FitnessTrening mózgu – jak zwiększyć wydajność mózgu?

Trening mózgu – jak zwiększyć wydajność mózgu?

Mózg podobnie jak mięśnie można ćwiczyć. Co więcej, nie jest to trudne. Dzięki prostemu treningowi mózgu można zwiększyć koncentrację oraz znacznie poprawić pamięć. Jak ćwiczyć mózg? Jakie produkty powinna zawierać dieta na pamięć i koncentrację?

Trening mózgu – jak zwiększyć wydajność mózgu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Trening mózgu – jak ćwiczyć pamięć?

Najważniejsze zasady zapamiętywania, które wykorzystują najlepsi w tej dziedzinie, sprowadzają się do trzech słów: skojarz, wyobraź sobie i powtórz. Uważa się bowiem, że najłatwiej zapamiętuje się rzeczy, które łatwo kojarzymy poprzez zapach, kształt czy smak. Dzięki tej metodzie treningu mózgu znacznie rosną szansę zapamiętania wybranych informacji, nawet tych luźno ze sobą powiązanych. Ponadto większa ilość wykorzystanych zmysłów sprawia, że mózg łatwiej zapamiętuje konkretne rzeczy, łącząc je bezpośrednio z odpowiednimi doznaniami.

Druga część wspomnianej złotej zasady mówi o wyobraźni. Kiedy zostaje uruchomiona, pozytywnie oddziałuje ona na nasze emocje, a te pamiętamy znacznie dłużej niż np. słowa tekstów czy ciągów liczbowych.

Sposobem na łatwiejsze zapamiętywanie jest również powtarzanie informacji. Warto mieć jednak świadomość, że mózg źle reaguje na cykliczność i najlepiej przyswaja nowe informacje lub stare w całkowicie odmiennych konfiguracjach. Z tego powodu dla mózgu ważne jest, aby powstałe skojarzenia były oryginalne i zaskakujące: im bardziej, tym lepiej. Dlatego kładzenie nacisku na powtarzanie wiadomości, typowe dla nauki szkolnej, ma sens. Jednak nauka będzie efektywniejsza, jeśli mózg nie będzie się nudził i będzie stale zaskakiwany zarówno odmienną treścią jak i innowacyjną formą.

Jak zwiększyć wydajność mózgu?

Pracę mózgu wspomagają zarówno aktywność fizyczna, jak i przyjmowanie niektórych suplementów diety. Jeśli chodzi o sport, szczególnie polecana jest joga, która nie jest aż tak męcząca, a jej uprawianie wspomaga prawidłowy rozwój neuronów. Inną popularną aktywnością pozytywnie oddziałującą na pracę mózgu jest również taniec zawierający wiele niecodziennych układów. Taka aktywność zwiększa wydzielanie białka ulepszającego komunikację pomiędzy poszczególnymi neuronami.

Trening mózgu a dieta. Produkty spożywcze wspomagające pracę mózgu

Warto mieć świadomość, że spożycie niektórych produktów pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Są to m.in. jagody oraz inne ciemne owoce leśne, w których składzie zawarte są przeciwutleniacze chroniące mózg przed degradacją.

Podobnie jest w przypadku orzechów włoskich, których pozytywny wpływ na mózg udowodniony został przez badania naukowe. W ich świetle codzienne spożycie orzechów włoskich przekłada się na poprawę pamięci o ok. 19 proc.

Do produktów spożywczych wspierających mózg podczas pracy należy także ciemny makaron zawierający glukozę, która pozytywnie wpływa na koncentrację. Oprócz glukozy na mózg pozytywnie działa również wapń, który dostarczyć możemy np. poprzez picie jogurtu, którego jeden kubek pokrywa ok. 30 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń.

Doskonałym napojem dla mózgu jest kawa, która podnosi aktywność mózgu. Podobnie działa herbata miętowa, która dodatkowo ma właściwości pobudzające.

W diecie dla mózgu znajdzie się miejsce także dla popularnych śledzi. Są one bogate są w kwasy tłuszczowe dostarczające mózgowi potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania kwasu DHA.

poradnik fitnesstrening mózguaktywność mózgu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)