LudzieSeks po sześćdziesiątce. Polacy mówią, jak wygląda

Seks po sześćdziesiątce. Polacy mówią, jak wygląda

Czy seks w przypadku seniorów musi być skazany na porażkę? Chociaż rzadko kiedy mówi się o erotyzmie dojrzałych osób, to według badań regularna bliskość może znacząco poprawić poziom satysfakcji życiowej. Polacy na emeryturze opowiedzieli o swoim życiu intymnym.

Seks w wieku emerytalnym nie musi być tematem tabu
Seks w wieku emerytalnym nie musi być tematem tabu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Inna Reznik

Według raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego 50 proc. osób w wieku 50-74 lat, które brało udział w badaniu "Zdrowie i życie seksualne Polaków", uprawiało seks w ciągu ostatniego miesiąca.

Respondenci ocenili swoją sprawność seksualną, zdolność do odczuwania pożądania i zadowalającego kontaktu seksualnego na poziomie 70 proc. Chociaż te wyniki są niezwykle pozytywne, to niestety w polskim społeczeństwie wciąż istnieje przekonanie o aseksualnej naturze starzenia się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starość nie oznacza emerytury od seksu

Według terapeutki i edukatorki psychoseksualnej, kiedy człowiek przechodzi na emeryturę zawodową, uważa się, że podobnie dzieje się w życiu seksualnym.

- Pokutuje przekonanie, że kobiece pragnienia i potrzeby kończą się wraz z menopauzą. Nie myślimy o tym, że osoby po 60. czy 70. roku życia mogą mieć namiętny seks - przyznała Klaudia Latosik w rozmowie z "Polityką", która zajęła się tym tematem.

W większości przypadków potrzeby seniorów są redukowane do kwestii poradzenia sobie ze schorzeniami, a komunikaty dla osób starszych głównie krążą wokół chorób i niedołęstwa. Ekspertka zwróciła uwagę, że to właśnie powoduje, że o osobach starszych często myśli się jedynie w kontekście przetrwania, a nie przeżywania i doświadczania.

A tymczasem regularna aktywność seksualna, a zwłaszcza wzajemny dotyk, przytulanie się i pocałunki, mają istotny wpływ na ogólną satysfakcję życiową. Kontakt fizyczny z partnerem uwalnia oksytocynę, nazywaną "hormonem dobrego samopoczucia".

Ten neuropeptyd, który odgrywa kluczową rolę w tworzeniu więzi emocjonalnych, pomaga również w budowaniu relacji i poczucia bliskości z innymi. Dodatkowo korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, wykazując działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. Ponadto reguluje ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko chorób serca, redukuje stres i niepokój.

- W tym wieku wygodne łóżko to podstawa. Nie wyobrażam sobie zaśnięcia obok męża bez pozycji na łyżeczkę. Jak jedno z nas chce się przekręcić, to drugie też to robi. No i zawsze wieczorem jest dużo czułości; mnóstwo pocałunków i dotyku - zdradziło w "Polityce" małżeństwo Bienkiewiczów.

Trudności w utrzymaniu życia seksualnego

Z badania prof. Izdebskiego wynika, że głównym wyzwaniem dla seniorów w utrzymaniu satysfakcjonującego życia seksualnego jest brak partnera. Odsetek osób w wieku 50-74 lat, które angażują się w relacje seksualne poza stałym związkiem, jest znacznie niższy w porównaniu z grupą osób poniżej 50. roku życia i wynosi 13 proc. wobec 34 proc. Dla seniorów istotnym aspektem związanym z życiem seksualnym jest właśnie miłość.

Szczególnie trudne jest znalezienie partnera dla kobiet, które stanowią większość w populacji osób powyżej 60. roku życia. Dane GUS wskazują, że na 100 mężczyzn przypada więcej kobiet, a tendencja ta narasta wraz z wiekiem, np. w grupie wiekowej 60-64 lata kobiety stanowiły 53 proc., natomiast wśród osób w wieku co najmniej 85 lat aż 72 proc. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w późnym wieku zakochanie się nie jest niemożliwe.

- Za każdym razem, jak się całujemy, pojawia się między nami wielkie napięcie seksualne. Ale nie zawsze kończymy w łóżku, choć jak tak się dzieje, to za każdym razem odczuwam wielką satysfakcję, mam orgazm. Nigdy wcześniej nie doświadczałam takich reakcji organizmu. Seks bez miłości to dla mnie ćwiczenie gimnastyczne. Seks z miłością to pełnia doznań, absolutne piękno - przyznała Maria, dwukrotna wdowa, która dopiero w wieku 82 lat poznała swoją prawdziwą miłość.
© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie