Spryskaj kostkę brukową. Wyżre cały nalot

Spryskaj kostkę brukową. Wyżre cały nalot

Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej?
Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.04.2024 13:55, aktualizacja: 09.04.2024 15:32

Kostką brukową często wyłożone są chodniki, podjazdy oraz tarasy. Niestety, z czasem może pojawić się na niej biały nalot, który psuje estetykę nawierzchni. Jak pozbyć się białych wykwitów i przywrócić kostce brukowej dawny blask?

Wykwity wapienne to biały nalot, który może pojawić się na powierzchni każdej kostki brukowej. Plamy te powstają w wyniku migracji soli wapiennych z wnętrza bruku na jego powierzchnię. Chociaż jest to zjawisko całkiem naturalne, może całkowicie zmienić wygląd podjazdu.

Pojawienie się wykwitów przeważnie spowodowane jest nadmiarem wilgoci w podłożu lub w powietrzu. Powodem może być także brak fugowania lub niewłaściwe użycie fugi co powoduje, przedostanie się wody do wnętrza kostki. Innym powodem jest użycie niskiej jakości materiałów, które zawierają dużą ilość wapnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić wapienne wykwity z kostki brukowej?

Chociaż białe wykwity nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, to ich pojawienie się sprawia, że kostka brukowa nie wygląda zbyt ładnie. Choć biały osad z biegiem czasu znika sam, to może być widoczny od kilku miesięcy do kilku lat. Długość tego okresu zależy od warunków atmosferycznych, częstości użytkowania powierzchni oraz dbałości o kostkę. Jak można go usunąć, bez czekania aż sam zniknie?

Jednym ze sposobów jest mycie ciśnieniowe. Użycie intensywnej metody mycia to najskuteczniejszy sposób na usunięcie białego nalotu. Należy jednak pamiętać, że ten zabieg warto powtarzać kilka razy, a przy dużych powierzchniach użycie myjki ciśnieniowej będzie bardzo czasochłonne. 

W sklepach znajdziesz spory wybór specjalistycznych preparatów chemicznych, które są przeznaczone do usuwania wykwitów wapiennych. Jedną z polecanych metod jest ługowanie, polegające na wykorzystaniu słabego roztworu kwasu solnego, mrówkowego lub octowego. Zawsze przed użyciem danego środka czyszczącego należy dokładnie przeczytać instrukcję i stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Domowy sposób na usunięcie białych wykwitów 

Oprócz powyższych metod istnieje również domowy sposób na wyczyszczenie wapiennych wykwitów z kostki brukowej. W tym celu należy stworzyć oprysk z kwasku cytrynowego lub roztworu octu.

Tutaj przyda się jednak specjalny opryskiwacz, odpowiedni do pracy z kwasami - inne typy mogą ulec uszkodzeniu. Konieczne jest także zabezpieczenie dłoni rękawicami ochronnymi. Zabieg opryskiwania powinien odbywać się w suchy i pozbawiony wiatru dzień. Taki oprysk może być stosowany do różnorodnych plam i zanieczyszczeń, co pomaga przywrócić kostce estetyczny wygląd.

Tuż po ułożeniu kostki brukowej warto ją zaimpregnować, co niemal całkowicie wyeliminuje problem pojawiania się wykwitów wapiennych. Oprócz tego taki zabieg wydłuża żywotność kostki i pozwala zachować jej dobry wygląd na długie lata.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta