Spryskaj działkę. Kleszcze uciekną co do jednego
Temperatury rosną, co sprawia, że kleszcze stają się bardziej aktywne w poszukiwaniu ofiar. Można je spotkać nie tylko w lasach, ale także na łąkach, w parkach miejskich oraz w ogrodach przydomowych. Jak się przed nimi zabezpieczyć?
Kiedy za oknem pojawia się więcej słońca, a temperatury wzrastają, kleszcze stają się bardziej aktywne. Możemy je znaleźć w lasach, parkach miejskich oraz ogrodach przydomowych.
Kleszcze to nie tylko uciążliwe pasożyty dla ludzi i zwierząt, ale także nosiciele groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego boją się kleszcze? Przetestowaliśmy 6 naturalnych preparatów
Jak pozbyć się kleszczy z ogródka?
Warto pamiętać, że kleszcze są szczególnie aktywne w wysokich trawach i gęstych zaroślach. Regularne koszenie trawnika i przycinanie roślin ogranicza im dostęp do wilgotnych i zacienionych miejsc, które preferują. Dodatkowo usuwanie opadłych liści i gałęzi zmniejsza wilgotność gleby, co czyni ogród mniej atrakcyjnym dla kleszczy.
Można również używać preparatów odstraszających kleszcze, najlepiej naturalnych. Przykładem jest olejek z drzewa herbacianego, który po rozcieńczeniu w wodzie można rozpylić w ogrodzie. Jego zapach jest nieprzyjemny dla kleszczy, więc unikają miejsc, które zostały nim spryskane. W walce z kleszczami pomocne są także olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy i ocet jabłkowy.
Ekologicznym rozwiązaniem są opryski na bazie oleju rydzowego, dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto je stosować już wczesną wiosną, gdy kleszcze zaczynają intensywnie poszukiwać żywicieli.
Sposoby na kleszcze
Innym skutecznym sposobem jest przygotowanie własnych oprysków z czeremchy. Wystarczy zebrać liście i gałązki tej rośliny, umieścić je w garnku z zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez pół godziny. Po tym czasie należy odcedzić wywar i poczekać, aż ostygnie. Następnie można nim spryskać ogród.
Podczas pracy w ogrodzie ważne jest, aby pamiętać o profilaktyce. Warto nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami, co zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi pajęczaków z odkrytą skórą.
Źródło: kleszcze.info
Czytaj także: "Najgorsza" grupa krwi. Nie odgonisz się od kleszczy
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl