Tak poprawia się stan twojego zdrowia, kiedy się nie stresujesz. Warto to wiedzieć
Kilka dni relaksu i odpoczynku od codziennego stresu może mieć bardzo duży pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Brytyjska doktor Kim Glass zachęca, by zafundować sobie choćby tydzień bez niepotrzebnych nerwów i obserwować, jak poprawia się nasze codzienne funkcjonowanie.
12.11.2018 | aktual.: 12.11.2018 14:08
Bez względu na to, jak jesteśmy odporni, długotrwała ekspozycja na stres wywiera na nas niekorzystny wpływ. Badania w Wielkiej Brytanii wykazały, że ponad pół miliona ludzi cierpi z powodu stresu związanego z pracą. "Stres to sposób, w jaki nasz organizm reaguje na wszelkiego rodzaju żądania lub zagrożenia" - mówi dr Kim Glass. ''Stres może negatywnie wpłynąć na sen, dietę, kondycję serca, zdrowie psychiczne i więcej - a wszystkie te czynniki są niezbędne do zdrowszego, szczęśliwszego życia'' - dodaje. Na zachętę do popracowania nad sobą dr Glass tłymaczy, jak brak stresu przez siedem dni może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Lepszy sen
Przewracasz się z boku na bok i wpatrujesz w sufit, bo myślisz o rzeczach, które musisz zrobic jutro - tak właśnie wygląda zbliżający się koszmar bezsenności każdego niedzielnego wieczora. ''Większość osób, które doświadczają napadów stresu, często nie może zasnąć lub spać spokojnie w nocy" - mówi dr Glass. W ciągu dnia często czujesz się niespokojny, zrzędliwy i wyczerpany. Nie tylko jest to nieprzyjemne, ale z czasem może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić np do otyłości, choroby serca i cukrzycy.
''Kiedy idziesz do łóżka bez stresu, znacznie częściej zapadasz w głębszy, nieprzerwany sen, co oznacza, że obudzisz się odświeżony, naładowany energią i gotowy do zmierzenia się z różnymi wyzwaniami'' - dodaje doktor.
Zdrowsze odżywanie
W chwilach stresu często włączamy do diety słodkie lub wysokotłuszczowe produkty spożywcze. To nasz sposób radzenia sobie z nim. "Kiedy jesteśmy pod presją, mamy ochotę pocieszyć się czymś smacznym" - mówi Glass. "Najprawdopodobniej będziemy mieli ochotę na czekoladę i inne smakołyki, które podnoszą poziom dopaminy, nazywanej hormonem nagrody.
"W świecie bez stresu możemy być bardziej świadomi naszej diety, więc ma ona szansę stać się się bardziej uregulowana, bardziej odżywcza i zdrowsza."
Lepsze zdrowie psychiczne
"Nieradzenie sobie ze stresem może skutkować ciągłym obciążeniem ciała i umysłu, co z kolei może przyczynić się do zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja" - mówi Glass.
Doktor porównuje stres do ciągle rozpędzonego samochodu, którego prędkość powoduje zużycie silnika. "Kiedy się nie stresujesz, często myślisz o wiele jaśniej, jesteś lepiej przygotowany do podejmowania właściwych decyzji i masz dużo bardziej pozytywny pogląd na to, co dzieje się wokół ciebie - zarówno w pracy, jak i w domu'' - zapewnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl