GotowaniePrzepisyŚwieżość z gwarancją

Świeżość z gwarancją

Świeżość z gwarancją
28.03.2006 13:26, aktualizacja: 29.06.2010 18:34

Niektóre produkty celowo gromadzimy na zapas. Innych czasami kupimy za dużo. Co zrobić, by długo zachowały świeżość i smak?

Zbyt wysoka temperatura, dostęp powietrza i światła to czynniki, które przyspieszają psucie się żywności. Najmniej trwałe są produkty nieprzetworzone, czyli mięso, jaja, owoce i warzywa. By przedłużyć ich świeżość, trzeba je odpowiednio przechowywać.

Oprócz dobrze znanych rozwiązań (lodówka, zamrażalnik, spiżarnia) warto skorzystać z tych mniej popularnych, np. z naczyń do przechowywania w próżni. Dzięki nim na duże zakupy będziesz musiała wyruszać najwyżej raz w tygodniu.

*3 Sposoby na większą trwałość żywności 1. Obniżona temperatura *Obniżenie temperatury o 10°C spowalnia tempo psucia się żywności niemal trzykrotnie. Dodatkowo w lodówce i zamrażarce jest ograniczony dostęp światła i powietrza, co korzystnie wpływa na zachowanie wartości odżywczej przechowywanych produktów.
W lodówce nie należy trzymać bananów, bo ciemnieje ich skórka. Do zamrażarki nie radzimy zaś wkładać: śmietany, jogurtu, majonezu – zwarzą się, żółtego sera – będzie się kruszył, ziemniaków, cebuli – staną się wodniste, napojów gazowanych w butelkach – bardzo niska temperatura może rozsadzić butelkę.

*2. Bez dostępu powietrza *Powietrze sprzyja jełczeniu tłuszczu, rozwojowi drobnoustrojów, rozkładowi witamin, np. A, C, E. By przedłużyć świeżość żywności, pakuje się ją w atmosferze gazów obojętnych (azotu) lub w warunkach próżniowych. W ten sposób są paczkowane wędliny, żółte sery.
W próżni można trzymać np. owoce i warzywa.

*3. Bez dostępu światła *Światło przyspiesza dojrzewanie i kiełkowanie warzyw i owoców, powoduje też jełczenie tłuszczu i rozkład witamin. By ograniczyć te procesy, żywność można trzymać w metalowych puszkach, naczyniach ceramicznych, nieprzezroczystych butelkach, plastikowych pojemnikach. Warto też korzystać ze spiżarni i folii aluminiowej.
Na światło najbardziej wrażliwe są produkty bogate w witaminę E (np. olej, oliwa, orzechy) oraz w witaminy z grupy B (np. mleko stojące w świetle po 6 godzinach traci ponad 60 proc. wit. B2). Pod wpływem światła kiełkują też ziemniaki, w których wytwarza się trująca solanina.