Czy osoby wyglądające młodo rzeczywiście będą żyły dłużej? Z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Unilever wynika, że naprawdę tak jest. Eksperci twierdzą, że to pierwsze badania, które wykazują, że prozdrowotne zachowania mogą wpłynąć nie tylko na jakość, ale także na długość życia.
Czy osoby wyglądające młodo rzeczywiście będą żyły dłużej? Z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Unilever wynika, że naprawdę tak jest. Eksperci twierdzą, że to pierwsze dane, które wykazują, że prozdrowotne zachowania mogą wpłynąć nie tylko na jakość, ale także na długość życia.
Dr David Gunn, który prowadził eksperyment, wyjaśnia tę zależność. Według niego zdrowa i młoda cera to efekt dobrego krążenia. Tymczasem problemy sercowo-naczyniowe to wciąż główny zabójca naszych czasów.
Jakie są szczegóły tej zależności? Czy z twarzy da się wyczytać również inne choroby?
(sr/mtr), kobieta.wp.pl
Zależność
Naukowcy zaznaczają, że to pierwszy raz, kiedy udało się udowodnić zależność między młodym wyglądem a długością życia. Szczególnie wyraźnie widać to u kobiet. Nie chodzi tu jednak o pewne charakterystyczne rysy twarzy, który sprawiają, że niektórzy nawet w wieku 30 lat kupując alkohol są pytani o dowód. Grupę badaną stanowiły bowiem starsze osoby – średnia wieku wynosiła 63 lata. Niezależni obserwatorzy mieli oszacować ich wiek.
Okazało się, że panie, którym dawano co najmniej dwa lata mniej, niż miały w rzeczywistości, żyły najdłużej.
Cichy zabójca
Co sprawia, że osoby wyglądające na młodsze cieszą się lepszym zdrowiem? Zdaniem Davida Gunna jest to kwestia odpowiedniego ciśnienia krwi. Od dawna wysokie ciśnienie jest nazywane cichym zabójcą. Przede wszystkim dlatego, że ta choroba rozwija się często bardzo powoli i daje pierwsze objawy dopiero wtedy, kiedy jest już za późno.
Pamiętajmy jednak, że w tej kwestii wiele zależy od naszego stylu życia. Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta, ruch, kontrola masy ciała i niepalenie w pewnym stopniu stanowią dla nas tarczę ochronną. – To kolejne badania, które pokazują, jak ważny dla nas jest odpowiedni tryb życia – mówi Gunn.
Obwisła skóra
Co ciekawe, w trakcie badania okazało się, że to nie ilość zmarszczek decyduje, jak młodo wyglądamy. Głównym wskaźnikiem świadczącym o wieku było napięcie skóry. Tzw. „zwisy” dodawały optycznie paru lat. Naukowcy są pewni, że niezdrowa, obwisła skóra to efekt nie tylko starzenia się, ale właśnie niezdrowego stylu życia.
Co ciekawe, u mężczyzn zaobserwowano podobny efekt. Panowie z długowiecznych rodzin wyglądali średnio o 1,4 lat młodziej niż ich rówieśnicy.
Przemęczenie
Jednak długość życia to nie jedyne, co można wyczytać z twarzy. Warto często przyglądać się swojemu odbiciu w lustrze. Niekiedy drobne zmiany świadczą o tym, że coś dzieje się nie tak z naszym ciałem. Na przykład szara i opuchnięta twarz oraz wory pod oczami mogą wskazywać na przemęczenie. Kortyzol, który wydziela się w wyniku stresu, bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i w dłuższej perspektywie rujnuje układ odpornościowy. Jest to więc znak, że należy przystopować i zacząć bardziej o siebie dbać.
Zaczerwienienia
Kolejny ważny sygnał, który wysyła nam nasza twarz, to zaczerwienienia na skórze. Czerwone ślady między brwiami mogą świadczyć o problemach z wątrobą. Jeżeli pojawią się nagle, warto udać się do lekarza. Za to czerwone ślady na szyi, które pojawiają się nawet po lekkim dotknięciu, to ewidentne oznaki silnego stresu. Koniecznie zastanów się, czy nie warto zmienić czegoś w swoim trybie życia. Takie obciążenie dla organizmu może bowiem prowadzić do wielu groźnych chorób, w tym do depresji czy wspomnianych wcześniej problemów z krążeniem.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl