Stres w pracy nie sprzyja paleniu
Wbrew obiegowej opinii stres w pracy wcale nie sprzyja uzależnieniu od nikotyny, ale je ogranicza. Tak przynajmniej wynika z badań, których wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Tobacco Induced Diseases".
Wbrew obiegowej opinii stres w pracy wcale nie sprzyja uzależnieniu od nikotyny, ale je ogranicza.
Tak przynajmniej wynika z badań, których wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Tobacco Induced Diseases". Przeprowadził je zespół naukowców z Uniwersytetu w Kolonii pod kierunkiem Anny Schmidt.
Za pomocą specjalnego kwestionariusza oceniono stopień uzależnienia od nikotyny u prawie 200 palaczy papierosów. Pytano ich również o presję i stres związane z miejscem pracy. Okazało się, iż osoby, które doświadczają stresu w pracy, sięgają po papierosa rzadziej niż zrobiłyby to w innych warunkach. Dlatego też są mniej uzależnione od nikotyny.
Jak przypuszczają naukowcy fakt, że stres w pracy nie sprzyja paleniu wynika z stąd, że pracując pod presją palacze nie mają czasu wyrwać się zza biurka na papierosa. Byłby to więc kolejny argument za tym, by wprowadzać jak najbardziej rygorystyczne przepisy, które ograniczają możliwość palenia w miejscu pracy.