Tematyczne menu weselne
Młode Pary, które chcą zaskoczyć swoich gości serwowanymi na balu daniami, mogą zdecydować się na tematyczne menu. Ale uwaga, stworzenie jadłospisu, który przypadnie do gustu wszystkim weselnikom, to duże wyzwanie. Nie każdy lubi eksperymenty. Decydując się na wybraną kuchnię, nie może w niej zabraknąć uniwersalnych dań. A jednocześnie nie powinny one odbiegać od punktu przewodniego wesela. Jak to pogodzić?
04.01.2013 | aktual.: 04.01.2013 11:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Młode Pary, które chcą zaskoczyć swoich gości serwowanymi na balu daniami, mogą zdecydować się na tematyczne menu. Ale uwaga, stworzenie jadłospisu, który przypadnie do gustu wszystkim weselnikom, to duże wyzwanie. Nie każdy lubi eksperymenty. Decydując się na wybraną kuchnię, nie może w niej zabraknąć uniwersalnych dań. A jednocześnie nie powinny one odbiegać od punktu przewodniego wesela. Jak to pogodzić?
Większość polskich wesel odbywa się według jednego scenariusza: na pierwsze danie podaje się dewolaja z ziemniakami, a potem wędliny, sałatki, ciasta i oczywiście wódka. Do tańca przygrywa kapela, która gra nieśmiertelne covery i disco polo. Niektóre pary szukają rozwiązań bardziej oryginalnych, dostosowanych do ich zainteresowań, stylu życia i osobowości.
Coraz modniejsze stają się przyjęcia tematyczne – w stylu staropolskim, góralskim, czy szalonych lat 60. Atmosferę tworzy ubiór, wystrój sali, muzyka i dobrze ułożone menu. Gdy jest to np. wesele góralskie, na stołach powinny pojawić się tradycyjne wędliny, ser, wiejski chleb, ale też odpowiednie dla regionu alkohole.
Przy organizacji wesel tematycznych najwięcej problemów może przysporzyć takie ułożenie karty dań, żeby nikt nie wyszedł głodny. Bo jak tu zorganizować przyjęcie w stylu Bollywood, skoro nie wiadomo, jak ciocie i wujkowie zareagują na aromatyczne, nieznane im przyprawy.
Umiar przede wszystkim
Przede wszystkim nie dajmy się zwariować. To jak bardzo podporządkowane będzie przyjęcie motywowi przewodniemu, zależy tylko od pary młodej. Czasami wystarczą jedynie elementy danej stylizacji połączone z polską tradycją. Poszukajmy w kulturze, z której czerpiemy inspiracje, wspólnych elementów.
Wesela tematyczne są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla par mieszanych. Jeśli ukochany jest Włochem i chcecie zrobić bal w stylu italiano, niech na stole obok owoców morza znajdą się mięsa i sałatki, które będą bezpiecznymi, a jednocześnie ciekawymi daniami również dla gości przywiązanych do polskiej kuchni.
Jak na stole pojawi się kilka uniwersalnych dań, znajdzie się miejsce również na szaleństwa. Na przykład Cibreo to włoska potrawa zrobiona z koguciego grzebienia. Słynne żabie udka mogą królować na weselnym stole w stylu francuskim. Nie powinny być jednak głównym daniem, bo część gości może zapragnąć wyskoczyć do pobliskiego baru na schabowego z ziemniakami.
Skoro para jest mieszana to i przyjęcie może być mieszane, np. polsko – bułgarskie. Wtedy obok dań z Bułgarii pojawią się rodzime. To rozwiązanie jest o tyle łatwiejsze niż ściśle tematyczny bal, że nie trzeba tak bardzo trzymać się danej koncepcji.
Dodatkowy food bar
Dobrze jest jeśli para z jednej strony kieruje się własnymi upodobaniami, z drugiej stara się uwzględnić preferencje gości. W przyjęciu najczęściej biorą udział reprezentanci różnych pokoleń, bardziej i mniej konserwatywni. Kompromisem między menu tradycyjnym a tematycznym może być food bar. To nic innego, jak swojego rodzaju stacja kulinarna. Organizuje się go obok tradycyjnego weselnego menu.
Jeśli chodzi o temat danego stołu, to możliwości są w nieograniczone. Wszystko zależy od preferencji państwa młodych. Popularny jest dzisiaj tzw. stół staropolski, gdzie króluje wiejskie jadło. To specjalnie zaaranżowane w sali weselnej miejsce, gdzie goście mogą spróbować wiejskich wędlin, smalcu, kiełbasy, ogórków czy pierogów.
Dobrze jest jeśli dania są charakterystyczne dla danego regionu, z którego pochodzą państwo młodzi lub w którym organizowane jest wesele. W dużych miastach modne były sushi bary.
Polacy bardzo lubią potrawy kuchni włoskiej. Makaron z sosami na stałe wszedł do naszego menu. Dlatego ciekawą i ostatnio często wykorzystywaną propozycją jest Pasta Bar, czyli miejsce, gdzie serwowane są makarony w różnych wariantach. Miłośnicy Indii, czy Azji mogą gościom zafundować stację z daniami ze swojego ukochanego regionu świata. Jeśli młodzi spodziewają się wielu dzieci na weselu, w ramach przyjęcia warto organizować kolorowy, zabawkowy i słodki candy bar. Dzieciaki będą zachwycone.
Food bary to też dobre rozwiązanie dla par mieszanych narodowościowo. Jeśli wesele jest organizowane w Polsce, ale ukochany jest Francuzem, to obok kuchni rodzimej, można zorganizować stół z pysznymi serami i innymi specjałami z Francji. Stacja to bezpieczne rozwiązanie, bo goście mają sprawdzone dania, a jednocześnie mogą spróbować czegoś, czego wielu z nich nigdy nie jadło.
W ten sposób nawet jeśli nie każdemu przypadną do gustu egzotyczne dania, to i tak z przyjęcia nie wyjdą głodni. Sposób serwowania tych potraw, w postaci dodatkowej oferty sprawia, że nikt nie czuje się zmuszony do jedzenia czegoś, na co nie ma ochoty. A jednocześnie food bar to doskonały pomysł na zapewnienie weselnikom dodatkowej atrakcji.
(mos/bb)/kobieta.wp.pl