Stanowcze "nie" Kościoła. Oto piosenki zakazane na ślubach i pogrzebach

Czasy, gdy jedynym utworem kojarzącym się ze ślubem kościelnym była pieśń "Ave Maria", dawno już minęły. Młodzi są coraz bardziej kreatywni, a kapłani nierzadko pozwalają im na odstępstwa od tradycji. Czy komunikat Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej to zmieni?

Czas świeckich utworów w Kościele dobiega końca?
Czas świeckich utworów w Kościele dobiega końca?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Horosiewicz
oprac. KPL

Serwis wedding.pl stworzył listę 10 najlepszych piosenek i utworów na wejście do kościoła. Na pierwszym miejscu umieścił wspomniane "Ave Maria", ale w wykonaniu... Beyonce. Wysoko znalazły się także "You Raise Me Up" Josha Gorbana, "Time To Say Godbye" czy "Air on G String" Jana Sebastiana Bacha.

"Muzyka klasyczna to idealna oprawa dla ceremonii ślubnej w kościele" - możemy przeczytać z kolei w artykule "Jak dobrać muzykę na ślub w kościele?" w serwisie slubnaglowie.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jan Paweł II w kampanii PiS? "Byłoby dziwne, gdyby zrezygnowali"

Zaapelowali do księży i nowożeńców

Tymczasem, jak czytamy w komunikacie prasowym PAP-u, Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej zaapelowała, by podczas ślubu kościelnego trzymać się ściśle określonych zasad.

"Podczas liturgii nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim. Muzyka w liturgii nie jest jej 'oprawą', ale integralnie wiąże się z celebracją świeckich obrzędów" - napisano w odezwie do duszpasterzy, organistów i osób odpowiedzialnych za muzykę w kościołach.

Twórcy pisma ocenili, że "często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele" - nie tylko podczas ślubów, ale także pogrzebów.

Przestrzegli także przed powierzaniem oprawy muzycznej osobom "reklamującym się w mediach społecznościowych, ale niemającym rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych".

Utwory zakazane na ślubie i pogrzebie

Twórcy apelu podkreślili także, że "pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim". Tym samym mocno zawęzili listę możliwych utworów.

Pewnym rozwiązaniem jest natomiast wykonanie świeckiego utworu już po zakończeniu liturgii - podczas wychodzenia z kościoła.

Źródło: PAP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
ślubkościółmuzyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (114)