UrodaTrwała wciąż modna

Trwała wciąż modna

Trwała wciąż modna
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne | flickr.com / Martin de Witte / CC BY 2.0
Edyta Maciejczak
06.08.2017 20:26

Trwała ondulacja to zabieg, który gwarantuje długotrwały efekt kręconych włosów. Jeśli masz mocne i zdrowe włosy, chcesz zwiększyć ich objętość i cieszyć się zmysłowymi lokami przez długi czas, spróbuj zabiegu trwałej ondulacji. Zanim jednak do niej przystąpisz, zapoznaj się z jej plusami i minusami.

Co to jest trwała ondulacja?

Trwała ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim, który zmienia strukturę włosa za sprawą środków chemicznych, a dzięki zastosowaniu wałków pasmom zostaje nadany nowy kształt. Zabieg składa się zazwyczaj z trzech etapów: nawinięcia kosmyków na wałki i nawilżenia ich płynem do trwałej ondulacji, spłukania włosów i zastosowania płynu utrwalającego.

Trwała ondulacja to zabieg trwający od jednej do dwóch godzin. Włosy po umyciu nakręcane są na wałki, okręcane papierowymi płatkami i spryskiwane płynem do trwałej ondulacji. Tak przygotowane włosy powinno się pozostawić na 20 – 30 minut, w zależności od długości i stanu włosów oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy i nakładamy preparat utrwalający, który regeneruje najgłębsze włókna włosa, odżywia je i nawilża. Efekt kręconych włosów powinien utrzymać się kilka miesięcy. Źle wykonana ondulacja skutkuje zniszczeniem włosów i koniecznością ścięcia ich na krótko.

Nowoczesne wersje trwałej ondulacji zakładają wykonanie jej tylko na kilku kosmykach. Pozwala to na podniesienie włosów u nasady i zwiększenie ich objętości. W profesjonalnych salonach mamy do dyspozycji wałki różnej wielkości i kształtów, dlatego dokładnie można określić formę i kształt loków. Efekt końcowy zależy nie tylko od rodzaju wałków, ale także od ich rozmieszczenia na włosach.

Cienkie wałki gwarantują burzę drobnych i skręconych loków. Powstanie fryzura w stylu afro lub drobnych sprężynek. Zastosowanie papilotów będzie skutkowało delikatnymi falami. Jeśli wałki zostaną umieszczone promieniście od czubka głowy, to uzyskamy naturalnie wyglądające loki.

Burza drobnych loków to efekt zastosowania cienkich wałków

Delikatne fale powstały wskutek użycia papilotów do trwałej ondulacji

Dzięki specjalnemu rozmieszczeniu wałków można uzyskać efekt naturalnie wyglądających loków

Rodzaje trwałej ondulacji

Można wyróżnić kilka rodzajów trwałej ondulacji:

  • trwała ondulacja ziołowa – najłagodniejsza. Podczas zabiegu stosuje się ziołowe preparaty odżywiające kosmyki i chroniące przed zniszczeniem. Polecana zwłaszcza paniom z delikatnymi włosami. Efekt kręconych włosów powinien utrzymywać się 2 – 3 miesiące;
  • trwała ondulacja kwaśna – stosuje się niewielką ilość środków chemicznych bazujących na kwasie monotioglikolowym, więc zabieg nie obciąża włosów. Powstałe loki wyglądają naturalnie, nie są jednak mocno skręcone. Metoda polecana osobom z cienkimi włosami. Efekt będzie widoczny przez ok. 3 miesiące;
  • trwała ondulacja alkaliczna – zasadowa, bardziej inwazyjna. Zabieg wymaga zastosowania silnych preparatów bazujących na solach amonowych kwasu tioglikolowego, dlatego powinien być przeprowadzany wyłącznie u pań z mocnymi włosami. Efekt będzie widoczny przez ok. 10 miesięcy i będzie wymagał okresowego uzupełniania na odrostach;
  • trwała ondulacja dwufazowa – polega na kręceniu odrostów na włosach po zabiegu trwałej ondulacji. Młode kosmyki traktuje się jednak silniejszym środkiem niż te starsze. Efekt kręconych włosów można w ten sposób przedłużyć o kolejne miesiące;
  • trwała na gorąco – działanie płynów aktywowane jest przez ciepło. Proces przebiega zdecydowanie szybciej i zaoszczędzamy w ten sposób czas.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także