Transseksualista. Kim jest i w jaki sposób przebiega proces zmian?
Transseksualista to osoba, która nie identyfikuje się z płcią morfologiczną. Zaburzenia identyfikacji płciowej oznacza, że taka osoba odczuwa niezgodność pomiędzy psychicznym odczuwaniem płci a biologiczną budową ciała. Innymi słowy, transseksualista nie akceptuje własnego ciała, za to zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej poczuje się w przeciwnej płci.
23.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoba transseksualna praktycznie posiada światopogląd odpowiadający odmiennej płci i w taki sposób chce przedstawiać się światu. Często osoba taka musi borykać się z wieloma przeciwnościami losu, szczególnie niezrozumieniem najbliższego otoczenia. Najczęściej transseksualista odczuwa dezaprobatę jeszcze w czasie dzieciństwa.
Transseksualista – jakie odczuwa objawy?
Przede wszystkim transseksualista przez cały czas odczuwa psychiczny dyskomfort, ponieważ odczuwa swoje cechy płciowe za nieodpowiednie. Osoba taka nie może przez to normalnie funkcjonować, dlatego też zdecydowanie dąży do zmiany własnego wizerunku zewnętrznego, a w konsekwencji do zmiany płci. Uświadomienie własnej orientacji płciowej powoduje u transseksualisty szereg działań, które mają przywołać równowagę psychiczno-biologiczną. Dotyczy to ubierania się i zachowywania zgodnie z płcią przeciwną, używanie innego imienia oraz stosowanie odpowiednich form gramatycznych. Niestety zdarza się, że transseksualista, uwidaczniając pewne cechy, jednocześnie neguje biologiczne wyznaczniki, co czasem prowadzi do samookaleczenia. Transseksualizm to poważny konflikt psychiczny, który prowadzi do niemożliwości odnalezienia się w życiu z powodu ciała, brak spełnienia oraz poczucia "niebycia" sobą.
Transseksualista – na czym polega leczenie?
Osoba transseksualna musi porozmawiać z lekarzem psychiatrą, który pogłębi analizę. Tak naprawdę leczenie transseksualizmu polega na dogłębnym badaniu psychiatrycznym, które pozwala na ustalenia stanu faktycznego. Osoba transseksualna powinna zapytać lekarza o możliwe leczenie – transseksualista różni się nie tylko cechami fizycznymi, ale także stężeniem hormonów i zachowaniem. Niestety operacja zmiany płci często jest niemożliwa ze względu na jej koszt.
Transseksualista – czym się różni od transwestyty?
Transwestyta upodabnia się do płci przeciwnej albo z ciekawości, albo z powodu fetyszu. Odczuwa osiągnięcie satysfakcji seksualnej po założeniu ubrań płci przeciwnej. Z kolei transseksualista źle czuje się w obecnej płci i pragnie zmiany, niezależnie od wszystkiego. Nie akceptuje swojego wyglądu, a sposób myślenia i prywatne odczucia są niezgodne z płcią biologiczną.