Stres oksydacyjny – na czym polega i jak działa na skórę?
Stres, który towarzyszy nam w pracy czy podczas codziennych zajęć, wywołany brakiem czasu czy presją, ma bardzo zły wpływ na skórę. Jednak jej największym wrogiem jest stres oksydacyjny. Zjawisko, którego nie odczuwasz, wywoływane przez drobinki, których nie jesteś w stanie dostrzec gołym okiem… Jak walczyć z niewidzialnym przeciwnikiem?
Wolne rodniki, czyli przyczyna stresu oksydacyjnego
Wolne rodniki to ogólna nazwa, która oznacza cząsteczki powstające wskutek rozpadu wiązań chemicznych. Wtedy pozostaje w nich jeden elektron, więc mają bardzo wysoką aktywność chemiczną. Najczęściej z tym pojęciem spotykamy się jednak w kontekście skóry. Nic dziwnego, to w niej mogą spowodować największe spustoszenia.
Wolne rodniki dążą do uzyskania brakującego elektronu z innych cząsteczek. W skórze pobierają atomy tlenu, przez co zaburzają proces metabolizmu. Reaktywne formy tlenu mają wpływ na bardzo głębokie warstwy skóry, mogą wręcz niszczyć DNA zawarte w komórkach. I to one są najważniejszą przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.
Na czym polega stres oksydacyjny?
O stresie oksydacyjnym możemy mówić wtedy, gdy zostanie zachwiana równowaga skóry. W warunkach naturalnych istnieje pewien constans między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Pod wpływem wielu czynników zewnętrznych ta równowaga może zostać zachwiana. Liczba reaktywnych form tlenu zaczyna gwałtownie wzrastać, a jednocześnie organizm nie radzi sobie z wytworzeniem przeciwutleniaczy – ten stan nazywany jest stresem oksydacyjnym.
Czynników zaburzających równowagę jest bardzo wiele. Przede wszystkim zalicza się do nich zanieczyszczenie powietrza, ale nie tylko. Bardzo częstą przyczyną jest niedostateczna ilość przeciwutleniaczy w organizmie. Antyoksydanty można uzupełniać, stosując odpowiednią dietę bogatą w witaminy (zwłaszcza C i E) i minerały. Na stres oksydacyjny bardziej narażona jest skóra palaczy i osób niestroniących od alkoholu. Wskazuje się także na korelację między wystawianiem się na promieniowanie UV a gwałtownym wzrostem wolnych rodników.
Wpływ stresu oksydacyjnego na skórę
Wolne rodniki mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Są bezpośrednią przyczyną jej starzenia się – to wie niemalże każdy. Ale w jaki sposób tak naprawdę działają? Błyskawicznie niszczą aminokwasy, które są najważniejszym elementem budowlanym całego organizmu, także skóry. Uszkadzają kolagen i elastynę – najważniejsze białka odpowiedzialne za jakość skóry.
Negatywne skutki stresu oksydacyjnego są widoczne niemalże od razu. Skóra jest poszarzała, traci elastyczność, jędrność i gładkość. Starzeje się w o wiele szybszym tempie niż naturalnie. Wolne rodniki często prowadzą do obumierania komórek skóry lub uniemożliwiają ich pracę, dlatego odnowa i regeneracja przebiega znacznie wolniej.
Jak poradzić sobie ze stresem oksydacyjnym
Optymalnym rozwiązaniem byłoby unikanie czynników, które powodują nadprodukcję wolnych rodników. Nie jest to jednak proste, a czasami bywa wręcz niemożliwe. Konieczna jest rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu, znaczenie ma także zmiana diety. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że eliminacja szkodliwych składników i wprowadzenie ogromnej ilości superfoods do menu nie zawsze jest możliwe, podobnie jak stuprocentowe unikanie zanieczyszczonego powietrza czy promieni słonecznych. Pomimo najlepszych odświeżaczy powietrza i filtrów UV, zawsze będziesz na to narażona.
Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków, które zabezpieczą twoją skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a także ochronią ją przed stresem oksydacyjnym. Wypróbuj Mineral 89 booster do twarzy marki Vichy, którego zadaniem jest właśnie osłona twojej skóry. Dodatkowo Mineral 89 booster do twarzy zawiera składniki niwelujące negatywne skutki działania wolnych rodników.
Po pierwsze – nawilżenie: kwas hialuronowy zapewnia odpowiedni stopień nawodnienia tkanki, dzięki czemu skóra jest gładka, sprężysta i przyjemna w dotyku. Po drugie, Mineral 89 booster do twarzy wzmacnia barierę ochronną skóry, sprawiając, że jest o wiele mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.
Odpowiednia pielęgnacja i drobne zmiany codziennych nawyków pomogą zadbać o skórę i wyeliminować stres oksydacyjny. Tak naprawdę to jedyny sposób na spowolnienie procesu starzenia się.