UrodaTrądzik dorosłych - zmiany skórne u osób po trzydziestce

Trądzik dorosłych - zmiany skórne u osób po trzydziestce

Trądzik dorosłych - zmiany skórne u osób po trzydziestce
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
11.07.2018 20:45, aktualizacja: 12.07.2018 10:06

Trądzik po 30. roku życia nazywany jest trądzikiem dorosłych. Wywołany jest nieodpowiednią dietą oraz stresem. W porównaniu z trądzikiem młodzieńczym jest trudniejszy do usunięcia i nie ustępuje samoistnie. Skórę trądzikową należy odpowiednio leczyć i pielęgnować.

Trądzik po 30. roku życia

Trądzik to nic innego jak stan zapalny skóry, który wymaga leczenia dermatologicznego. Kosmetykami z drogerii lub domowymi sposobami nie da się go usunąć. Trądzik dorosłych jest trudny do wyleczenia ponieważ zmiany skórne sięgają do głębszych warstw skóry. Trądzik dorosłych pojawia się w przypadku gromadzenia się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. Na początku tworzy się mały zaskórnik (czarny lub biały), który następnie pęka i rozlewa się na inne obszary skóry. Zmiany skórne pojawiają się przeważnie na czole, brodzie, nosie, plecach oraz dekoldzie.

Trądzik po 30. roku życia - przyczyny trądziku dorosłych

Przyczyną trądziku nękającego osoby dorosłe są zanieczyszczenia powietrza spalinami, stres, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, nieodpowiednia dieta, chemia w żywności, alergie pokarmowe oraz zaburzenia hormonalne (niski poziom estrogenów, wyższy androgenów np. zespół policystycznych jajników)
. Za pojawienie się trądziku po 30. roku życia odpowiada również nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz nadmierne opalanie się.

Trądzik dorosłych - jak leczyć trądzik po 30. roku życia?

Aby wyleczyć trądzik dorosłych stosuje się terapię skojarzoną, która polega na podawaniu preparatów działających zewnętrznie i ogólnie. Antybiotykoterapia pomaga tylko na krótkę metę - jest skuteczna jedynie podczas przyjmowania leku. W leczeniu trądziku po 30. roku życia stosuje się też izotretynoinę, czyli syntetyczną pochodną witaminy A, którą można przyjmować doustnie lub miejscowo. Substancja ta sprzyja zahamowaniu nadmiernej produkcji łoju, a co za tym idzie, zapobiega pojawianiu się wykwitów skórnych. Jednak ma ona również wady - działa teratogennie (może uszkodzić płód) i zwiększa wrażliwość skóry.

Połączenie kuracji lekami doustnymi z preparatami do smarowania na bazie antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu przynosi najlepsze efekty. Składniki te hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne skóry. W leczeniu trądziku dorosłych stosuje się także witaminy o działaniu przeciwłojotokowym. Terapię należy prowadzić pod ścisłym nadzorem lekarza, stale kontrolować poziom cholesterolu i unikać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.

Trądzik dorosłych - pielęgnacja cery trądzikowej

Skórę trądzikową należy delikatnie myć środkami łagodnymi przeznaczonymi do tego rodzaju cery (dwa razy dziennie). Kosmetyki powinny silnie nawilżać, dlatego ważne, aby w składzie miały wyciąg z alg lub aloesu. Należy wybierać preparaty z takimi składnikami, jak retinol (sprzyja odnowie naskórka) oraz witamina C i E (rozjaśniają skórę i zwalczają wolne rodniki).

Do oczyszczania twarzy trądzikowej najlepsza są toniki oparte na kwasie salicylowym lub glikoglikolowym, które skutecznie usuwają zaskórniki. Kobiety dorosłe z cerą trądzikową powinny wybierać podkłady hipoalergiczne, które nie zatykają porów skórnych. Dwa razy w tygodniu należy dodatkowo oczyścić skórę trądzikową za pomocą peelingu, który usunie zrogowaciały naskórek i odblokowuje pory. Bardzo ważnym czynnikiem jest również zmiana diety na lekkostrawną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także