UrodaTatuowanie oczu - jak powstaje tatuaż na oku i czy to bezpieczne?

Tatuowanie oczu - jak powstaje tatuaż na oku i czy to bezpieczne?

Tatuowanie oczu - jak powstaje tatuaż na oku i czy to bezpieczne?
Źródło zdjęć: © 123RF

07.07.2018 12:43, aktual.: 01.08.2018 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tatuowanie się jest niezwykle popularną formą ozdabiania ciała, jednak mimo wieloletniego rozwoju tej dziedziny, niektóre jej formy wciąż pozostają szczególnie niebezpieczne. Mowa w szczególności o kontrowersyjnym tatuażu oczu, który wymaga wiedzy i wysokich umiejętności tatuatora.

Tatuaż na oku - skąd wzięła się ta moda?

W Polsce tatuaż oka jest znakiem rozpoznawczym popularnego szczególnie wśród młodzieży rapera Popka. Jest to o tyle ciekawe, że tatuowanie oczu znane jest od niedawna, a pierwsza tego typu modyfikacja ciała wykonana została w 2007 roku. Dzisiaj obok skaryfikacji, wszczepiania podskórnych implantów, rozwarstwiania języka, piercingu (ozdabianie różnych części ciała kolczykami) oraz zabiegów chirurgicznych (elfie uszy) tatuowanie oczu staje się kolejnym sposobem wyrażania siebie, które niesie za sobą trwałe konsekwencje, często niebezpieczne.

Tatuowanie oczu to nie jedyny sposób na wyrażenie siebie. Sprawdź WP radarOkazji i wybierz to, co pasuje do Twojego stylu życia.

W jaki sposób wykonuje się tatuaż oka?

Aby prawidłowo przeprowadzić zabieg tatuowania oczu, powinno się użyć do tego celu tego samego tuszu, który wykorzystywany jest do tatuowania innych części ciała. Nie jest to do końca oczywiste, tym bardziej że producenci tuszu często informują o tym, że ich produkty nie nadają się do tatuowania oczu. Mimo to na rynku wciąż brakuje specjalnych tuszy, których przeznaczeniem byłoby tatuowanie gałek ocznych.

  • Tatuowanie oka opiera się on na wprowadzeniu tuszu do gałki ocznej poprzez bardzo cienką igłę nazywaną również insulinówką. Cała sztuka prawidłowego wprowadzenia tuszu polega na trafieniu igłą w przestrzeń znajdującą się między spojówką (wierzchnia warstwa oka), a twardówką, która pozostaje najgrubszą, ochronną warstwą. Ponadto, aby tusz właściwie się rozprowadził, należy wprowadzać go w mniejszych ilościach kilka razy, co jest przeciwieństwem techniki wykonywania tatuażu klasycznego na innych częściach ciała. W ten sposób powinno otrzymać się efekt spływania nadmiaru tuszu z oka, który zbiera się w jego kącikach, aby następnie wypłynąć na zewnątrz. Niestety wiąże się to dyskomfortem, który przypomina uczucie obecności ciała obcego w oku, może również pojawić się rozmazane widzenie.

Jeśli tatuaż w oku wykonany jest prawidłowo, skutki uboczne powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Na koniec warto dodać, że w razie słabej absorpcji tuszu, zabieg powinno się powtórzyć, a cały proces odbywa się bez znieczulenia.

Uważa się, że tatuaż gałki ocznej wykonywany przez doświadczonego tatuażystę powinien być bezpieczny i nie narażać pacjenta na jakikolwiek trwały uszczerbek na zdrowiu. Niestety przez chęć zarobku oraz rosnące zapotrzebowanie na tego typu zabiegi ich wykonywania coraz częściej podejmują się tatuatorzy, który nie posiadają wymaganej wiedzy i doświadczenia, a nawet specjalnych igieł potrzebnych do właściwego wstrzyknięcia tuszu. Dlatego jeżeli już zdecydujemy się na wytatuowanie gałki ocznej, najlepiej zrobić to w sprawdzonym studio tatuażu.

Tatuaż na oku - zagrożenia

Jak już zostało wspomniane, tatuowanie oczu może nieść ze sobą trwałe konsekwencje, z których najpoważniejsze to:

  • perforacja rogówki oka,
  • oderwanie siatkówki,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej,
  • współczulne zapalenie oka,
  • infekcje i krwawienia z miejsc wstrzyknięcia tuszu oraz w ich konsekwencji - alergie na tusz,
  • światłowstręt,
  • rozmazany obraz,
  • pogorszenie, a nawet utrata wzroku.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także