Trwa ładowanie...

Sylwia Chutnik o sytuacji na Białorusi. "Moje koleżanki zostały skazane do 10 dni aresztu"

Sylwia Chutnik w poście na Instagramie pokazała i opisała obecną sytuację Białorusinek. Pisarka i aktywistka pod wymową fotografią z protestów antyrządowych przyznała, że gdyby mogła, przyznałaby walczącym o wolność kobietom Nagrodę Nobla.

Share
Białoruś
BiałoruśŹródło: PAP
d3fjhmg

Sylwia Chutnik na swoim Instagramie zaprezentowała fotografię, która w obliczu ostatnich wydarzeń na Białorusi jest wręcz symboliczna. Pod nią podzieliła się swoimi refleksjami na temat działań kobiet przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Sylwia Chutnik wspiera Białorusinki

Sylwia Chutnik to pisarka, feministka i działaczka społeczna. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Była również trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku na łamach magazynku "Replika" dokonała coming outu. Dla wielu kobiet jest symbolem walki o równe traktowanie i wolność wyboru. Jej najnowszy post pokazuje, że wsparcie okazuje nie tylko swoim rodaczkom.

d3fjhmg

"Gdyby to ode mnie zależało, to Pokojową Nagrodę Nobla dostałyby kobiety z Białorusi. [...] Kiedy zobaczyłam dziś rano to zdjęcie, zrozumiałam, że Łukaszenka po prostu nie ma szans" - napisała pod fotografią z protestów na Białorusi pisarka i aktywistka. Na zdjęciu ubrana na biało kobieta symbolicznie częstuje papierosem milicjantkę.

20 września 2020, Mińsk, Białoruś. Kobieta pali papierosa podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy organów ścigania podczas wiecu kibiców opozycji w Alei Zwycięstwa.  fot. Valery Sharifulin PAP
20 września 2020, Mińsk, Białoruś. Kobieta pali papierosa podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy organów ścigania podczas wiecu kibiców opozycji w Alei Zwycięstwa. Fot. Valery Sharifulin/TASS Źródło: PAP

"Tymczasem moje koleżanki zostały skazane do 10 dni aresztu" - poinformowała Chutnik i przyznała, że zdecydowała się zorganizować zbiórkę funduszy, które przekazane zostaną obywatelom Białorusi. "Wczoraj przesłałam dwa pierwsze przelewy. Wciąż zgłaszają się do mnie osoby, które chcą wpłacić pieniądze. Na przykład koło emerytek - wzruszenie!" - napisała.

Działaczka podziękowała również za okazaną pomoc. "Na razie czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Za wszystkie miłe słowa i realną pomoc dziękuję!" - dodała.

d3fjhmg

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy internautek, które chwalą i dziękują Sylwii Chutnik za jej inicjatywę. "To Kolo Emerytek mnie wzruszylo. Szacunek!", "Wspaniałe! Wspaniała!", "To ujęcie ma taką siłę! Wierzę, że wygrają!" - piszą obserwatorki aktywistki.

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fjhmg

Podziel się opinią

Share
d3fjhmg
d3fjhmg