FitnessTen przykry zapach

Ten przykry zapach

Ten przykry zapach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.03.2010 08:37, aktualizacja: 29.05.2018 14:58

O tym, że masz problem może świadczyć reakcja rozmówców, którzy podczas rozmowy z tobą odwracają głowę w drugą stronę. Nieprzyjemny zapach z ust to przypadłość wstydliwa. Aby się jej pozbyć, musisz poznać przyczyny, które ją powodują.

Czasami nawet nie wiesz, że twój oddech jest nieświeży. O problemie może świadczyć reakcja rozmówców, którzy, gdy zaczynasz mówić, odwracają głowę w drugą stronę. Nieprzyjemny zapach z ust to przypadłość wstydliwa, ale, aby się jej pozbyć, musisz poznać przyczyny, które ją powodują.

Zacznij od dentysty

Najczęściej głównymi sprawcami nieświeżego oddechu są nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby zębów lub dziąseł. W naszym oddechu znajduje się blisko 400 lotnych substancji organicznych. Za nieprzyjemne zapachy odpowiadają tylko dwie – siarkowodór i metanotiol, które są produkowane przez cztery gatunki bakterii. Niedokładne mycie zębów, dziąseł i języka sprawia, że bakterie mają pożywkę, co z kolei powoduje przykry zapach z ust. Inni winowajcy to: zepsute zęby, psujące się korzenie, kamień nazębny, bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia.

Walkę z przykrym oddechem trzeba zacząć od dentysty. Sprawdzi on stan naszego uzębienia, wyleczy ubytki, zdejmie kamień i zaaplikuje odpowiednie leczenie, dzięki któremu zlikwidowane zostaną stany zapalne. Teraz to czy nadal będziemy niewolnikami przykrego oddechu zależy od codziennej higieny jamy ustnej. Podstawą jest dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Przy tej czynności nie można zapominać o czyszczeniu języka. Bakterie tkwiące w ustach produkują lotne związki siarkowe, które osiadają w jego niteczkowatych brodawkach. Najlepiej biały nalot można usunąć specjalną skrobaczką. Jeśli nie masz możliwości umycia zębów po każdym posiłku, postaraj się je chociaż wypłukać. Warto zjeść kawałek pomarańczy lub cząstkę jabłka. Powodują one wydzielanie śliny, dzięki czemu drobnoustroje zostają wypłukane z ust.

Laryngolog na ratunek

Jeśli pod względem pielęgnacji jamy ustnej nie masz sobie nic do zarzucenia, wybierz się do laryngologa. Przykry zapach z ust może towarzyszyć przewlekłemu zapaleniu migdałków. Wtedy to gromadzi się w nich ropna wydzielina, która go powoduje. Często towarzyszy on też chorym zatokom, anginie, zapaleniu gardła czy zanikowemu nieżytowi nosa. Bywa, że nieświeży oddech pojawia się po kuracji antybiotykami, gdy na skutek spadku odporności dochodzi do grzybicy jamy ustnej. Laryngolog, po ustaleniu przyczyny dolegliwości, zastosuje odpowiednie leczenie.

Problem w żołądku

Przyczyny nieświeżego oddechu mogą tkwić w żołądku lub przełyku. Bywa, że sprawcą przykrego zapachu jest choroba wrzodowa żołądka czy ostry nieżyt przewodu pokarmowego. Może on też towarzyszyć zapaleniu błony śluzowej żołądka, zespołowi złego wchłaniania oraz zbyt małej ilości enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę lub wątrobę. Bywa skutkiem przejadania się. Przepełniony żołądek uciska na przeponę, przez co do przełyku uwalniają się kwaśne soki trawienne, które zatruwają oddech. Niektóre potrawy mogą też powodować występowanie nieświeżego oddechu. Wyklucz z diety spożywanie kawy, tłuszczów zwierzęcych, serów, cukru i białego pieczywa, dużej ilości włóknikowatych warzyw (marchewka).

Przykry zapach powoduje też nadmierne spożycie czosnku i cebuli. Substancje zapachowe w nich zawarte poza obecnością w ustach są też wchłaniane w jelitach i wydychane przez płuca. Jedz więcej zielonej pietruszki, goździków, bazylii i kopru włoskiego oraz pij dużo płynów. Aby uporać się z tą dolegliwością, należy przede wszystkim zdiagnozować, co ją powoduje. Czasami wystarcza zmiana nawyków żywieniowych czy rzucenie palenia, ale gdy dolegliwość nie ustępuje, niezbędna może być wizyta u gastrologa.

Inne przyczyny:
• Zmniejszony dopływ śliny i wysychanie śluzówki, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
• Palenie papierosów i spożywanie dużej ilości kawy
• Zażywanie niektórych leków (odwadniających, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, psychotropowych), które hamują wydzielanie śliny i wysuszają gardło
• Stres (hormon stresu prowadzi do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w ustach)
• Odchudzanie się (często powodują odwodnienie organizmu)
• Choroby płuc, wątroby, cukrzyca

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także