Te owady niszczą rośliny. Żółte liście to pierwszy znak
Jeśli twoje rośliny marnieją w oczach i zaczynają wyglądać zupełnie inaczej niż zwykle, możesz mieć do czynienia z wełnowcami. Sprawdź, jak się ich pozbyć.
28.11.2024 | aktual.: 28.11.2024 16:19
Wełnowce to małe, ale bardzo uciążliwe owady, które potrafią w krótkim czasie zniszczyć ulubione gatunki roślin. Podobnie jak inne szkodniki, najczęściej pojawiają się w naszym domu za sprawą nowo zakupionych gatunków kwiatów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby roślinom przyglądać się jeszcze w sklepie. Warto sprawdzić spodnią część liści, pod którą lubią się ukrywać. Wełnowce bardzo często żerują przy nerwach, szczególnie przy głównym.
Jak poznać, że wełnowce zaatakowały naszą roślinę?
Te małe owady żywią się najczęściej sokami roślinnymi. Wnikają w tkanki roślin i osłabiają ich strukturę, co skutkuje zahamowaniem wzrostu. Niektóre gatunki kwiatów, pozbawione odpowiednich składników odżywczych stają się bardziej podatne na choroby i zaczynają więdnąć.
Na co zwrócić uwagę? Jeśli zauważysz w donicy białe miejsca, przypominające kawałki miękkiej waty, to charakterystyczna oznaka obecności wełnowców. Dodatkowe objawy mogą tyko to potwierdzić. Liście zaczynają żółknąć, łodygi tracą sprężystość, a nawet całkowicie opadają. Dodatkowym symptomem potwierdzającym zadomowienie się pasożytów w naszych kwiatach są zniekształcenia liści i pędów oraz pojawienie się na nich lepkiej rosy (spadzi).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się wełnowców?
Zwalczanie wełnowców to proces, który wymaga cierpliwości i skutecznych metod. Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się tych szkodników z naszych roślin, ale jeden jest szczególnie skuteczny. Potrzebujesz kilku składników.
Preparat na wełnowce wykonasz samodzielnie, mieszając wodę z dodatkiem płynnego mydła lub płynu do naczyń z alkoholem (50-60%) w proporcjach 1:1. Np. 50 ml wody połącz z kilkoma kroplami mydła i 50 ml alkoholu. Jeśli masz pod ręką ocet, możesz użyć go, zamiast spirytusu.
Wystarczy spryskać zaatakowaną roślinę roztworem lub nakładać płyn miejscowo np. przy pomocy patyczka higienicznego albo wacika i pozostawić na jakiś czas. W dalszej kolejności, należy obficie umyć liście. Najlepiej zrobić to w wannie lub pod prysznicem, za pomocą intensywnego strumienia wody. Zaleca się osłonić doniczkę, aby nie przelać rośliny.
W niektórych przypadkach należy powtarzać cały proces, aż do całkowitego wyeliminowania szkodników. Jeśli problem nawraca, warto zastanowić się nad całkowitą wymianą podłoża, w którym mogą ukrywać się larwy. W momencie przesadzania korzenie należy oczyścić z ziemi, a także delikatnie umyć. Tylko działanie kompleksowe może przynieść oczekiwany efekt.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl