Terapie bursztynowe
Już nie ma dzikich plaż, na których zbierałam bursztyny." Któż z nas spacerując po plaży nie nucił tej piosenki i choć raz w życiu nie zbierał bursztynu? Ta nieregularna bryłka, zwana dalej jantarem, to skamieniała żywica drzew sosnowych, palm daktylowych, drzew sandałowych, oliwnych i cynamonowych, które rosły nad Bałtykiem 50 mln lat temu. Dziś jest powszechnie stosowany w jubilerstwie, ale także w medycynie i kosmetyce.
Już nie ma dzikich plaż, na których zbierałam bursztyny." Któż z nas spacerując po plaży nie nucił tej piosenki i choć raz w życiu nie zbierał bursztynu? Ta nieregularna bryłka, zwana dalej jantarem, to skamieniała żywica drzew sosnowych, palm daktylowych, drzew sandałowych, oliwnych i cynamonowych, które rosły nad Bałtykiem 50 mln lat temu. Dziś jest powszechnie stosowany w jubilerstwie, ale także w medycynie i kosmetyce.
Bursztynowi od najdawniejszych czasów przypisywano magiczną i leczniczą moc. Nic dziwnego – starożytnym trudno było zrozumieć, dlaczego przy pocieraniu kamień przyciąga drobne cząsteczki. Właściwości przyciągające tłumaczono magią. Dlatego produkowano tak wiele biżuterii, amuletów, dekoracji bursztynowych, które miały chronić przed chorobami. Miały także przedłużać młodość.
Święty kamień
Grecy mówili o nim „święty kamień”. W pierwszych latach nowej ery Pliniusz Starszy pisał: „jako napój lub amulet bursztyn pomaga wszystkim, niezależnie od wieku, przy napadach szału i trudnościach z oddawaniem moczu. Zawieszony na szyi ma leczyć gorączkę i choroby, utarty z miodem i olejkiem różanym pomaga przy dolegliwościach uszu, a z miodem attyckim leczy również osłabienie wzroku”. Bursztyn wykorzystywano na przestrzeni wieków w formie nalewek, maści. Zaliczano go do leków o najwyższej skuteczności.Nawet wielki astronom Mikołaj Kopernik zalecał podawanie bursztynowego proszku na choroby sercowe.
Zwierciadło cnoty
Jantar miał być także magicznym środkiem. Sprawdzano nim nawet dziewictwo… „gdy bowiem cnota jest stracona, panna napiwszy się odwaru bursztynowego natychmiast z uryną oddać go musi”. Wierzono, że jeśli mężczyzna jako pierwszy prezent podaruje kobiecie coś z bursztynu, to na pewno ją poślubi. A gdy po ślubie położy bursztyn na piersi śpiącej żony, ujawnią się wszystkie jej złe uczynki. Bursztyn jednak najczęściej stosowano w medycynie. Przyrządzano go różnorako, najczęściej proszkowano, palono, zażywano w formie nalewki. Zauważono szczególne właściwości lecznicze przy bólach głowy, problemach ze snem, porodach, zapaleniach dróg oddechowych, reumatyzmie. W XIX wieku stosowano przeróżne balsamy, maści, których głównym składnikiem był bursztyn. Stwierdzono jego korzystne działanie przy gojeniu ran, leczeniu zakażeń czy epidemii. Pomieszczenia dezynfekowano dymem ze spalonego bursztynu.
Bursztynowe lekarstwo
Współczesne badania naukowe potwierdziły lecznicze właściwości bursztynu. Otóż kwas bursztynowy stymuluje pracę nerek, jelit, układu nerwowego. Przede wszystkim bursztyn jednak ma właściwości przeciwzapalne. Jest uznanym lekiem na reumatyzm, astmę, schorzenia układu oddechowego. W kosmetyce także wykorzystuje się kwas i olej bursztynowy, jako środki niszczące wolne rodniki, mające działanie bakteriobójcze i dezynfekujące, łagodzące rany pooparzeniowe.
Bursztynowe zabiegi wykonują:
Salon Celebrity, Warszawa – www.celebrity.com.pl
Instytut Twarzy i Ciała Anna Stawecka Chara, Kielce – www.instytuttwarzyiciala.pl
Studio Urody Body&Spirit, Kraków – www.bodyandspirit.pl
Studio Urody Tabea, Brzesko – www.sohoconceptstore.pl
Gabinet Zdrowia Urody i Relaksu „Marzenie”, Częstochowa – www.gabinetmarzenie.pl
Dotyk bursztynu
Energizująco-dotleniający zabieg na twarz z wykorzystaniem kosmetyków zawierających ekstrakt z bursztynu, połączony z masażem prawdziwymi bursztynami. Szczególnie polecany jest dla skóry dojrzałej z oznakami starzenia, niedotlenionej, zestresowanej, tzw. „miejskiej”, o szarym kolorycie.
Przebieg zabiegu:
Na oczyszczoną mleczkiem i tonikiem skórę twarzy, szyi i dekoltu nakładany jest peeling enzymatyczny, na około 8 minut. Po zmyciu preparatu skóra jest ponownie tonizowana tonikiem bursztynowym.Kolejny etap zabiegu to nałożenie pod oczy, na twarz, szyję i dekolt serum liftingującego. Następnie aplikowana jest grubsza warstwa maseczki energizującodotleniającej. Po 20 minutach kosmetyk zostaje usunięty, po czym wykonuje się relaksacyjny masaż twarzy, szyi i dekoltu z użyciem bursztynów. I znów skóra jest tonizowana. Zabieg kończy nałożenie kremu pod oczy oraz jednego z dwóch kremów: nawilżającego lub rewitalizującego,w zależności od potrzeb skóry, a także upodobań Klientki.
Efekty zabiegu:
Skóra odzyskuje jędrność i młody wygląd. Zostaje długotrwale nawilżona i dotleniona. Staje się gładka i promienna.
Oficjalne wydanie internetowe: