FitnessTest FMS - co to jest? Z czego składa się Functional Movement Screen?

Test FMS - co to jest? Z czego składa się Functional Movement Screen?

Test FMS pozwala nam na samodzielne sprawdzenie formy i stałe monitorowanie kondycji, a także na określenie ryzyka wystąpienia kontuzji. Czym jest Functional Movement Screen i z czego się składa? Jak interpretować wyniki testu FMS?

Test FMS - co to jest? Z czego składa się Functional Movement Screen?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.12.2018 | aktual.: 20.12.2018 19:45

Czym jest Test FMS?

Test FMS, czyli z angielskiego Functional Movement Screen, to metoda służąca do określenia stanu funkcjonalnej sprawności fizycznej danego zawodnika lub osoby trenującej amatorsko.

Uzyskane w teście FMS wyniki są poddawane dokładnej analizie, dzięki której można określić swoje słabe punkty, określane niekiedy też mianem czerwonych flag. FMS jest także dobrym sposobem na sprawdzenie prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji lub urazu w trakcie aktywności sportowych, dlatego warto się na niego zdecydować niezależnie od trenowanej dyscypliny czy skłonności do nadwyrężania organizmu.

Functional Movement Screen to sprawdzona metoda na sprawdzenie kondycji przed kolejnym treningiem, ale też profesjonalny test przed rozpoczęciem ćwiczenia danej dyscypliny. W przypadku zawodników test FMS przeprowadzany jest bez koszulek, natomiast zawodniczki mogą mieć na sobie jedynie staniki sportowe.

Dobrane do stroju spodenki nie mogą krępować ruchów, bowiem w takiej sytuacji uzyskane wyniki mogą nie być miarodajne w stosunku do stanu faktycznego. Warto także pamiętać, że test powinien zostać wykonany przed, a nie po lub w trakcie kontuzji.

Z czego się składa test FMS?

Test FMS składa się z siedmiu aktywności fizycznych, które mają określić naszą kondycję oraz skłonność do ewentualnych urazów. W ramach Functional Movement Screen wykonujemy odpowiednio:

  • głęboki przysiad,
  • przejście przez płotek,
  • wypad w linii,
  • ruchomość kompleksu barkowego,
  • aktywny wyprost kończyny dolnej,
  • stabilizacja tułowia,
  • stabilizacja rotacyjna.

Każda z wykonanych czynności oceniana jest w czterostopniowej skali, od 0 do maksymalnie 3 punktów. Otrzymane w teście FMS noty są klasyfikowane następująco:

  • 0 punktów - ból w trakcie ruchu,
  • 1 punkt - niezdolność do wykonania zadania,
  • 2 punkty - możliwość wykonania zadania dzięki kompensacyjnym wzorcom ruchowym,
  • 3 punkty - zadanie wykonane prawidłowo.

Maksymalna liczba punktów za wykonane ćwiczenia to 21. Każde z zadań wykonywane jest trzykrotnie i wybierana jest spośród nich ta próba, w której ćwiczenie zostało najlepiej wykonane technicznie. W przypadku wątpliwości co do oceny danej aktywności bądź ćwiczeń obustronnych zwykle podaje się wartość niższą w celu zapewnienia miarodajności testu.

Wynik poniżej 14 punktów oznacza, że mamy 50 proc. ryzyko kontuzji, która może nas wykluczyć z dalszego trenowania. Pamiętajmy, że niezależnie od testu FMS każda zdrowa osoba ma 15 proc. ryzyko urazu w trakcie aktywności fizycznej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)