FitnessTorbiele jajników - czym to grozi?

Torbiele jajników - czym to grozi?

Zazwyczaj dowiadujemy się o nich podczas badania ultrasonograficznego, gdyż małe nie powodują żadnych objawów. Torbiele przytrafiają się najczęściej kobietom w wieku rozrodczym. Zmiany te przeważnie nie są groźne, ale niekiedy mogą spowodować niebezpieczne dla naszego zdrowia konsekwencje. Dlatego trzeba je kontrolować, aby do tego nie dopuścić.

Torbiele jajników - czym to grozi?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.05.2011 | aktual.: 12.01.2012 13:49

Zazwyczaj dowiadujemy się o nich podczas badania ultrasonograficznego, gdyż małe nie powodują żadnych objawów. Torbiele przytrafiają się najczęściej kobietom w wieku rozrodczym. Zmiany te przeważnie nie są groźne, ale niekiedy mogą spowodować niebezpieczne dla naszego zdrowia konsekwencje. Dlatego trzeba je kontrolować, aby do tego nie dopuścić.

Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem lub krwią albo zbudowane ze zgrubiałej tkanki. Mogą pojawić się w jednym jajniku, albo obu. Powstają we wnętrzu jajnika, w jego ścianie. Czasami przytwierdzone są na zewnątrz. Najczęściej ich przyczyną są zaburzenia hormonalne. Ten typ torbieli zwykle nie wymaga leczenia, a zmiany samoistnie zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Czasami lekarz proponuje terapię hormonalną.

Niekiedy na skutek zaburzeń hormonalnych w niewielkie torbiele zamieniają się niedojrzałe pęcherzyki Graafa. Mamy wtedy do czynienia z zespołem policystycznych jajników, czyli wielotorbielowatością, na skutek której możesz zmagać się z nieregularnymi miesiączkami i mieć problemy z zajściem w ciążę.

Stan taki wymaga kuracji hormonalnej, niekiedy długotrwałej. Groźne mogą być tzw. torbiele endometrialne, które powstają u pań chorujących na endometriozę. Taka torbiel wypełniona jest gęstą, ciemną krwią (stąd inna nazwa - torbiel czekoladowa), a w przypadku pęknięcia dochodzi do wylania krwi do jamy brzusznej, co może spowodować zapalenie otrzewnej.

Kiedy na operację?

Najlepiej posłuchać lekarza ginekologa, który zleci leczenie dostosowane do rodzaju i wielkości zmian Jeśli uzna, że torbiele wystarczy obserwować, musisz pamiętać o badaniach kontrolnych, monitorujących stan jajników. Jeśli jednak stwierdzi, że wymagają one operacji - nie należy odkładać zabiegu, gdyż pozostawienie torbieli może spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje. Torbiel może bowiem pęknąć i spowodować krwotok wewnętrzny, bywa przyczyną ropni jajnika, może też uszkodzić tkankę jajnika, co czasami prowadzi do jego usunięcia.

Ze względu na niebezpieczeństwo pęknięcia i powikłań, operacyjnie najczęściej usuwa się torbiele endometrialne. Niestety zdarza się, że formę torbieli przybierają nowotwory, które również długo nie dają żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby wykonywać raz na dwa lata USG przezpochwowe, a panie stosujące środki hormonalne oraz po ukończeniu 35 roku życia, powinny je robić raz w roku.

Torbiele w ciąży

W czasie ciąży, nawet gdy przebiega ona prawidłowo, mogą pojawić się torbiele jajników. Są one malutkie, zazwyczaj mają od 2 do 4 cm średnicy i najczęściej są to torbiele ciałka żółtego, które zwykle znikają wraz z rozwojem ciąży. Zmiany wykrywane są podczas badania ultrasonograficznego. Jeśli nie odczuwamy żadnych objawów, zmiana nie powinna nas niepokoić, a należy ją tylko obserwować. W przypadku wykrycia schorzenia lekarz podczas każdego spotkania przy pomocy ultrasonografu oceni stan jajników.

Jeśli torbiel samoistnie nie zniknie w pierwszym trymestrze ciąży albo się powiększy, wywołując bóle brzucha, potrzebne będzie usunięcie jej operacyjnie. Najlepszym momentem na operację jest okres pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży. Niestety, czasami może dojść do skrętu torbieli czy pęknięcia. Wtedy konieczna będzie pilna interwencja lekarza. Sytuacje te są na szczęście rzadkie. Dlatego w przypadku wykrycia zmian należy pamiętać, aby pozostawać pod stałą opieką lekarza.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowieciążajajniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)