GotowaniePrzepisySprawdź, jakich przypraw dodajesz do ciast

Sprawdź, jakich przypraw dodajesz do ciast

Sprawdź, jakich przypraw dodajesz do ciast
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

To między innymi, im zawdzięczamy niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie, bowiem świąteczne dania czy wypieki bez aromatycznych przypraw. Używasz miodu, cynamonu i cukru waniliowego? Na pewno? To sprawdź co masz w domu i czego dodajesz do ciasta. Cukru z wanilią czy raczej waniliną lub etylowaniliną? Oryginalnego cynamonu czy trującego cynamonu kasja? Naturalnego miodu czy sztucznego paskudztwa z syropem cukrowym?

To między innymi, im zawdzięczamy niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie, bowiem świąteczne dania czy wypieki bez aromatycznych przypraw.

Używasz naturalnego miodu, pachnącego cynamonu i słodkiego cukru waniliowego? Na pewno? Sprawdź co masz w domu i czego dodajesz do ciasta. Cukru z wanilią czy raczej waniliną lub etylowaniliną? Oryginalnego cynamonu czy trującego cynamonu kasja? Naturalnego miodu czy sztucznego paskudztwa z syropem cukrowym?

(gabi), kobieta.wp.pl

1 / 8

Cynamon

Obraz
© 123RF

Jego zapach odpręża, miło nastraja. Wspomaga trawienie, rozgrzewa i może obniżać poziom cukru we krwi. Jednak to nie wszystkie właściwości cynamonu. Ujawniono bowiem, że nadmierne jego stosowanie może uszkadzać wątrobę i nerki, co wiąże się z wysoką zawartością toksycznej kumaryny w tej przyprawie. Przy czym trujący jest tani cynamon kasja. Jak go odróżnić od zdrowego cynamonu cejlońskiego?

2 / 8

Tani cynamon z kory drzewa kasja

Obraz
© 123RF

Wiele rodzajów cynamonu, produktów żywnościowych przyprawianych cynamonem, napojów i suplementów diety dostępnych np. w USA zawiera taką postać tej przyprawy, która charakteryzuje się wysokimi poziomami naturalnej substancji mogącej szkodzić wątrobie u niektórych nadwrażliwych ludzi. Badanie na ten temat ukazało się w "Journal of Agricultural and Food Chemistry". Autorzy prac podkreślają, że takie same rezultaty uzyskano w pracach opublikowanych w Unii Europejskiej.

Ikhlas Khan, kierujący badaniem, wyjaśnia, że cynamon, który pochodzi z kory niektórych drzew, jest jedną z najpopularniejszych przypraw używanych w napojach i żywności. Ponieważ cynamon "prawdziwy", czyli cejloński, jest naprawdę drogi, w większości produktów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych (np. chleb, bułki), używa się suszonego cynamonu z kory drzewa kasja (Cynamonowiec wonny, Cinnamomum cassia).

Cynamon cejloński zawiera niewielkie ilości kumaryny, czyli naturalnej substancji powiązanej z uszkodzeniami wątroby u ludzi, którzy są na nią wrażliwi. Niestety, cynamon kasja zawiera o wiele większe ilości kumaryny.

Khan przeanalizował zawartość kumaryny w różnych produktach, w których użyto cynamonu. Odkrył, że kumaryna była obecna czasami w naprawdę dużych ilościach w suplementach diety opartych na cynamonie i w produktach spożywczych doprawianych cynamonem.

3 / 8

Co to jest kumaryna?

Obraz
© 123RF

Jest to substancja zapachowa, występująca nie tylko w produktach spożywczych, ale i w kosmetycznych. Jej zapach przypomina woń skoszonego siana, połączonego z wanilią. Wykazuje działanie uspokajające, relaksujące na mięśnie gładkie i prążkowane, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Może pomóc w walce z bezsennością, kolkami, zaparciami i trudnościami w oddawaniu moczu. Wpływa też na drobnoustroje, hamując ich rozwój. Ponadto może zapobiegać nowotworom.

Kumaryna negatywnie wpływa na tych, którzy są podatni na takie działanie. Szkodliwość kumaryny nie została potwierdzona badaniami na ludziach. Testy na szczurach i psach wykazały jej patologiczny wpływ, na ich organizmy, powodując u szczurów krwotoki wewnętrzne, a u psów problemy wątrobowe z żółtaczką i u obu gatunków zwierząt śmierć.

4 / 8

Jak odróżnić cynamony?

Obraz
© 123RF

Często dochodzi do fałszowania i sprzedawania gorszego cynamonu kasja, zamiast cynamonu z Cejlonu. Jednak występuje kilka cech, mogących zwrócić naszą uwagę, przy zakupie przyprawy.

Cynamon kasja jest skręcony w pojedyncze i gładkie laski, a cynamon cejloński zwija się po obu stronach kory, tworząc "dwururkę", w przekroju przypominającą cygaro.

Zmielona kora cynamonu kasja ma ciemny kolor, podbarwiony na rdzawo lub czerwono, a cynamon cejloński ma barwę jasną, żółtobrązową.

Cynamon kasja ma nieprzyjemny, piekący i cierpki smak, a cynamon cejloński ma delikatny, słodkawo-korzenny smak, lekko piekący.

Niemieccy naukowcy, którzy zajęli się analizowaniem kumaryny zawartej w cynamonie kasja, zalecają by spożywać tą przyprawę nie częściej niż raz w tygodniu. Przy czym zaznaczają, że dawka ta powinna wynosić, 0,1mg na kilogram masy ciała.

Zaznacza się, że jedna płaska łyżeczka do herbaty to około 3 gramy cynamonu. W Niemczech odradza się również przyjmowanie leków hipoglikemizujących, które zawierają cynamon chiński.

5 / 8

Czy miód na pewno jest naturalny?

Obraz
© 123RF

Pytanie, które często nasuwa się przy okazji przygotowywania świątecznych pierników, to czy aby na pewno miód, który kupiliśmy lub zamierzamy kupić, jest w stu procentach naturalny, czyli, czy nie dodano do niego cukru.

Oczywiście, żaden producent nie przyzna się na etykiecie, że do naturalnego miodu dodał syropu cukrowego. Jednak, jak podaje Polski Związek Pszczelarski, można "na oko" ocenić autentyczność miodu, jeśli na etykiecie podano datę jego rozlewu.

Jeśli po około trzech miesiącach od daty rozlewu miód wciąż pozostaje płynny, możesz podejrzewać, iż dodano do niego cukru, ponieważ miód każdego rodzaju powinien już w tym czasie skrystalizować.

6 / 8

Jak więc kupować wanilię?

Obraz
© 123RF

Najczęściej kupując wanilię sugerujemy się wyglądem - oczekujemy, że będzie gruba, mokra i soczysta. Ma to niby oznaczać, że będzie aromatyczna i świeża. Nic bardziej mylnego. Największy pożytek mamy z małych ziarenek, które wydobywamy z wnętrza lasek (po ich rozkrojeniu). Skórkę wykorzystujemy dość rzadko, jedynie produkując domowy cukier lub obsuszając je mocno i mieląc. W każdej z tych sytuacji potrzebujemy lasek, które są odpowiednio obsuszone.

Mokra wanilia choć wygląda apetyczniej, jest niezwykle podatna na gnicie. Wielu sprzedawców, aby mieć wanilię mokrą, przed sprzedażą namacza ją i "odświeża". W efekcie wanilia traci większość swoich właściwości i w domowej spiżarni nie przeleży nawet kilku tygodni.

W Polsce 99 procent sprzedawanej wanilii pochodzi z Madagaskaru lub Indonezji. Wanilia z tych krajów jest dobra gatunkowo. Jeżeli jednak ktoś oczekuje, że za jedną laskę zapłacicie powyżej 6 złotych, to oszukuje. Najdroższa jest wanilia meksykańska, względnie burbońska (z wyspy Reunion). Ich cena jest na tyle wysoka dla importerów, że rzadko decydują się na jej zakup.

Gdy kupujecie wanilię w sklepach, zwróćcie uwagę na sposób, w jaki jest zapakowana. Najgorsze, to zapakowanie jej w zwykłą foliową torebkę, która nie ma hermetycznego zamknięcia. W ten sposób przechowywana traci właściwości.

Jak więc kupować wanilię? Sprawdzając szczelność opakowania. Jeśli po naciśnięciu na torebkę, powietrze ucieka, poszukajcie innego.

7 / 8

Wanilina

Obraz
© 123RF

Substancją odpowiedzialną za intensywność aromatu wanilii jest wanilina. Jest naturalnie wydobywana z lasek przyprawy w procesie fermentacji.

Zawartość waniliny w laskach dobrej jakości jest powyżej 2 procent. W sklepach często spotykamy się z wanilią, która charakteryzuje się stężeniem waniliny nie większym niż 1 procent, dlatego też sprzedawcy sprytnie pomijają tą informację i nie umieszczają jej na etykietach. Warto o to dopytać przed zakupem.

8 / 8

Cukier z wanilią czy waniliną lub etylowaniliną?

Obraz
© 123RF

W sprzedaży występuje także wanilina pod sztuczną postacią bezbarwnej igiełki lub krystalicznego proszku barwy białej do jasnożółtej.

To właśnie z tego rodzaju waniliną mamy do czynienia kupując sztuczne olejki aromatyczne lub cukier wanilinowy.

Etylowanilina charakteryzuje się zapachem i smakiem słodkiej wanilii. Jest substancją około trzy razy mocniejszą od waniliny. W handlu spotyka się ja pod postacią proszku wanilinowego. Jest głównie składnikiem cukru wanilinowego.

(gabi), kobieta.wp.pl

cynamonwaniliamiód

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)