Rewolucja w Multikinie. Chodzi o tożsamość płciową
"Mężczyzna, kobieta, płeć niebinarna" - takie możliwości klienci sieci kin Multikino dostrzegają w specjalnej ankiecie dotyczącej optymalizacji usług firmy. Czy za ich przykładem podążą kolejne marki? Na to właśnie liczymy.
Brytyjska sieć kin Multikino postanowiła wdrożyć zasady, które od lat są normą m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Wielkiej Brytanii. Chodzi o tożsamość płciową, która nie składa się jedynie z podziału na mężczyznę i kobietę. Multikino oznaczyło również "płeć niebinarną" i miejmy nadzieję, że za ich przykładem pójdą inne marki, a nas w Polsce czeka prawdziwa, inkluzywna rewolucja.
"Osoby niebinarne, czyli takie, które nie wpisują się w binarny podział na mężczyzn i kobiety, w krajach anglojęzycznych używają zaimków 'they/their'. Zaimki te nie tłumaczą się na język polski. Dlatego osoby niebinarne w Polsce często stosują zaimki żeńskie i męskie wymiennie lub ich unikają" - tłumaczy w rozmowie z Vogue Cecylia Jakubczak - kierowniczka Zespołu Komunikacyjnego Kampanii Przeciw Homofobii.
Przeciw wykluczeniom
Sieć kin Multikino poszła w ślady szwajcarskiej firmy Phonak zajmującej się produkcją aparatów słuchowych. Marka ta jako jedna z nielicznych organizacji z siedzibą w Polsce zgodziła się na rozszerzenie rubryki dotyczącej płci.
"Dodanie osoby niebinarnej na formularzu związane jest z polityką i kulturą firmy. Z racji, że jest to firma wielokulturowa, międzynarodowa, od lat prowadzona jest szeroka polityka kultury pracy przeciwna wszelkim wykluczeniom, rasizmowi, różnicom płci, brakowi szacunku" - czytamy na oficjalnym oświadczeniu firmy.
Skandal na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Z kolei otwartość i tolerancja wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkała się z głośnym sprzeciwem małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która porównała najlepszą uczelnię w Polsce do... domu publicznego. Przemysław Czarnek zażądał zaś od profesorów uczelni sprostowania. Przypomnijmy, że w ankiecie uniwersytetu obok pojęć "kobiety" i "mężczyzny" pojawiło się miejsce dla "osoby niebinarnej".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl