FitnessTe niepozorne czynności mogą wpływać na długowieczność wśród kobiet

Te niepozorne czynności mogą wpływać na długowieczność wśród kobiet

Te niepozorne czynności mogą wpływać na długowieczność wśród kobiet
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Rafał Celle
19.12.2017 19:00

Nie od dziś wiadomo, że średnia oczekiwana długość życia kobiet jest znacznie wyższa niż w przypadku mężczyzn. Okazuje się, że korzystając z brzmiących dość niepozornie wskazówek, panie mogą sobie pomóc i zwiększyć szanse na zdrowe i jeszcze dłuższe życie.

Właściwa, zrównoważona dieta, regularne ćwiczenia i walka ze stresem – to tylko niektóre ze sposobów, które pozwalają trwać w dobrej kondycji, ale pomagają też ograniczyć ryzyko zapadnięcia na wiele niebezpiecznych chorób. Problem polega na tym, że wiele kobiet, wraz z upływającym czasem, przestaje się stosować do niektórych z tych reguł, ograniczając np. swoją aktywność fizyczną. Tymczasem o intensywnym ruchu należy bezwzględnie pamiętać przez całe życie, nawet kiedy przebywa się już na zasłużonej emeryturze.

Jak wynika z badań przeprowadzonych właśnie przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego, kobiety mogą w bardzo prosty sposób wpłynąć na długość swojego życia. Kluczem do długowieczności jest zwiększony wysiłek. Wiele osób niestety na tym zapomina, uznając, że np. po „siedemdziesiątce” należy im się wreszcie święty spokój oraz długi wypoczynek. Jeśli jednak ktoś wypoczynek ogranicza wyłącznie do przesiadywania w fotelu, to powinien jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajania, niezależnie do tego, ile lat ma na karku.

Eksperci ze znanej uczelni przeprowadzili duże badanie wśród 6 tysięcy kobiet, które przekroczyły 65. rok życia. W czasie eksperymentu uczestniczki korzystały ze specjalnego urządzenia, monitorującego ich aktywność fizyczną. Wyniki doświadczenia potwierdziły, że nawet bardzo proste zadania, jak codzienny spacer po bułki do sklepu, mogą przyczynić się do poprawienia stanu zdrowia seniorek. Ale chcąc znacząco zwiększyć swoje szanse na zdrowie i długie życie, niezbędny jest też regularny ruch o większym poziomie intensywności.

W toku badań naukowcy, na podstawie trwających przez cztery lata prac, stwierdzili, że banalne codzienne czynności, wymagające niewielkiego ruchu, takie jak: spacer z psem, sprzątanie mieszkania czy chodzenie do sklepu mogą mieć dobry wpływ na kondycję kobiet. Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że już 30 minut ruchu dziennie o małym stopniu natężenia obniżało ryzyko śmierci o 12 procent. Ale prawdziwą rewolucję można było dopiero dostrzec w przypadku kobiet, które decydowały się na coś więcej. Oceniono, że dodatkowe 30 minut więcej ruchu o umiarkowanym stopniu nasilenia, np. jazda na rowerze czy spacer, w trakcie którego wykonywany jest szybki chód, powodowało, że ryzyko wcześniejszego zgonu zmniejszało się aż o 39 procent w porównaniu z paniami, które na co dzień ograniczały ruch. Co najważniejsze, regularny ruch oraz ćwiczenia miały pozytywny wpływ na przedstawicielki wszystkich badanych grup - bez względu na ich przynależność etniczną, sprawność ruchową czy ewentualną nadwagę lub otyłość.

- Poprawa poziomu aktywności fizycznej, zarówno tej o charakterze lekkim oraz umiarkowanym może być niemal tak efektywna jak rygorystyczne, regularne ćwiczenia, gdy chodzi o zapobieganie popularnym chorobom przewlekłym – powiedziała cytowana przez „Times Now” Andrea LaCroix z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego. - Wcale nie musimy biegać w maratonach, by zachować zdrowie.

Ogłoszenie wyników badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, opublikowane na łamach „Journal of the American Geriatrics Society”, zbiegło się w czasie z wnioskami specjalistów z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili podobną próbę wśród 17 700 kobiet powyżej 70. roku życia – poinformował dziennik „Daily Mail”. Oni również przez cztery lata prowadzili badania z wykorzystaniem urządzeń służących do monitorowania ruchu. Ich wnioski w pewnym stopniu pokryły się z analizą wykonaną przez ich kolegów z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Stwierdzili jednak, że niewielka, podejmowana na co dzień aktywność, związana np. z wykonywaniem sprawunków, nie ma aż tak dużego wpływu na stan zdrowia oraz długość życia kobiet po „siedemdziesiątce”. Na podstawie dokonanych pomiarów potwierdzili jednak, że duża zmiana dokonuje się, kiedy panie ordynują sobie ruch o większej intensywności. Ryzyko przedwczesnej śmierci znacząco wówczas spada. Stwierdzili, że wykonywany raz w tygodniu przez kilka minut szybki spacer może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu aż o 70 procent w porównaniu z kobietami, które unikały aktywności fizycznej.

To bardzo ważne wskazówki dla lekarzy, którzy mają kontakt z pacjentkami w tym wieku. Tym bardziej, ze nie są to pierwsze badania, które pokazują, jak kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz długości życia ma ruch. Już 10 lat temu opublikowane zostały wytyczne dla seniorów oraz lekarzy. Jak wynikało z ówczesnych zaleceń, osoby starsze powinny dbać o to, by dostarczać organizmowi w każdym tygodniu przynajmniej 150 minut ruchu o umiarkowanej intensywności albo 75 minut ćwiczeń wymagających dużego wysiłku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także