Trwa ładowanie...
londyn
25-01-2012 22:30

Szata z pajęczego jedwabiu w londyńskim muzeum

Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze.

Szata z pajęczego jedwabiu w londyńskim muzeumŹródło: AFP
d1fvrrl
d1fvrrl

Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze. Utkanie tego żółtego przykrycia zajęło cztery lata, a nad jego powstaniem pracowało 80 osób. To jedyna taka tkanina na świecie.

Do zebrania pajęczych nici korzystano ze specjalnych maszyn napędzanych ręcznie, pozwalały one na pobranie ich bezpośrednio z kądziołków przędnych pająków. Codziennie wyłapywano potrzebne okazy, a następnie po uzyskaniu od nich „materiału”, wypuszczano je na wolność. Tkanina nie była farbowana – jej intensywny złoty odcień to naturalna barwa jedwabiu.

Autorem i pomysłodawcą tej oryginalnej szaty jest brytyjski historyk sztuki Simon Peers. Można ją obecnie podziwiać w londyńskim Victoria and Albert Museum.

(ma)

d1fvrrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fvrrl