Tego nigdy nie rób z kaszmirowym swetrem. Zniszczysz szlachetną tkaninę
W twojej garderobie znalazł się upragniony, kaszmirowy sweter? W takim razie koniecznie zapoznaj się z zasadami, jakie dotyczą jego czyszczenia. W przeciwnym razie delikatny materiał może się zniekształcić i zmienić swoją fakturę, a tego zapewne chcesz uniknąć.
Kaszmir kojarzy się z elegancką, wręcz luksusową odzieżą. Słusznie. To najdroższa i najbardziej pożądana tkanina. Proces pozyskiwania wełny z kóz kaszmirskich jest czasochłonny, więc tkanina ma wysoką cenę. Kaszmirowe swetry, sukienki i płaszcze są miłe w dotyku i delikatne, ale równocześnie idealnie utrzymują ciepło i pozwalają skórze oddychać. To dlatego mają tak wielu fanów.
Kaszmir jest tkaniną, z którą należy obchodzić się bardzo delikatnie. Ubrań z tego materiału nie można po prostu wrzucić do pralki wraz z innymi elementami garderoby. Należy dbać o nie bardzo starannie. Dzięki temu nawet po kilku latach materiał wciąż będzie wyglądał wspaniale – nie zmieni koloru ani kształtu.
Pranie kaszmiru
Pranie ręczne to najbezpieczniejsze wyjście, jeżeli chodzi o czyszczenie kaszmiru. Wtedy mamy kontrolę nad kolejnymi etapami tego procesu i nie uszkodzimy jego delikatnej faktury. Pranie najlepiej jest wykonać w chłodnej lub zimnej wodzie (dzięki temu ubranie się nie skurczy, a kolor pozostanie nienaruszony). Wystarczy, że pojedynczo włożysz odzież do letniej wody i wykonasz okrężne ruchy imitujące wirowanie. Nie pocieraj i nie ściskaj materiału.
Wylej wodę i nalej świeżą, również zimną. Powtórz to kilkukrotnie, aby detergent został dokładnie spłukany. Możesz lekko przyciskać tkaninę do dna miski, ale zabronione jest spłukiwanie piany pod bieżącą wodą. Może to skutkować rozciągnięciem materiału.
Są tacy, dla których ręczne czyszczenie ubrań jest opcją nie do zaakceptowania. Wtedy należy użyć pralki automatycznej i ustawić ją na program: wełna, 30 C, a kaszmirowe ubrania zabezpieczyć specjalnym workiem. Jest to jednak bardziej ryzykowna opcja.
Suszenie i prasowanie
Po wypraniu kaszmirowego ubrania najlepiej suszyć je rozwieszone na grubym ręczniku. Nie można wystawiać go na pełne słońce, a tym bardziej wkładać do suszarki. Przez to mógłby się odkształcić i stracić swoją fakturę. Dla tych, którzy nie lubią stać z żelazkiem w ręku, mamy dobrą wiadomość. Swetry z kaszmiru nie wymagają prasowania.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl