Wiele osób popełnia duży błąd. Skuteczność będzie o wiele mniejsza
Prezerwatywy to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Są tanie, ogólnodostępne i jako jedyne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Okazuje się, że nieodpowiednie przechowywanie wpływa na ich skuteczność.
Prezerwatywy, które znamy i stosujemy dziś powstały dopiero w XX wieku. To jeden z najstarszych i zarazem najtańszych środków zapobiegania niechcianej ciąży. Kupisz je w sklepie, drogerii czy aptece. Ich skuteczność zależy do wielu czynników, m.in. przechowywania. Gdzie trzymać prezerwatywy, żeby były w pełni skuteczne?
Nie trzymaj tu prezerwatyw. Tak zmniejszasz ich skuteczność
Prezerwatywy to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Ryzyko zajścia w ciąże przy stosowaniu kondomów wynosi od 2 do 15 procent. Zależy do od wielu czynników, takich jak aplikacja, rozmiar, data ważności czy… sposób przechowywania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak stosować prezerwatywy?
Gdzie trzymać prezerwatywy, żeby nie zmniejszać ich skuteczności? Chowaj je wyłącznie w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, np. w szafce nocnej. Zmiana temperatury, promienie słoneczne czy wysoka wilgoć mogą prowadzić do pęknięcia, czy przedarcia lateksu bądź poliizoprenu.
Pod żadnym pozorem nie przechowuj ich w portfelu, kosmetyczce czy łazience. Monety czy przyrządy do makijażu mogłoby uszkodzić ich delikatną strukturę, a wysoka wilgoć znacznie obniża ich wytrzymałość.
Pamiętaj też o regularnym sprawdzaniu daty ważności. Taka informacja znajduje się zarówno na kartonowym opakowaniu jak i folii. Producenci nie mieszają jej tam bez powodu. Używanie jej po terminie jest ryzykowne, bowiem zawarty w nich środek plemnikobójczy przestaje działać tak, jak powinien.
Używasz prezerwatyw? Uważaj na olejki
Nieodpowiednie przechowywanie to tylko jeden z czynników, który obniża skuteczność prezerwatyw. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosowanie ich razem z lubrykantem na bazie oleju obniża ich efektywność nawet o 15 procent.
Istotny jest także moment otwierania opakowania. Nie powinno się otwierać go zębami, nożyczkami czy rozrywać długimi paznokciami. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do uszkodzenia materiału, co znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl