Stretching, czyli wszystko co warto wiedzieć o ćwiczeniach rozciągających
Stretching to nazwa charakteryzująca ćwiczenia rozciągające, które możemy wykonywać wszędzie: w domu, w pracy czy podczas spaceru. Już kilkanaście minut treningu dziennie daje niesamowite efekty. Co robić, aby ćwiczenia rozciągające dawały najwięcej satysfakcji? Jaki mają wpływ na organizm? Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć o stretchingu. Postanowiliśmy również opisać najlepsze ćwiczenia rozciągające.
14.12.2018 | aktual.: 31.05.2019 16:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stretching – ogólna charakterystyka
Stretching to rodzaj treningu, który pomaga rozciągnąć wybrane mięśnie (nogi, ręce czy tułów). Regularny trening sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne, a stawy zachowują lepszą ruchomość.
Choć czasem wydaje nam się, że jesteśmy dobrze rozciągnięci i nie potrzebujemy stretchingu, wystarczy siąść z wyprostowanymi nogami i spróbować dłońmi dosięgnąć do czubków palców. W wielu przypadkach jest to trudne do osiągnięcia, jednak wykonując regularnie ćwiczenia rozciągające, możemy lepiej panować nad swoim ciałem.
Ponadto stretching to odpowiedni rodzaj ćwiczeń zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Tym bardziej że z wiekiem zmniejsza się ruchliwość stawów, a także mogą pojawić się przykurcze mięśni.
Tryb siedzący również nie ma dobrego wpływu na naszą sylwetkę, dlatego warto wykonywać różne ćwiczenia, w tym także rozciągające.
Stretching – korzyści
Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających sprawia, że nie tylko powiększymy zakres ruchliwości stawów, ale również wzmocnimy mięśnie, które jednocześnie będą lepiej ukrwione. Poza tym dzięki stretchingowi sylwetka jest wyprostowana, a my możemy cieszyć się dobrą formą fizyczną. Warto również pamiętać o ćwiczeniach rozciągających przed wysiłkiem oraz po jego zakończeniu (np. po zajęciach z zumby)
.
Jeśli mięśnie i stawy nie będą odpowiednio rozgrzane, może dojść do wypadku (np. zerwania czy naderwania więzadeł). Poza tym stretching pozwala rozluźnić mięśnie, a tym samym się odstresować.
Stretching dla początkujących – ćwiczenia
Osobom, które nie uprawiają żadnej dyscypliny sportowej oraz nie chodzą na zajęcia grupowe, polecany jest stretching w pozycji statycznej. Jego głównym zadaniem jest stopniowe naciąganie grup mięśni do momentu, aż nie poczujemy oporu. Wybrany mięsień napinamy przez kilka (maksymalnie 10) sekund, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy, wydłużając czas napinania mięśnia do 15 sekund.
Stretching – przykładowe ćwiczenia rozciągające
Wśród osób uprawiających aktywność fizyczną popularny jest stretching dynamiczny. Najprostsze ćwiczenie rozciągające polega na przyjęciu postawy wyprostowanej, a następnie wspinaniu się naprzemiennie na piętach i palcach. Możemy również wymachiwać nogami do przodu i do tyłu, a także unosić nogę na co najmniej 10 sekund, tak aby napiąć mięśnie ud.
Popularne są również dynamiczne wykroki. Aby wykonać ćwiczenie, należy stanąć w rozkroku, a następnie zrobić krok do przodu. Między udem a podudziem musi być kąt prosty. Nogę, która została, również lekko uginamy. Ręce opieramy po zewnętrznej stronie zgiętej nogi i robimy skłon. Wykonując ćwiczenia, pamiętajmy o równomiernym oddechu.