Jak zrobić tatuaż?

Na pytanie, jak zrobić tatuaż, można znaleźć tyle odpowiedzi, ile istnieje rodzajów dziar. Tatuaż permanentny to zadanie tylko dla fachowca, który pracuje w sterylnym studio. Tatuaże tymczasowe można wykonywać samodzielnie. Takie malunki na skórze warto wypróbować przez podjęciem ostatecznej decyzji o trwałym ozdobieniu ciała.

Jak zrobić tatuaż?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | aamiraimer

Dlaczego lepiej nie robić tatuażu stałego w domu?

Wykonanie tatuażu wymaga ponadprzeciętnych zdolności, ogromnej precyzji, pewnej ręki, doświadczenia i wiedzy. Konieczne są też sterylne warunki, o utrzymanie których trudno nawet w profesjonalnym studio. Podczas wprowadzania tuszu wraz z pigmentem pod skórę mogą dostać się bakterie wywołujące poważne zakażenia. Łatwo o nabawienie się ran ropnych, które nie tylko niszczą tatuaż, lecz także mogą pozostawić blizny na całe życie.

Do najgroźniejszych skutków robienia tatuażu w domu należy wirusowe zapalenie wątroby typu C, trudne do rozpoznania ze względu na niespecyficzne objawy, a po latach skutkujące marskością wątroby i zmianami nowotworowymi. Podczas wprowadzania tuszu może dojść do uszkodzenia zakończeń nerwowych, a w efekcie do zaniku mięśni. Co więcej, brak dbałości o jakość pigmentu, wynikający najczęściej z niewiedzy, skutkuje narażeniem się na długotrwały kontakt z substancją toksyczną, która dostaje się do krwioobiegu.

Jaką przewagę ma tatuaż tymczasowy nad tatuażem stałym?

Zagrożenia zdrowotne, z jakimi wiąże się robienie tatuażu stałego, to tylko jeden z wielu czynników przemawiających na korzyść tatuażu tymczasowego. Wśród zalet mniej radykalnego rozwiązania trzeba jeszcze wymienić możliwość zweryfikowania swoich wyborów, wypróbowania różnych wzorów i kilku lokalizacji. Dzięki tatuażowi robionemu na powierzchni skóry bez kosztownych zabiegów i bólu można zmienić wzór, kiedy przestanie nam się podobać lub po prostu wyjdzie z mody. Poza tym odbicie czy narysowanie danego motywu na próbę pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że taki, a nie inny wzór tatuażu ma zdobić naszą skórę przez wiele lat.

Jak zrobić tatuaż wodny?

Instrukcję robienia tatuażu wodnego zna chyba każdy: wystarczy wyciąć wzorek, przykleić na oczyszczoną skórę, zmoczyć pod kranem, docisnąć do skóry i przytrzymać przez 30 sekund, a następnie delikatnie podnieść kartonik.

Gotowy wzór utrzymuje się nawet kilka dni i do złudzenia przypomina prawdziwe * dziary dla dziewczyn*. Tatuaż wodny, do odbijania z szablonu na mokro, może się kojarzyć z latami dzieciństwa i zdobyczami z chipsów, dlatego niewiele osób na poważnie rozważa tę opcję. Tymczasem w ostatnich latach takie tatuaże – w wersji zdecydowanie dla dorosłych – święcą triumfy nawet na wybiegach.

Po raz pierwszy pomysł wykorzystał Dior – w 2016 roku jego modelki wystąpiły na pokazie z wymyślnymi wzorami na ciele zastępującymi biżuterię. Tatuaże zostały wykonane z 24-karatowego złota! Bardzo szybko pomysł podchwycili producenci, wśród których znaleźli się także polscy startuperzy. Nie trzeba długo szukać, by za kilka lub kilkanaście złotych kupić szablony z najpopularniejszymi wzorami tatuaży – piórkami, owadami, geometrycznymi kompozycjami, nawet na całą rękę czy udo.

Jak zrobić tatuaż z drukarki?

Aby zrobić tatuaż z drukarki, wystarczy wybrać dowolny wzór i wydrukować go na kartce obklejonej taśmą samoprzylepną. Natychmiast po wyjęciu z drukarki kartkę trzeba przyłożyć do skóry – atrament błyskawicznie przenosi się na jej powierzchnię.

Jest to doskonała opcja dla mniej wprawionych rysowników. Wybierając taki sposób na zrobienie tatuażu tymczasowego, trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre tusze mają właściwości toksyczne, a wzór wykonany w ten sposób nie utrzyma się dłużej niż kilka godzin.

Jak zrobić tatuaż eyelinerem?

Dziewczyny ze zdolnościami manualnymi potrafią przy pomocy eyelinera stworzyć prawdziwe cuda, które utrwalają pudrem (zasypką) dla dzieci i lakierem do włosów. Taki tatuaż tymczasowy może pozostawać nienaruszony przez 3–4 dni, ale powinno się go usunąć znacznie szybciej, by skóra mogła swobodnie oddychać i nie zareagowała wysypką. Wykonanie tatuażu eyelinerem jest jednak wciąż bezpieczniejsze niż tatuażu z drukarki.

Idealne do tego eyelinery dostępne są na WP radarOkazji.

Jak zrobić tatuaż z henny?

Wśród miłośniczek tatuaży tymczasowych największą popularnością cieszy się henna, która jest przyjaznym skórze barwnikiem roślinnym (pod warunkiem, że nie zawiera chemicznych dodatków takich jak toksyczne PPD występujące często w gotowych mieszankach). Naturalną hennę kupuje się w proszku i rozrabia z wodą lub sokiem z cytryny. Można też dodać trochę cukru i olejków eterycznych, by przyciemnić papkę i nadać jej odpowiednią konsystencję.

Pasta z henny dojrzewa przez kilkanaście godzin – zmienia wówczas kolor na brązowy. Dopiero po cierpliwym odczekaniu można się zabrać za nakładanie barwnika. Pomagają w tym gotowe szablony, które są do kupienia w sklepach internetowych. Po namalowaniu wzoru i wyschnięciu henny (na skórze powinna się utworzyć twarda skorupka) trzeba zabezpieczyć tatuaż ręcznikiem papierowym lub folią. Malunek nabiera trwałości mniej więcej po godzinie, ale nie zaszkodzi zostawić henny na skórze przez całą noc. Przy usuwaniu wierzchniej warstwy należy pamiętać, by nie używać wody. Hennę zdejmuje się palcami. Wzorki zrobione tą techniką mogą cieszyć wzrok nawet przez 2–3 tygodnie.

Zobacz też wzory tatuaży z henny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)