FitnessTotal body conditioning. Na czym polega trening TBC?

Total body conditioning. Na czym polega trening TBC?

TBC to zestaw ćwiczeń dla każdego. Pozwalają na wzmocnienie wszystkich partii mięśni, nie są forsujące, a tym bardziej nie obciążają kręgosłupa. Trening TBC układa trener. Zazwyczaj zestaw składa się z ćwiczeń z hantlami, obciążnikami lub stepami i obejmuje kolejno wszystkie części ciała.

Total body conditioning. Na czym polega trening TBC?
Źródło zdjęć: © 123RF

18.09.2018 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest TBC?

TBC to skrót od nazwy treningu 'total body conditioning'. Zatem jak sama nazwa mówi, jest to zestaw ćwiczeń, które wpływają na mięśnie całego ciała.

Trening TBC najczęściej komponowany jest przez trenera, czy to prowadzącego zajęcia w grupach, czy personalnego. Zestaw ćwiczeń nie zawsze musi być taki sam, ale powinien zawierać ruchy proporcjonalnie modelujące wszystkie partie mięśni. Ważną cechą treningu TBC jest to, że wykonywany jest w rytm muzyki. To pozwala na zsynchronizowanie ruchów, a przez to na intensywność ćwiczeń.

Każdy trening TBC powinna rozpocząć 10-minutowa rozgrzewka. Po jej wykonaniu można przejść do części wzmacniającej. Kolejno rzeźbione będą nogi, pośladki, plecy, brzuch i ręce (lub w odwrotnej kolejności). Do treningu TBC używa się różnych przyrządów, między innymi tubingów, czyli gum z rączką, hantli, stepów, piłek i obciążników na nogi.

Należy pamiętać, że ciało przyzwyczaja się do intensywności ćwiczeń, dlatego każdy kolejny trening powinien być bardziej skomplikowany lub opierać się na przyrządach zapewniających większe obciążenie.

Trening TBC – dla kogo?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o możliwość wykonywania ćwiczeń. Nawet osoby, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, mogą ćwiczyć w tym treningu, choć najlepiej taki fakt zgłosić trenerowi, który wybierze najbardziej odpowiednie ćwiczenia.

W treningu TBC nie ma znaczenia, czy ćwiczący jest początkujący, czy już zaawansowany. Aby ułatwić sobie na początku ćwiczenia, można sięgnąć po lżejsze obciążniki czy hantle. Wraz ze stopniem zaawansowania waga ta powinna jednak systematycznie rosnąć. Znaczenia nie ma również wiek. Ćwiczenia TBC są na tyle uniwersalne, że mogą je wykonywać zarówno osoby młode, jak i dojrzałe.

Ćwiczenia w ramach treningu TBC poleca się osobom, które zmagają się z cellulitem i rozstępami, ponieważ skutecznie dotleniają komórki i napinają skórę. Tym samym na trening powinny chodzić na przykład kobiety po porodzie.

Ćwiczenia TBC – efekty treningu

Trening TBC działa bardzo pozytywnie na kondycję i ogólną motorykę ciała. Ważne jednak, aby wykonywane były cyklicznie i rzetelnie.

Poza tym TBC wzmacnia mięśnie każdej części ciała: nóg, pośladków, brzucha, klatki piersiowej, pleców i rąk. To wiąże się ze zwiększeniem sprawności fizycznej, lepszą wydolnością płuc i poprawą sylwetki. Mięśnie są lepiej zaznaczone, a skóra na nich bardziej elastyczna. Poza tym do zalet ćwiczeń TBC zaliczyć należy również wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. Figura jest wysmuklona i pozbawiona fałdek.

Regularne ćwiczenie TBC, jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, wpływa również na samopoczucie. Nie tylko poprawia się sylwetka, ale dzięki dotlenieniu również koloryt skóry. Twarz wygląda na wypoczętą i młodszą.

Komentarze (0)