Trudeau naprawdę kocha kobiety. Jedną właśnie mianował na bardzo ważne stanowisko

Trudeau naprawdę kocha kobiety. Jedną właśnie mianował na bardzo ważne stanowisko

Trudeau naprawdę kocha kobiety. Jedną właśnie mianował na bardzo ważne stanowisko
Źródło zdjęć: © Instagram.com
Karolina Błaszkiewicz
14.07.2017 11:23, aktualizacja: 14.07.2017 14:21

Julie Payette, była astronautka, została Gubernatorem Generalnym Kanady. 53-latka jest trzecią kobietą w historii, której się to udało. Premier Justin Trudeau, feminista i zwolennik równego traktowania płci, ogłosił to z nieukrywaną dumą.

Payette spędziła w kosmosie 25 dni, 11 godzin, 57 minut i 59 sekund. Była pierwszym astronautą z Kanady, przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i latała słynnym wahadłowcem Endavour. Warto zauważyć, że promowano ją w ramach równouprawnienia i feminizacji zawodu astronauty. Do 2013 r. pełniła rolę szefa załogi Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. 13 lipca 2017 r. Justin Trudeau ogłosił, że królowa Elżbieta II zatwierdziła nominację Payette na następnego generała gubernatora Kanady, 29. od czasu konfederacji kanadyjskiej.

Julie Payette rozpocznie swoją pracę jesienią, zastępując Davida Lloyda Johnstona. Wcześniej tę rolę powierzono zaledwie dwóm kobietom. Jako namiestnik monarchini będzie zapewniać ciągłość władzy, zatwierdzać ustawy, zwoływać, otwierać i zamykać sesje parlamentu, rozwiązywać go i zarządzać wybory, przyjmować przysięgę od premiera czy przyznawać wyróżnienia i ordery. Trudeau powiedział, że pionierska praca Payette w kosmosie sprawia, że jest ona "niewątpliwie wykwalifikowana" na powierzane jej stanowisko.

- Życie pani Payette było poświęcone odkrywaniu, marzeniom na wielką skalę i koncentrowaniu się na najważniejszych sprawach - powiedział kanadyski premier. Ona stwierdziła zaś, że dostała drugą szansę służenia ojczyźnie. - Kiedy patrzy się z kosmosu, Kanada robi wrażenie, jest ogromna, tworzą ją przepiękne góry, jeziora i lasy. Faktem jest, że z takiej perspektywy granice są niewidoczne - mówiła Payette, dziękując za nominację.

.