Szata z pajęczego jedwabiu w londyńskim muzeum
Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze.
25.01.2012 | aktual.: 26.01.2012 15:50
Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze. Utkanie tego żółtego przykrycia zajęło cztery lata, a nad jego powstaniem pracowało 80 osób. To jedyna taka tkanina na świecie.
Do zebrania pajęczych nici korzystano ze specjalnych maszyn napędzanych ręcznie, pozwalały one na pobranie ich bezpośrednio z kądziołków przędnych pająków. Codziennie wyłapywano potrzebne okazy, a następnie po uzyskaniu od nich „materiału”, wypuszczano je na wolność. Tkanina nie była farbowana – jej intensywny złoty odcień to naturalna barwa jedwabiu.
Autorem i pomysłodawcą tej oryginalnej szaty jest brytyjski historyk sztuki Simon Peers. Można ją obecnie podziwiać w londyńskim Victoria and Albert Museum.
(ma)