Trwa ładowanie...
dgnv5lq

Tabloidy mają wpływ na nasze zdrowie

Wiadomości z życia gwiazd nie zawsze muszą spełniać tylko funkcję rozrywkową. Okazuje się, że mogą mieć także wartość informacyjną, donoszą naukowcy z University of Missouri.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tabloidy mają wpływ na nasze zdrowie
(Jupiterimages)
dgnv5lq

Wiadomości z życia gwiazd nie zawsze muszą spełniać tylko funkcję rozrywkową. Okazuje się, że mogą mieć także wartość informacyjną, donoszą naukowcy z University of Missouri. O czym mogą nas informować newsy z życia gwiazd? Naukowcy twierdzą, że tego typu prasa może przekazywać nam wiedzę z zakresu zdrowia, a ponadto ma również moc wpływać na ludzkie postawy i propagować zdrowy styl życia.

Amanda Hinnant z University of Missouri odkryła, że lektura artykułów zawierających informacje o zdrowiu gwiazd, wpływa na zachowania i spojrzenie na sprawy zdrowotne jej czytelników.

Hinnant i Elizabeth Hendrickson, z University of Tennessee, w oparciu o grupy, które przedyskutowały różne informacje o zdrowiu gwiazd, omówiły jak każda z historii wpłynęła na uczestników. Wcześniejsze badania wykazały, że osoba po przeczytaniu artykułu o zdrowiu, będzie szukała porady u znajomego lub członka rodziny, zanim zdecyduje się zmienić zachowanie dotyczące jego zdrowia. Hinnant twierdzi, że informacje o zdrowiu celebrytów mogą ominąć ten krok.

dgnv5lq

- Na podstawie dyskusji uczestników, zaobserwowałyśmy, że możliwe jest, aby informacje o celebrytach zastępowały interpersonalne kontakty. Konsumenci prasy bulwarowej byliby mniej skłonni, aby sprawdzać ze znajomym, czy członkiem rodziny, zanim na podstawie przekazu medialnego dokonają zmiany w zachowaniu zdrowotnym. Obecność gwiazd w informacjach zdrowotnych może zastępować interpersonalny kontakt z czytelnikami - powiedziała Hinnant.

Na zdjęciu: Kylie Minogue, której walka z rakiem piersi sprawiła, że tysiące kobiet poddało się badaniom profilaktycznym.

Uczestnicy badania wykazywali, że traktują poważnie zachowania zdrowotne celebrytów, rozważają moralne konsekwencje i biorą pod uwagę okoliczności łagodzące zanim ocenią pewne zachowanie gwiazdy. Według autorki badania czytelnicy są bardziej skłonni zareagować na historię choroby gwiazdy, jeśli doświadczyli czegoś podobnego.

- Informacje, jak gwiazda zachowywała się po porodzie prawdopodobnie wywoła silniejsze reakcje wśród konsumentów, którzy posiadają dzieci. Podobnie, historia uzależnienia gwiazdy może silniej stymulować reakcję u czytelników, którzy byli świadkami podobnych okoliczności. W takich przypadkach, informacje o zdrowiu mogą mieć inny wpływ na tych, którzy czegoś takiego doświadczyli niż na tych którzy nie doświadczyli - dodaje Hinnant.

dgnv5lq

Hinnant wierzy, że wiadomości o zdrowiu gwiazd odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, ponieważ pobudzają czytelników do dyskusji na temat zdrowia. Badania wykazały, że reakcje na takie informacje są często związane z własnymi doświadczeniami czytelników.

POLECAMY: * PLOTKI WAŻNIEJSZE NIŻ ZDROWIE*

dgnv5lq

Podziel się opinią

Share

dgnv5lq

dgnv5lq