Trwa ładowanie...

Szkocja będzie rozdawać produkty sanitarne. "Uwolnić wszystkie kobiety"

Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który kobietom o niskich dochodach oferuje swobodny dostęp do produktów sanitarnych. W uruchomionym programie pilotażowym, który rusza w Aberdeen, skorzysta z niego około tysiąca kobiet i dziewczyn, bo ma on trafić także do szkół.
Share
Szkocja będzie rozdawać produkty sanitarne. "Uwolnić wszystkie kobiety"
Źródło: 123RF.COM
d3nrrx6

Rząd chce zacząć od wsparcia tych najbardziej potrzebujących, czyli żyjących w skrajnej biedzie. Celem jest podniesienie nieco ich komfortu życia przez zapewnienie podstawowych środków higienicznych, takich jak tampony czy podpaski. Program jest swego rodzaju testem, który ma potrwać 6 miesięcy. Zebrane potem dane mają dać podstawę do dalszych działań w tym zakresie.

W scotsman.com sekretarz ds. równości Angela Constance mówi: "Chcemy wypracować sposób, który pozwoli im pomagać w sposób delikatny i z odpowiednim wyczuciem". Dave Simmers z Community Food Initiatives North East, dodaje: " W ciągu życia kobieta na środki intymne wydaje średnio około 5 tys. funtów.(…) Duża grupa kobiet rezygnuje z zakupu tamponów czy podpasek, bo brakuje im środków na życie".

Zobacz tez: 90% zakażeń wynika z niewłaściwej higieny rąk!

Posłanka i działaczka na rzecz równości, Monica Lennon chce walczyć o tego rodzaju wolność kobiet w całej Szkocji i apeluje o pełne zaangażowanie w projekt. I choć wszyscy zdają sobie sprawę, że rząd poniesie z tego tytułu znaczne koszty, to dość łatwo udało się osiągnąć porozumienie, że jest to sprawa ważna i potrzebna. "Zacznijmy od Szkocji, potem pokazujmy to dalej. Wkrótce złożę projekt, którego celem będzie oferowanie kobietom środków sanitarnych bez względu na to, ile zarabiają" - mówiła w scotsman.com posłanka Monica Lennon.

d3nrrx6

Podziel się opinią

Share
d3nrrx6
d3nrrx6