UrodaSposoby na trądzik - kremy, peelingi i inne preparaty

Sposoby na trądzik - kremy, peelingi i inne preparaty

Sposoby na trądzik - kremy, peelingi i inne preparaty
Źródło zdjęć: © 123RF
08.07.2018 23:50, aktualizacja: 19.02.2019 10:50

Podczas gdy każdy rodzaj trądziku warto skonsultować z dermatologiem, który określi najlepszy kierunek leczenia, wiele osób zaleconą kurację wspiera domowymi sposobami na wypryski. Do wyboru mamy szereg kosmetyków, również tych naturalnych, których skład pozwala na ich stosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej.

Skład preparatów na trądzik

Wybierając kosmetyk dla cery trądzikowej, należy zwrócić szczególną uwagę na obecność składników, których właściwości pozytywnie wpłyną na stan skóry. Najlepsze dla skóry z niedoskonałościami są naturalne preparaty na trądzik zawierające wyciągi z ziół (np. pokrzywy czy tymianku)
, drożdże czy skrobię.

Z drugiej strony lepiej unikać kosmetyków na trądzik z zawartością alkoholi i silnych detergentów, a bezpieczną alternatywą mogą okazać się domowe sposoby na trądzik.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery trądzikowej jest używanie produktów antybakteryjnych, ponieważ to nie bakterie są przyczyną powstawania trądziku, a tego typu kosmetyki mogą tylko nadmiernie wysuszyć skórę, narażając ją na dodatkowe podrażnienie.

Mydło na trądzik

Mydło w pielęgnacji skóry z trądzikiem powinno stosować się po przemyciu twarzy wodą, tak aby pory były otwarte, a skóra przygotowana do pielęgnacji. Twarz należy myć powolnymi, okrężnymi ruchami, aby jak najskuteczniej nawilżyć skórę, jednocześnie nie podrażniając jej. Po umyciu twarzy poleca się nałożenie na nią jednego z toników lub kremów, które ochronią wrażliwą cerę przed podrażnieniem.

Jeśli jednak w dalszym ciągu odczuwasz dyskomfort, możesz zastosować dodatkową warstwę kremu nawilżającego, który zestawiony z tonikiem dysponuje lepszymi właściwościami. Ponadto, walka z trądzikiem nie będzie skuteczna jeśli nie pozbędziemy się nadmiaru sebum i martwego naskórka, który może skutecznie blokować gruczoły łojowe.

Domowe peelingi na trądzik

Mimo to należy pamiętać, że cera trądzikowa źle znosi mechaniczne metody oczyszczania, dlatego nie powinno się stosować na nią domowych peelingów sporządzonych z produktów o silnych właściwościach ściernych. Co będzie skuteczne na trądzik?

W przypadku skóry trądzikowej znacznie lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, czyli takie, które w swoim składzie posiadają enzymy zarówno owocowe, jak i ziołowe pozwalające na rozpuszczanie złuszczającego się naskórka.

Sprawdź aktualną ofertę peelingów do twarzy i wielu innych kosmetyków na trądzik na WP radarOkazji.

Krem na trądzik

Z tego samego powodu poleca się stosowanie kremów mających kwaśny odczyn jako skuteczny sposób na trądzik. Nie tylko pielęgnują one skórę z niedoskonałościami, ale zmniejszają również objawy łojotoku i hamują powstawanie przebarwień skóry)
. Długotrwałe narażenie skóry trądzikowej na działanie słońca, np. w czasie opalania, jest dla niej niekorzystne. Dlatego dobry krem do skóry trądzikowej na lato poza filtrem UV powinien także posiadajać właściwości nawilżające.

Dieta antytrądzikowa

Oprócz tego w przypadku skóry trądzikowej ważne jest to, co jemy, czyli codzinne nawyki żywieniowe. Prawidłowo zbilansowana dieta na cerę trądzikową powinna być pozbawiona produktów zawierających nasycone tłuszcze takie jak mięso i nabiał. Liczne dowody wskazują także na wpływ kofeiny i napojów gazowanych na nasilenie trądziku. W jadłospisie warto umieścić jak najwięcej witamin pochodzących z owoców i warzyw.