Trądzik kosmetyczny – co to jest i jak się go pozbyć?
Trądzik kosmetyczny u osób dorosłych to zmiany skórne, które mogą być efektem używania źle dopasowanych kosmetyków. Bogactwo preparatów pielęgnacyjnych na rynku sprawia, że często sięgamy po nieodpowiednie specyfiki, które mogą szkodzić naszej skórze.
24.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:46
Trądzik kosmetyczny – jak go rozpoznać?
Trądzik kosmetyczny dotyka osób po trzydziestce. Jego objawy są podobne do symptomów trądziku pospolitego – krosty, zaskórniki, podskórne guzki, ropne wypryski pojawiające się na całej twarzy, a w szczególności w strefie T. Nie towarzyszy im stan zapalny, chociaż wydzielina wewnątrz zmian skórnych ma charakter ropny. Powodem powstawania krost jest nadreaktywność mieszków włosowych na substancje zawarte w kosmetykach, które gromadzą się w gruczołach łojowych i blokują ich ujście. Sebum nie wydostaje się na zewnątrz, co jest przyczyną pojawiania się zmian trądzikowych. Trądzik kosmetyczny wywołują zatem źle dobrane preparaty do pielęgnacji, a także ich używanie w niewłaściwy sposób (np. maseczka nawilżająca świetnie działa na skórę twarzy pod warunkiem, że zmyjemy ją po kilkunastu minutach, natomiast pozostawienie jej na całą noc może skutkować pojawieniem się krost i zapchaniem porów skóry).
Trądzik kosmetyczny – skąd bierze się problem?
Główną przyczyną powstawania trądziku kosmetycznego są niektóre substancje zawarte w kosmetykach. Trądzik kosmetyczny mogą wywołać składniki, które na co dzień kojarzone są z efektywną pielęgnacją twarzy. Należą do nich między innymi: masło kakaowe, olej kokosowy, olej arganowy, masło shea, oliwa z oliwek oraz olej słonecznikowy, talk i gliceryna. Wymienione czynniki znajdują się w składzie kremów, kosmetyków do makijażu, czy w szamponach i odżywkach do włosów. Jeżeli mamy problemy z niedoskonałościami cery, warto zerknąć na recepturę używanych kosmetyków.
Trądzik kosmetyczny – jak sobie z nim poradzić?
Podstawą leczenia trądziku kosmetycznego jest ustalenie, który z używanych kosmetyków może powodować zmiany trądzikowe. Następnie wystarczy wyeliminować go z codziennej pielęgnacji, a problemy skórne powinny ustąpić samoistnie w ciągu 2 tygodni. Jak poznać, który produkt powoduje występowanie trądziku kosmetycznego? Wszystko zależy od miejsca występowania krostek.
- Trądzik kosmetyczny na policzkach, czole i brodzie – prawdopodobnie sprawcą są kosmetyki do makijażu lub krem na dzień lub noc;
- Trądzik kosmetyczny w okolicach oczu - szkodzi krem pod oczy, korektor maskujący lub cienie do powiek;
- Trądzik kosmetyczny w okolicach ust - to prawdopodobnie wina balsamu lub szminki.
Oprócz zmiany stosowanych kosmetyków, ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Cerę należy dokładnie, ale delikatnie oczyszczać, a także nawilżać i łagodzić. W tym celu warto stosować kremy zawierające aloes, nagietek, czy drzewo herbaciane. Podobne działanie ma stosowanie peelingów enzymatycznych, które nie podrażniają skóry. Miejscowo na trądzik kosmetyczny można stosować maść cynkową.
Trądzik kosmetyczny – jak się go pozbyć?
Trądzik kosmetyczny nie powróci, jeśli zrezygnujemy z chemicznych kosmetyków i na stałe zastąpimy je preparatami naturalnymi. Na noc najlepiej stosować krem o działaniu lekko złuszczającym. Dobry wpływ na kondycję skóry mają również kosmetyki zawierające witaminę A. Warto również zachować umiar w ilości stosowanych specyfików, by nie obciążać niepotrzebnie skóry i w razie potrzeby szybciej ustalić szkodzący preparat. Ma to znaczenie także, gdy często zmieniamy stosowane kosmetyki. Nie należy również używać produktów, których data ważności już upłynęła.