Trwa ładowanie...

Trądzik dorosłych - zmiany skórne u osób po trzydziestce

Trądzik po 30. roku życia nazywany jest trądzikiem dorosłych. Wywołany jest nieodpowiednią dietą oraz stresem. W porównaniu z trądzikiem młodzieńczym jest trudniejszy do usunięcia i nie ustępuje samoistnie. Skórę trądzikową należy odpowiednio leczyć i pielęgnować.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Trądzik nie jest problemem wyłącznie nastolatków. Wiele osób zmaga się z trądzikiem dorosłych
Trądzik nie jest problemem wyłącznie nastolatków. Wiele osób zmaga się z trądzikiem dorosłychŹródło: Shutterstock.com
d459smq

Trądzik po 30. roku życia

Trądzik to nic innego jak stan zapalny skóry, który wymaga leczenia dermatologicznego. Kosmetykami z drogerii lub domowymi sposobami nie da się go usunąć. Trądzik dorosłych jest trudny do wyleczenia ponieważ zmiany skórne sięgają do głębszych warstw skóry. Trądzik dorosłych pojawia się w przypadku gromadzenia się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. Na początku tworzy się mały zaskórnik (czarny lub biały), który następnie pęka i rozlewa się na inne obszary skóry. Zmiany skórne pojawiają się przeważnie na czole, brodzie, nosie, plecach oraz dekoldzie.

Trądzik po 30. roku życia - przyczyny trądziku dorosłych

Przyczyną trądziku nękającego osoby dorosłe są zanieczyszczenia powietrza spalinami, stres, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, nieodpowiednia dieta, chemia w żywności, alergie pokarmowe oraz zaburzenia hormonalne (niski poziom estrogenów, wyższy androgenów np. zespół policystycznych jajników). Za pojawienie się trądziku po 30. roku życia odpowiada również nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz nadmierne opalanie się.

d459smq

Trądzik dorosłych - jak leczyć trądzik po 30. roku życia?

Aby wyleczyć trądzik dorosłych stosuje się terapię skojarzoną, która polega na podawaniu preparatów działających zewnętrznie i ogólnie. Antybiotykoterapia pomaga tylko na krótkę metę - jest skuteczna jedynie podczas przyjmowania leku. W leczeniu trądziku po 30. roku życia stosuje się też izotretynoinę, czyli syntetyczną pochodną witaminy A, którą można przyjmować doustnie lub miejscowo. Substancja ta sprzyja zahamowaniu nadmiernej produkcji łoju, a co za tym idzie, zapobiega pojawianiu się wykwitów skórnych. Jednak ma ona również wady - działa teratogennie (może uszkodzić płód) i zwiększa wrażliwość skóry.

Połączenie kuracji lekami doustnymi z preparatami do smarowania na bazie antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu przynosi najlepsze efekty. Składniki te hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne skóry. W leczeniu trądziku dorosłych stosuje się także witaminy o działaniu przeciwłojotokowym. Terapię należy prowadzić pod ścisłym nadzorem lekarza, stale kontrolować poziom cholesterolu i unikać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.

d459smq

Trądzik dorosłych - pielęgnacja cery trądzikowej

Skórę trądzikową należy delikatnie myć środkami łagodnymi przeznaczonymi do tego rodzaju cery (dwa razy dziennie). Kosmetyki powinny silnie nawilżać, dlatego ważne, aby w składzie miały wyciąg z alg lub aloesu. Należy wybierać preparaty z takimi składnikami, jak retinol (sprzyja odnowie naskórka) oraz witamina C i E (rozjaśniają skórę i zwalczają wolne rodniki).

Do oczyszczania twarzy trądzikowej najlepsza są toniki oparte na kwasie salicylowym lub glikoglikolowym, które skutecznie usuwają zaskórniki. Kobiety dorosłe z cerą trądzikową powinny wybierać podkłady hipoalergiczne, które nie zatykają porów skórnych. Dwa razy w tygodniu należy dodatkowo oczyścić skórę trądzikową za pomocą peelingu, który usunie zrogowaciały naskórek i odblokowuje pory. Bardzo ważnym czynnikiem jest również zmiana diety na lekkostrawną.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d459smq

Podziel się opinią

Share
d459smq
d459smq