UrodaTop coat - co to jest? Działanie i stosowanie utrwalaczy do kosmetyków

Top coat - co to jest? Działanie i stosowanie utrwalaczy do kosmetyków

Top coat - co to jest? Działanie i stosowanie utrwalaczy do kosmetyków
Źródło zdjęć: © iStock.com
05.07.2018 08:08, aktualizacja: 01.08.2018 12:17

Preparaty typu top coat zaczynają podbijać rynek kosmetyczny. Zostały stworzone z myślą o utrwalaniu lakieru do paznokci, ale ich zastosowanie znacznie się rozszerzyło. W tej chwili można zapatrzyć się również top coaty do ust i do rzęs. Czy warto? Najlepiej wypróbować i przekonać się na własnej skórze. Na korzyść utrwalaczy przemawia rzesza zadowolonych użytkowniczek. Top coaty są w stanie zmienić właściwości zwykłej pomadki czy maskary w ten sposób, by przypominały kosmetyki z wyższej półki.

Top coat do paznokci – jak działa?

Top coat do paznokci jest utwardzaczem rozprowadzanym na ostatniej warstwie lakieru po to, by trzymała się ona jak najdłużej. Nadaje manicure’owi ostatni szlif – nabłyszcza, pogłębia kolor, zabezpiecza płytkę paznokcia i zapobiega odpryskiwaniu emalii. Można go kupić także w wersji matującej. Top coat matowy sprawdza się zwłaszcza w połączeniu z paletą kolorów ciepłych. Daje szczególnie ciekawy efekt na lakierach beżowych, bordowych, czerwonych, fuksjowych, oliwkowych.

Top coat do hybrydy utwardza się w lampie UV. Po wyjęciu dłoni z urządzenia najlepiej przemyć paznokcie wacikiem nasączonym cleanerem, chyba że producent zastrzega, iż nie jest to konieczne. Czarny czy granatowy manicure może wymagać użycia lakieru top coat dwukrotnie, ponieważ ciemne kolory bardzo szybko pochłaniają światło, a tym samym osłabiają działanie utwardzacza.

Lakiery do paznokci oraz wiele innych kosmetyków znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Top coat do paznokci występuje również w wersji uniwersalnej. Taki utwardzacz można kłaść zarówno na lakier, jak i pod niego. Jeśli ma w składzie witaminy i substancje odżywcze, potrafi nie tylko zwiększyć przyczepność emalii i wygładzić płytkę paznokcia, ale również wzmocnić ją i ochronić.

Top coat do ust – czy warto go stosować?

Inny rodzaj utrwalacza top coat nakłada się jako wierzchnią warstwę na pomadkę. Wygląda jak bezbarwny sztyft ochronny albo transparentny błyszczyk. Może też przypominać eyeliner w pędzelku. Pozwala zapomnieć o rozmazującej się szmince i konieczności nieustannego poprawiania makijażu ust. Za skuteczność kosmetyku odpowiadają wodoodporna formuła i szybkoschnąca konsystencja.

Top coat do ust – w zależności od wybranej wersji – może dawać efekt matowy, błyszczący albo metaliczny. Jest w stanie zmienić nawet średniej jakości pomadkę w trwały kosmetyk, który pięknie podkreśla usta. Dodatkowe zadanie utrwalacza top coat polega na wygładzeniu warg oraz ich nawilżeniu. Stosowanie go nie ma więc negatywnego wpływu na kondycję ust.

Top coat do rzęs – jakie daje efekty?

Kolejnym typem utrwalacza jest top coat do rzęs, który działa analogicznie jak kosmetyki przeznaczone do paznokci i ust. Zabezpiecza maskarę przed rozmazywaniem się, a dodatkowo wzmacnia jej działanie. Podkreśla, nabłyszcza i optycznie pogrubia rzęsy. Co więcej, pozwala na ich odseparowanie od siebie, dzięki czemu się nie sklejają. Ma lekką, żelową konsystencję i zazwyczaj jest bezbarwny. Bardzo popularny jest top coat do rzęs z brokatem. Rozświetla on oczy iskrzącymi się drobinkami. Na rynku funkcjonuje też wersja wodoodporna, która pozwala z każdej maskary uczynić kosmetyk odpowiedni na plażę, basen czy intensywny trening.