Stanowcze "nie" Kościoła. Oto piosenki zakazane na ślubach i pogrzebach

Czas świeckich utworów w Kościele dobiega końca?
Czas świeckich utworów w Kościele dobiega końca?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Horosiewicz
oprac. KPL

10.05.2023 11:02, aktual.: 10.05.2023 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasy, gdy jedynym utworem kojarzącym się ze ślubem kościelnym była pieśń "Ave Maria", dawno już minęły. Młodzi są coraz bardziej kreatywni, a kapłani nierzadko pozwalają im na odstępstwa od tradycji. Czy komunikat Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej to zmieni?

Serwis wedding.pl stworzył listę 10 najlepszych piosenek i utworów na wejście do kościoła. Na pierwszym miejscu umieścił wspomniane "Ave Maria", ale w wykonaniu... Beyonce. Wysoko znalazły się także "You Raise Me Up" Josha Gorbana, "Time To Say Godbye" czy "Air on G String" Jana Sebastiana Bacha.

"Muzyka klasyczna to idealna oprawa dla ceremonii ślubnej w kościele" - możemy przeczytać z kolei w artykule "Jak dobrać muzykę na ślub w kościele?" w serwisie slubnaglowie.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaapelowali do księży i nowożeńców

Tymczasem, jak czytamy w komunikacie prasowym PAP-u, Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej zaapelowała, by podczas ślubu kościelnego trzymać się ściśle określonych zasad.

"Podczas liturgii nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim. Muzyka w liturgii nie jest jej 'oprawą', ale integralnie wiąże się z celebracją świeckich obrzędów" - napisano w odezwie do duszpasterzy, organistów i osób odpowiedzialnych za muzykę w kościołach.

Twórcy pisma ocenili, że "często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele" - nie tylko podczas ślubów, ale także pogrzebów.

Przestrzegli także przed powierzaniem oprawy muzycznej osobom "reklamującym się w mediach społecznościowych, ale niemającym rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych".

Utwory zakazane na ślubie i pogrzebie

Twórcy apelu podkreślili także, że "pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim". Tym samym mocno zawęzili listę możliwych utworów.

Pewnym rozwiązaniem jest natomiast wykonanie świeckiego utworu już po zakończeniu liturgii - podczas wychodzenia z kościoła.

Źródło: PAP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (114)
Zobacz także