Co powinien zawierać i jak działać krem pod oczy?
O tym, że kremu pod oczy używać warto, przekonałaś się dopiero wówczas, gdy zauważyłaś pierwsze kurze łapki albo głębokie sińce pod oczami? Witaj w klubie! Skóra wokół oczu jest wymagająca, ale do pewnego wieku wygląda dobrze. Natomiast kiedy pojawiają się widoczne zmiany związane z upływem czasu, naprawdę warto wprowadzić kosmetyk, który odpowie na kondycję i potrzeby skóry w tej drażliwej i wrażliwej okolicy. Jaki ma być i co powinien zawierać, żeby naprawdę działać?
Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że zmarszczki wokół oczu zdradzają wiek człowieka, więc trzeba je całkowicie wypełniać lub usuwać, inni, że twarz bez zmarszczek traci mimikę. Dlatego zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg medycyny estetycznej, postaw na specjalne preparaty, których możesz używać w domu. Takie, które zostały stworzone właśnie do wygładzania, rozświetlania i pielęgnacji okolicy oczu. Skóra w tym miejscu jest najcieńsza, więc dobrze widać na niej nie tylko pierwsze braki jędrności, elastyczności czy nawilżenia, ale też symptomy pogorszenia stanu zdrowia, jak sińce albo tzw. worki pod oczami. Na nasze pytania dotyczące pielęgnacji skóry wokół oczu i kosmetyków odpowiedziała Anna Antosik, kosmetolog marki Sesderma.
Co powinien zawierać krem pod oczy, kiedy na twarzy występują widoczne, trudne do ukrycia cienie pod oczami?
Warto poszukać preparatów, które zawierają substancje o działaniu rozjaśniającym, jak np. witamina C. Ich działanie widać dosłownie tuż po nałożeniu na skórę – momentalnie staje się ona jaśniejsza, ale komponent ten jest też składnikiem aktywnym, o działaniu długofalowym. Witamina C wymiata wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za oznaki zmęczenia malujące się na skórze wokół oczu. Warto również szukać w kremie pod oczy składników poprawiających krążenie krwi i limfy, jak kofeina, wyciąg z ruszczyka, nostrzyka czy kasztanowca, hesperydyna. Znane są ze swoich właściwości poprawiających szybsze wchłanianie się sińców, wybroczyn lub krwiaczków, więc sprawdzają się doskonale również w przypadku bardzo widocznych sinych podkówek. Kolejnymi komponentami, które powinny się w takim kremie pod oczy znaleźć, są silne antyoksydanty: resweratrol (przeciwutleniacz, który pochodzi z czerwonego wina), witamina E, miłorząb dwuklapowy, koenzym Q10.
Z wiekiem przeszkadzają nie tylko sińce, ale też brak jędrności skóry. Jaki składnik aktywny powinien znaleźć się w kremie na okolice oczu przy problemie opadających powiek?
W takiej sytuacji warto poszukać substancji o charakterze liftingującym i ujędrniającym, jak np. czynniki wzrostu w linii Factor G Renew czy substancja DMAE, która ma natychmiastowe działanie napinające. Dobrze sprawdzą się także peptydy, retinol oraz inne substancje stymulujące syntezę włókien elastycznych. Warto pamiętać także o nawilżaniu, dzięki czemu skóra stanie się bardziej jędrna.
Czy krem pod oczy jest w stanie wygładzić istniejące zmarszczki lub zapobiegać powstawaniu tych nowych?
Zmarszczek często nie da się całkowicie usunąć, ale można je spłycać preparatami z retinolem. Działa silnie stymulująco na skórę, wygładza zmarszczki, a także poprawia kondycję skóry, zapobiegając tym samym pogłębianiu się linii, bruzd i zmarszczek. Doskonale sprawdzają się w tej kwestii także peptydy, witamina C, antyoksydanty, czynniki wzrostu, płynny kolagen. Przy takich składnikach aktywnych wyraźnie widać efekty wygładzenia skóry. Jest bardziej elastyczna, odżywiona, a zmarszczki – płytsze i mniej widoczne.
Ile razy dziennie powinno się używać kremu pod oczy z aktywnym składnikiem, żeby widzieć efekty jego stosowania?
Zazwyczaj kremy na okolicę oczu są polecane do stosowania rano i wieczorem. Nie ma potrzeby stosowania ich częściej w ciągu dnia. Natomiast efekty używania powinno się oceniać dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia ich regularnego stosowania. Dopiero wtedy najszybciej będziemy w stanie określić poprawę nawilżenia i ujędrnienia skóry. (Liczy się również sposób aplikacji takiego kremu – warto go nakładać w taki sposób, który podnosi skórę, a nie sprawi, że będzie ona ulegać prawu grawitacji; krem na okolicę oczu warto wklepywać i delikatnie wmasować opuszkami palców, nie rozciągając przy tym cienkiej i wrażliwej skóry – przyp. red.)
Krem pod oczy a skóra wrażliwa. Czy istnieją kremy na okolicę oczu ze składnikami aktywnymi, które nie podrażniają wrażliwców?
W przypadku osób ze skórą wrażliwą należy poszukiwać formuł hypoalergicznych lub preparatów badanych z udziałem okulistów. Bardzo dobrze przy skórze nadreaktywnej powinny sprawdzić się produkty z czynnikami wzrostu. Są to substancje w 100 proc. pochodzenia roślinnego. Kremy z czynnikami wzrostu w składzie mają działanie regenerujące, nadają się nawet do skóry podrażnionej po zabiegach kosmetycznych.
Czy zapach w kremie pod oczy jest w ogóle dopuszczalny?
Skóra wokół oczu jest delikatna i cieńsza, dlatego specjalne formuły kosmetyków zaprojektowanych z myślą o niej zawierają zwykle niższą koncentrację substancji aktywnych albo substancje o mniejszym potencjale podrażniającym, czyli hypoalergiczne. Niestety, zapachy w kremach mogą wywoływać podrażnienia. Powód? Część z nich to potencjalne alergeny. Dlatego zwykle w formułach kremów pod oczy często są pomijane, co nie znaczy, że są absolutnie zakazane, to zależy od rodzaju substancji. (Natomiast jeśli cierpisz z powodu alergii kontaktowych lub wiesz, że twoje powieki lub spojówki mają tendencję do podrażnień czy stanów zapalnych, zanim zdecydujesz się na kupno kremu pod oczy, przetestuj przez kilka dni jego próbkę i nakładaj ją na skórę wokół oczu. Jeśli zda egzamin, dopiero wtedy decyduj się na kupno i stosowanie danego produktu – przyp. red.)
Latem bywa, że w związku z wysoką temperaturą powietrza występują na ciele i twarzy obrzęki. Pojawia się opuchlizna wokół oczu itp. Czy powinno się krem pod oczy trzymać w lodówce, żeby temu zapobiec?
Są substancje aktywne, które wymagają przechowywania w lodówce ze względu na ich stabilność, ale to rzadkość. Częściej poleca się przechowywanie produktów w formie żelowej, dlatego aby dodatkowo wykorzystać ich działanie kojące i ściągające, a nie ze względu na stabilność substancji. Taki chłodny lub nawet zimny krem pod oczy (Np. Glicare – polecany właśnie dla osób chcących pozbyć się efektu zmęczonych oczu) prosto z lodówki może przynosić w gorące dni ukojenie.
Czy skóra przyzwyczaja się do kremu pod oczy i warto go zmieniać? A może stosować dwa różne produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu: jeden na dzień drugi na noc?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Trudno mówić o zjawisku przyzwyczajania się do kremu. Jednak można mieć takie wrażenie, gdyż początkowo w związku z dostarczaniem skórze regularnie składników aktywnych obserwuje się poprawę, a z czasem każdy z nas przyzwyczaja się do nowego wyglądu i efekty przestają być zadowalające. Można oczywiście stosować jeden i ten sam krem i na dzień i na noc, ale warto pamiętać o zasadzie, że w ciągu dnia należy dostarczać skórze głównie antyoksydantów, a na noc stosować preparaty o działaniu odżywczym. Często sama konsystencja kremu wyznacza, w jaki sposób się go stosuje, bo np. nie nadaje się pod makijaż lub odwrotnie – właśnie w tym przypadku świetnie się sprawdza pod makijaż. Wszystko zależy od jego formuły.
Serum pod oczy − czy jego używanie ma sens?
Serum ma najczęściej lżejszą formułę niż krem i mogą być także specjalnie przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej okolicy oka. Jak najbardziej można więc je stosować w połączeniu z kremem lub zamiast niego. To zależy od upodobań. Natomiast wraz z wiekiem bardzo lekkie konsystencje preparatów mogą stawać się dla coraz bardziej suchej skóry niewystarczające. Może się na niej pojawić nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Nic więc dziwnego, że młodym osobom najczęściej odpowiadają lekkie, niemal żelowe formuły kremów (nie tylko pod oczy), a tym starszym – bardziej odżywcze, które dostarczają skórze brakujących peptydów i innych, bogatszych składników odżywczych.
Partnerem artykułu jest Sesderma