ModaStylizacje panny młodej: cesarzowa w stylu empire

Stylizacje panny młodej: cesarzowa w stylu empire

Stylizacje panny młodej: cesarzowa w stylu empire
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
15.10.2012 21:06, aktualizacja: 16.10.2012 13:51

Fascynuje cię klasyczne, eleganckie piękno Antyku, lecz pragniesz wystąpić na ślubie w kreacji i stylizacji nieco bogatszej i bardziej dekoracyjnej niż pełna umiaru elegancja stosowana w starożytnej Grecji i Rzymie. Wówczas godny polecenia jest styl empire...

Fascynuje cię klasyczne, eleganckie piękno Antyku, lecz pragniesz wystąpić na ślubie w kreacji i stylizacji nieco bogatszej i bardziej dekoracyjnej niż pełna umiaru elegancja stosowana w starożytnej Grecji i Rzymie. Wówczas godny polecenia jest styl empire - czerpiący ze starożytności, zachwycający się klasyką, lecz traktujący ją jedynie jako bazę, na której zbudowany może być niemal królewski przepych. Wszystko zależy od gustu, smaku i potrzeb. Oto kilka podpowiedzi, jak ten styl stosować w praktyce.

Styl empire narodził się we Francji po rewolucji francuskiej, która odrzucała dziedzictwo chrześcijańskie, a sięgała po tradycje pogańskie - więc czerpała ze starożytnej Grecji i Rzymu. Za przyczyną nowej mody dochodziło nawet do tragedii - bo posłuszne modzie Francuzki ubierały się w lekkie szatki właściwe dla Grecji czy Rzymu. Do tego obowiązkowo zakładały sandałki na gołe stopy i poważnie się zaziębiały, a nawet umierały, jako że klimat Francji i Północnej i Środkowej Europy, gdzie styl się przyjął, był nieco surowszy niż rejonu Morza Śródziemnego.

Jak pokazuje historia, nauczycielka życia, nie można mody traktować zbyt poważnie, ani - tym bardziej - być jej ślepo posłusznym. Napoleon, który objął rządy po francuskich rewolucjonistach, nadal stylowi rys imperialny - wzbogacając go o przepych oraz niosąc go Europie w podbojach - stąd wzięła się nazwa stylu.

Empire był stylem wygodnym - nagle suknie zostały pozbawione gorsetu! Jednocześnie wydaje się, że uwolnienie kobiecego ciała spod sztywnych ram gorsetu nie przydało mu wcale zmysłowości. Inspirowana przez wodza moda bowiem nie miała tego wcale na celu - chodziło raczej o podkreślenie zdrowia i siły - jak w każdym stylu, który czerpie z imperialnych marzeń jego twórcy. Ludzie sprowadzeni zostali jedynie do okazów zdrowych ciał, zdolnych do ponoszenia wysiłku na rzecz państwa.

Dla panny młodej, która zna umiar

Suknia w stylu empire - jak wyżej wspomniano - jest pozbawiona gorsetu, a jedyną sztywną w niej rzeczą jest pas pod biustem. Może to być element ozdobny, haftowany, wyszywany z ornamentem. Od biustu w dół suknia luźno i lekko opada na ciało. Wydaje się, że styl ten jest inspiracją dla modnych ostatnio koszul rozszerzających się od biustu w dół i przypominających sukienki. Ozdobne są też wykończenia sukni przy dekolcie i na rękawach oraz na dole spódnicy.

Charakterystyczną cechą stylu jest jego lekkość, wręcz dziewczęcość, ładnie więc będzie wyglądać suknia wykonana z cienkiego materiału - co jest dobrym rozwiązaniem na ślub wiosną i latem. Ale styl empire został w XIX wieku tak gruntownie dopracowany przez nasze poprzedniczki, że także i na ślub w chłodniejszych miesiącach można śmiało wybrać suknię nim inspirowaną.

Czasem bowiem suknia może mieć rodzaj wierzchniej drugiej sukni na sukni. Nieco krótszej, by spod niej wystawała na dole inna. Wydaje się, że jest to doskonałe rozwiązanie dla panny młodej zafascynowanej tym stylem, a planującej ślub w nieco chłodniejszej porze. Więcej warstw sukni dobrze ochroni ciało przed zimnem.

Dodatkową przesłanką przemawiającą za wyborem tego stylu na zimniejszy dzień jest innym charakterystyczny dla niej element zdobniczy. Szal zakładany na ramiona, który powinien być wykonany z tego samego materiału co suknia, a co najmniej powtarzający wzór zdobiący górę sukni - przy dekolcie, na pasie czy na rękawach.

Dopełnieniem stylizacji będzie odpowiednia biżuteria. Może być pełna przepychu oraz dobra fryzura: powinna czerpać z tradycji antycznej, ale nadać jej nieco więcej frywolności. Odpowiednie będą więc wszelkie koki, a do nich fale i loki oraz upięte we włosach kwiaty, perełki i kamyczki.

(bb)

Więcej na temat ślubu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także