Trwa ładowanie...
d35gqe0

Szata z pajęczego jedwabiu w londyńskim muzeum

Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze.
Share
Szata z pajęczego jedwabiu w londyńskim muzeum
Źródło: AFP
d35gqe0

Ładne cacko, prawda? Ta żółta peleryna jest jednak bardziej wyjątkowa niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Strój wykonany został z pajęczego jedwabiu uzyskanego od ponad miliona samic pająków jedwabnych (Nephila clavipes) na Madagaskarze. Utkanie tego żółtego przykrycia zajęło cztery lata, a nad jego powstaniem pracowało 80 osób. To jedyna taka tkanina na świecie.

Do zebrania pajęczych nici korzystano ze specjalnych maszyn napędzanych ręcznie, pozwalały one na pobranie ich bezpośrednio z kądziołków przędnych pająków. Codziennie wyłapywano potrzebne okazy, a następnie po uzyskaniu od nich „materiału”, wypuszczano je na wolność. Tkanina nie była farbowana – jej intensywny złoty odcień to naturalna barwa jedwabiu.

Autorem i pomysłodawcą tej oryginalnej szaty jest brytyjski historyk sztuki Simon Peers. Można ją obecnie podziwiać w londyńskim Victoria and Albert Museum.

(ma)

POLECAMY:

* Złoto na nogach - najnowszy trend!*

* Wracamy do dawnych trendów - zima 2012!*

* Zamiast Złotych Globów wybrali Pradę*

* Na ludowo znaczy modnie*

Oryginalne suknie ślubne młodej polskiej projektantki

d35gqe0

Podziel się opinią

Share
d35gqe0
d35gqe0