FitnessTae - Bo, czyli walka przy muzyce

Tae - Bo, czyli walka przy muzyce

W sporcie i ćwiczeniach stawiasz na intensywność treningów. Spróbuj zajęć aerobowych połączonych z elementami sztuk walki. Z pewnością na takich zajęciach nie będziesz się nudzić.

Tae - Bo, czyli walka przy muzyce
Źródło zdjęć: © AFP

25.09.2006 | aktual.: 27.05.2010 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sport bardzo wielu osobom pomaga odreagować stres, wyładować emocje i odprężyć się. Jedni najlepszy efekt uzyskują dzięki jodze, inni muszą porządnie się wypocić i poczuć ból w mięśniach, by poczuć się w pełni usatysfakcjonowanym. Dla tych, którzy stawiają na intensywność treningów, godne polecenia są zajęcia aerobowe połączone z elementami sztuk walki. Z pewnością na takich zajęciach nikt nie będzie się nudzić.

Rośnie popularność Tae -Bo

W Polsce, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, bardzo dużą popularność zyskują zajęcia o nazwie Tae – Bo. Są one o tyle ciekawe, że w bardzo interesujący sposób łączą w sobie typowe zajęcia aerobowe – tj. ćwiczenia wykonywane przy dynamicznej muzyce, układy choreograficzne – z elementami sztuk walki. Przede wszystkim zajęcia te opierają się na technikach walk wschodu, takich jak karate, kickboxingu, aikido czy taekwondo. Mimo to nie mają one nic wspólnego z prawdziwymi sztukami walki a tym bardziej technikami samoobrony. Stanowią jedynie doskonała formą zabawy, podczas której dbamy o nasze ciało i poprawiamy sprawność fizyczną.

Zajęcia kompleksowe

Są one przeznaczone dla osób, które preferują treningi o dużej intensywności, gdyż godzina ćwiczeń jest bardzo dynamiczną pracą nad wieloma partiami mięśni. Już sama nazwa sugeruje, iż są to zajęcia kompleksowe. Słowo „tae” wskazuje, że mamy do czynienia z ćwiczeniami dolnych partii ciała, między innymi za pomocą kopnięć, natomiast „bo” sugeruje, że łączymy je z treningiem partii górnych za pomocą ruchów bokserskich. W ten sposób pracuje się nad całym ciałem.
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do zajęć. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka musi zawierać ćwiczenia oddechowe, rozgrzewające oraz rozciągające mięśnie. Do tego celu najczęściej stosuje się typowe ćwiczenia aerobowe a następnie stopniowo wprowadza elementy charakterystyczne dla Tae – Bo. Po zasadniczej, najbardziej intensywnej części zajęć, która powinna trwać ok. 40 minut, ważne jest, by stopniowo zmniejszać intensywność i uspokoić tętno. Konieczne jest rozciągnięcie mięśni na zakończenie zajęć. Dzięki temu unikniemy kontuzji oraz poprawimy elastyczność naszego ciała.

Liczne zalety

Trzeba jednak wspomnieć, że nie są to zajęcia proste dla początkujących. Na wstępie możemy mieć wrażenie, że wykonujemy serię nieskoordynowanych wymachów. Nietypowe ruchy, jakie się wykonuje podczas zajęć, mogą sprawiać pewne trudności, jednak nie należy się zniechęcać, gdyż po pewnym czasie zdobywamy wprawę i doceniamy wartość Tae – Bo. Zajęcia te mają na celu poprawę kondycji, ale również wspaniale poprawiają koordynację ruchową, ruchy stają się dzięki temu płynne i sprężyste. Z wielu zalet można wymienić również ogromny wpływ na uelastycznienie oraz wzmacnianie mięśni.

Korzyści dla ciała

Każda lekcja składa się z serii kopnięć, uderzeń (oczywiście są to zajęcia bez bezpośredniego kontaktu z drugą osobą), które wykonuje się w takt dynamicznej muzyki. Szybkie ruchy, nagłe, kontrolowane spięcia mięśni, częste powtórzenia, wszystko to wpływa na budowę naszego ciała. Dzięki Tae – Bo kształtujemy mięśnie ramion, pracujemy nad zgrabną talią, wzmacniamy mięśnie ud, pośladków. Przy wielu ćwiczeniach intensywnie dbamy też o mięśnie brzucha, w tym mięśnie skośne. Regularne zajęcia spowodują się staniemy się szybsi i bardziej zwinni, nauczymy się kontrolować nasze ruchy i wykonywać je w bardziej skoordynowany sposób.

I dla ducha

Nie bez znaczenia jest również istotny wpływ tych zajęć na naszą psychikę. Osoby, w których kumuluje się agresja lub nadmierna energia, zwłaszcza ta negatywna, dzięki Tae – Bo mogą wyładować wszelkie złości i stresy. Po 60 minutach ćwiczeń, mimo wysokiej intensywności, każdy czuje się wypoczęty i zrelaksowany.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)