Treść czytanki z podręcznika dla klasy trzeciej oburzyła matki. "Posprzątamy, pozmywamy i odpocząć mamie damy"
09.02.2022 11:55, aktual.: 09.02.2022 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć żyjemy w czasach równouprawnienia, a patriarchalny podział obowiązków odchodzi do lamusa, podręczniki dla najmłodszych utrwalają szkodliwe stereotypy. Ostatnio burzę w social mediach wywołała czytanka z podręcznika dla klasy trzeciej. "Kolejny tekst przedstawiający kobiety jako te od sprzątania" - komentuje jedna z kobiet w mediach społecznościowych.
Kobieta jako opiekunka ogniska domowego to pieśń przeszłości. Od wielu dekad panie świetnie radzą sobie na rynku pracy, w poziomie wykształcenia górują nad mężczyznami i skutecznie dzielą się z partnerami obowiązkami domowymi. Mimo to, autorzy podręczników najchętniej woleliby je widzieć w roli kur domowych. Czytanka "Niespodzianka" z podręcznika "Elementarz odkrywców" wywołała żywą dyskusję w mediach społecznościowych.
Wypełnianie obowiązków domowych to "prezent" dla mamy?
Trzeba przyznać, że treść czytanki jest dość staroświecka. Opowiada bowiem o "troskliwym panu domu", który wraz z dziećmi postanawia w ramach "niespodzianki" odciążyć mamę z "jej obowiązków".
"Mama poszła do sąsiadki,
by sąsiadce podlać kwiatki,
a tymczasem tata z Jankiem
robią mamie niespodziankę.
– Posprzątamy, pozmywamy
i odpocząć mamie damy!
Będzie fajnie! A do tego
przyrządzimy coś pysznego!" - brzmi początek wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej.
Co jeszcze bardziej zaskakujące, "pan domu" nie radzi sobie z "obowiązkami żony", a cała inicjatywa kończy się fiaskiem. Tata nie pomyślał, że nastawienie wielu urządzeń AGD w domu może się skończyć awarią.
"Tata wstawił wielkie pranie
(z dodatkowym wirowaniem),
i opiekacz (z grzaneczkami),
i żelazko (z nawilżaczem)
zaś Jaś warczał odkurzaczem.
Grzmi muzyczka, ciepło, jasno…
Nagle – trach! I wszystko zgasło" - brzmi dalsza część wiersza.
"Krzywdzące i głupie"
Internautki skarżą się, że dzieciom od najmłodszych lat wpaja się, że ojciec może "łaskawie" pomóc mamie w domowych obowiązkach i na dodatek średnio sobie z tym radzi. Na dodatek samego mężczyznę także przedstawia się w nie najlepszym świetle. Nie trzeba być inżynierem, by wiedzieć, że nastawienie wielu urządzeń naraz może się skończyć przeciążeniem obwodu elektrycznego. Czy autorzy podręczników wezmą sobie do serca uwagi rodziców i w przyszłości będą bardziej podążać za zmianami społecznymi?
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl