Tatuaże i wyzywające stroje. Czym zajmuje się wnuczka Stalina?
Odcina się od rosyjskich korzeni, wzbudza kontrowersje swoim wyglądem i zachowaniem. Chrese Evans, a właściwie Olga Peters, to córka Swietłany Alliłujewy, wnuczka Stalina. Rosyjskie portale właśnie opublikowały jej zdjęcia
17.03.2016 | aktual.: 18.03.2016 09:28
Odcina się od rosyjskich korzeni, wzbudza kontrowersje swoim wyglądem i zachowaniem. Chrese Evans, to córka Swietłany Alliłujewy, wnuczka Stalina. Rosyjskie portale właśnie opublikowały jej zdjęcia.
Evans pozuje na nich w podartych rajstopach, w plastikowych kajdankach i z misiem. Jak tłumaczyła w wywiadzie dla jednej z rosyjskich gazet, sesja zdjęciowa jest nawiązaniem do kultowego angielskiego komiksu Tank Girl (narysowana przez Jamiego Hewletta bohaterka, walczy m.in. z korporacjami, łowcami głów i sektami).
43-letnia wnuczka Stalina mieszka w Portland w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi butik z drobiazgami dla kobiet. Evans nie ukrywa, że nie chce być kojarzona ze swoimi krewnymi.
- Dla mnie Stalin był jedną z trzech osób na zdjęciu tych, którzy wygrali drugą wojnę światową: Churchill, Roosevelt i on! Pewnego razu mama poprosiła mnie, żebym usiadła i uważnie jej wysłuchała. Od niej dowiedziałam się o jego zbrodniach – cytuje słowa kobiety „Komsomolskaja Prawda”.
Jej matka, Swietłana Alliłujewa, nazywana była w Rosji „czerwoną księżniczką”. Jedyna córka sowieckiego dyktatora Józefa Stalina wzbudziła nienawiść rodaków, gdy porzuciła ojczyznę i uciekła do Stanów Zjednoczonych.
Władze radzieckie były w szoku. Swietłana postawiła wszystko na jedną kartę, zostawiając w Moskwie dwoje dzieci: 17-letnią wówczas Jekaterinę i 22-letniego Józefa, które nigdy nie wybaczyły matce decyzji o wyjeździe do USA. W 1970 roku poślubiła architekta Williama Petersa, stając się Laną Peters. Dwa lata później urodziła Olgę (po latach dziewczyna zmieni imię na Chrese). W 1973 roku rozwiodła się z Petersem. Nie mogła odnaleźć się na emigracji. Wpadała w depresję, często zaglądała też do kieliszka. W 1984 roku wróciła do Związku Radzieckiego.
Choć władze sowieckie rozgrzeszyły ją ze wszystkich win i przywitały jak królową, nie zagrzała długo miejsca w ojczyźnie. W pamiętnikach uznała powrót do Rosji za duży błąd. Dwa lata później zrzekła się radzieckiego obywatelstwa i powtórnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Ostatnie lata życia spędziła w domu spokojnej starości w stanie Wisconsin, w pokoju wypełnionym zdjęciami ukochanej córki. Zmarła 22 listopada 2011 roku w wyniku komplikacji związanych z rakiem jelita grubego.
(md)