielają nieprzyjemnie pachnącą i trującą substancję. W jej skład wchodzą takie związki jak kwas solny oraz cyjanowodór. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym zamieszkały krocionogi jest niebezpieczne. Skutkuje poważnym podrażnieniem skóry i alergią.
Jeśli zauważysz ich obecność w domu, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj. Jak pozbyć się krocionogów z domu? Na to pytanie odpowiedział profesor Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, udzielając cennych wskazówek na łamach trojszyk.com.
- Gdy z przylegających terenów przedostają się krocionogi w pobliże zabudowań i wchodzą do budynków, należy przeprowadzić zabieg opryskiwania wybranym produktem biobójczym. Opryskać należy zewnętrzne ściany budynków do wysokości 1 m i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków o szerokości do 2 m - tłumaczył.
Czytaj także: Najgorszy szkodnik w ogrodzie. Wystarczą trzy łyżki
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl