Ogród będzie cały w różach. Sadzonki zyskasz za darmo
Róże to jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy, by mieć je w swoim ogrodzie. Jak się okazuje, wcale nie musisz kupować drogich sadzonek, aby kolorowe krzewy znalazły się przed twoim domem. Oto prosty sposób na pozyskanie darmowych sadzonek.
08.07.2024 | aktual.: 08.07.2024 21:42
Róże w ogrodzie to jeden z przyjemniejszych widoków. Co jednak zrobić, gdy dosłownie miałoby się ochotę sklonować swoje dotychczasowe plony? Pomocne okazuje się rozmnażanie krzewów z łodygi. Okazuje się, że właśnie w ten sposób sadzonki będą miały identyczne cechy, jak roślina, z której fragment pobrano.
Zanim jednak przystąpisz do działania, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, aby odpowiednio ukorzenić sadzonkę oraz nie zranić pierwotnego krzewu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozmnożyć róże przez sadzonki?
Rozmnażanie róż to prosty proces, który możesz przeprowadzić samodzielnie w swoim ogrodzie. Aby uzyskać nowe krzewy, wybierz długie, silne i zdrowe pędy, które wyrosły w bieżącym sezonie. Idealnie, jeśli mają one około 25 cm długości.
Jak przygotować pędy do rozmnażania? Na początek, za pomocą ostrego sekatora, odetnij łodygę tuż nad górnym pąkiem. Następnie usuń wierzchołek pędu oraz dolną część, pozostawiając jedynie jeden liść na górze. Pozostałe liście należy delikatnie oderwać.
Kolejnym krokiem jest zanurzenie dolnej części pędu w ukorzeniaczu. Możesz użyć gotowego preparatu dostępnego w sklepach ogrodniczych lub przygotować domowy ukorzeniacz np. z czarnej fasoli, banana, soczewicy lub ziemniaka. Po zanurzeniu pędów w ukorzeniaczu umieść je w dużej donicy wypełnionej ziarnistym kompostem lub w specjalnie przygotowanym rowku z warstwą żwiru ogrodniczego.
Jeśli planujesz uprawiać róże w tym samym miejscu, gdzie rosły poprzednie, warto wymienić ziemię i zastosować nawóz, który charakteryzuje się wysoką zawartością azotu. Dzięki temu unikniesz choroby, która może hamować rozwój róż, a nawet prowadzić do ich obumarcia. Dbając o odpowiednie warunki i stosując się do tych wskazówek, możesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi różami w swoim ogrodzie przez wiele lat. Kompost powinien być wilgotny, ale nie przemoczony, ponieważ może to wpłynąć na gnicie rośliny.
Czytaj także: Wlej pod pelargonie. Kaskady zapełnią cały balkon
Najlepszy termin na pobieranie sadzonki
Sadzonki róż o miękkich łodygach najlepiej pobierać późną wiosną lub latem, wybierając te o grubości ołówka. Zapewni to szybkie i łatwe ukorzenienie. Późnym latem lub wczesną jesienią pobieramy sadzonki z pędów półtwardych, które są już dojrzalsze. Zimą pobieramy sadzonki z twardych łodyg, pamiętając, że ich ukorzenienie się jest najtrudniejsze. Do pobierania sadzonek zawsze używamy sekatora.
Z kolei przesadzanie sadzonek wykonujemy dopiero po prawidłowym ukorzenieniu się, co zwykle następuje w kolejnym roku. Sadzonki z rowu oddzielamy i przesadzamy na docelowe miejsce. Po przesadzeniu podlewamy rzadko, ale obficie, najlepiej wodą deszczową, nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.