Tak twoje ciało podziękuję ci za praktykowanie jogi. 10 korzyści
Jeśli nigdy nie próbowałaś jogi, może ci się wydawać, że te wszystkie "wygibasy" nie mają sensu lub jedyne co są w stanie poprawić w ciele to gibkość. Nic bardziej mylnego. Praktyka jogi przynosi wiele korzyści dla całego ciała (i nie tylko) i jest na to coraz więcej naukowych dowodów.
07.06.2022 11:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na początku w wielkim skrócie wymienimy, na co w naszym ciele wpływ ma joga:
· Mocne mięśnie
· Ładna sylwetka
· Prawidłowy puls
· Lepsza gęstość kości
· Silne serce
· Lepsza odporność
· Bardziej jakościowy sen
· Lepszy nastrój.
A teraz trochę konkretów.
Joga reguluje gospodarkę hormonalną
Techniki oddechowe i niektóre asany stosowane w jodze pobudzają do pracy gruczoły dokrewne – jajniki, nadnercza, tarczycę, przysadkę. Joga pomaga przy bólach miesiączkowych i PMS-esie, wzmacnia mięśnie dna miednicy, czyli minimalizuje szansę wystąpienia problemu nietrzymania moczu, a u ciężarnych także ryzyko przedwczesnego porodu.
Joga działa na serce niczym trening kardio
Praktyka jogi wspiera pracę serca niczym wylewanie potów na bieżni, czy rowerze. Tak samo, jak treningi wytrzymałościowe chroni przed zawałem, udarem, miażdżycą i cukrzycą. Pomaga uregulować także ciśnienie krwi. Z jednej strony dotlenia tkanki, z drugiej koncentracja na spokojnym oddechu w asanach pomaga zachować stały rytm serca, co stabilizuje ciśnienie.
Joga poprawia postawę ciała
Jogę pokocha twój kręgosłup! Asany (pozycje w jodze) wykonuje się z celowo wydłużonym kręgosłupem. Dzięki temu zwiększa się dystans między kręgami, zmniejsza nacisk na krążki międzykręgowe. To chroni dyski przed uszkodzeniami, niweluje ból pleców, barków, karku, szyi i uczy prawidłowej postawy ciała.
Joga niweluje ból
Skoro o bólu mowa, joga ma działanie przeciwbólowe i to nie tylko dlatego, że jest w stanie rozluźnić spięte, bolące mięśnie, ale dlatego, że zmienia strukturę mózgu. Badania z National Institutes of Health pokazują, że przewlekły ból wywołuje zmiany w mózgu, a dokładnie – zwiększenie objętości istoty szarej (to może przyczynić się do powstania stanów depresyjnych i zaburzeń emocjonalnych). Praktykowanie jogi z kolei wpływa na mózg w dokładnie przeciwny sposób – poszerza istotę szarą. Przez to wzrasta tolerancja na ból oraz łagodzą się skutki zmian wywołanych chronicznym bólem.
Poza tym, tak jak wspominaliśmy wyżej, joga zwalcza ból pleców. Badania pokazują, że w walce z nawracającym bólem kręgosłupa, regularna praktyka jogi radzi sobie lepiej niż standardowa opieka medyczna.
Joga poprawia nastrój
To wynik tego, że podczas wysiłku fizycznego uwalniają się w naszych ciałach endorfiny wpływające na dobry nastrój, ale nie tylko. Jak już wiecie, joga może zmienić anatomię mózgu i sprawić, że powiększy się znajdująca się w nim istota szara, która zarządza emocjami i zachowaniem. Co więcej, pilotażowe badania w Boston University School of Medicine wykazały, że asany podnoszą poziom neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego). Jego niski poziom zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera, występuje przy depresji, stanach lękowych i padaczce. Asany można więc potraktować jako profilaktykę przeciwdziałania depresji i chorobie Alzheimera.
Joga odmładza
Regularna praktyka jogi opóźni procesy starzenia zachodzące w ciele: zwiększa gęstość kości (szczególnie ważne dla kobiet po menopauzie), zapobiega złamaniom, zmniejsza ryzyko osteoporozy czy artretyzmu. Ponadto joga wywołuje produkcję antyoksydantów – związków chemicznych, których zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami i zapobieganie procesowi starzenia organizmu. Do tego joga obniża poziom cholesterolu, glukozy, sodu i trójglicerydów we krwi.
Joga zapobiega kłopotom z zatokami
Pozycje odwrócone pomagają w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych i poprawiają pracę układu oddechowego.
Joga poprawia trawienie
Praktyka wspiera pracę układu pokarmowego i usprawnia metabolizm, co ma niebagatelny wpływ przy profilaktyce chorób żołądkowo-jelitowych
Joga poprawia wydolność ciała
Asany wykonywane w jodze równomiernie angażują wszystkie grupy mięśniowe. Już po pierwszej praktyce poczujesz mięśnie, o których istnieniu nie miałaś pojęcia. Dlatego praktyka harmonijnie wzmacnia i rozwija całe ciało. Sprawia, że jest silniejsze, bardziej elastyczne, odporne i gibkie, a co za tym idzie mniej podatne na urazy.
Joga pomaga w kłopotach ze snem
Joga wycisza system nerwowy, niweluje ból, odpręża, łagodzi stany lękowe, poprawia nastrój, redukuje stres, czyli przeciwdziała wszystkiemu, co może utrudniać zasypianie.