Trzymasz na działce? Wysoki mandat to najlżejsza kara

O czym warto pamiętać, posiadając działkę? Uważaj na kary grzywny
O czym warto pamiętać, posiadając działkę? Uważaj na kary grzywny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.03.2024 15:49, aktual.: 22.03.2024 16:29

Posiadanie działki to dla wielu świetna okazja na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Chociaż wydawałoby się, że na naszym terenie możemy robić niemal wszystko, to za nieprzestrzeganie przepisów można słono zapłacić. Czego nie robić, a czego nie trzymać?

Rodzinne Ogródki Działkowe to miejsce, gdzie często spędzamy wolne popołudnia czy weekendy. Z reguły właściciele działek prowadzą uprawę owoców i warzyw, a także pielęgnują kwiaty. Na swoim terenie mogą także zorganizować rodzinnego grilla oraz odpocząć od zgiełku dużego miasta.

Jednak za czyny zabronione działkowicze mogą otrzymać upomnienie od zarządu ROD, a w niektórych przypadkach także wysokie grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za co grozi nam upomnienie od zarządu ROD?

Upomnienie zarządu ROD może zostać wystawione z powodu nieprzestrzegania regulaminu korzystania z działki. Warto wiedzieć, że nagminne lekceważenie upomnień może doprowadzić do wypowiedzenia umowy.

Regulamin ROD zaznacza, że działka przeznaczona jest wyłącznie na uprawy ogrodnicze oraz wypoczynek, dlatego też za zamieszkiwanie na jej terenie można dostać upomnienie. Oprócz tego grozi ono również za zanieczyszczanie terenu wspólnego, takiego jak drogi, rowy i alejki oraz za niewłaściwe postępowanie z odpadami, takie jak wyrzucanie chwastów i gałęzi za płot bez odpowiedniego utylizowania ich w kompostowniku lub wywozu na PSZOK. Składowanie śmieci to też wykroczenie.

Na działce nie można naruszać komfortu sąsiadów, dlatego zabronione jest prowadzenie polowań, detonowanie petard oraz jakichkolwiek innych ładunków wybuchowych, a także strzelanie z broni. Dodatkowo jesteśmy zobowiązani zadbać o estetyczny wygląd terenu.

Według regulaminu Polskiego Związku Działkowców niedozwolona jest hodowla kur, królików oraz gołębi. Na stałe nie można też przetrzymywać kotów ani psów, a te drugie podczas obecności na działce powinny być na smyczy i nosić kaganiec. Samodzielnie bez zgody reszty wspólnoty nie można zmieniać infrastruktury ogrodowej w tym bram i furtek, a także usuwać drzew i krzewów oraz innych roślin na terenach ogólnodostępnych.

Grzywna za nieodpowiednie korzystanie z działki

Popełnienie poważniejszych wykroczeń może skutkować wezwaniem służb porządkowych, które mają prawo nałożyć grzywnę lub nawet wymierzyć karę aresztu. Konieczne jest zrozumienie, że naruszenia, takie jak zakłócanie spokoju sąsiadów nadmiernym hałasem w czasie ciszy nocnej, mogą skończyć się nałożeniem grzywny w wysokości od 100 do 500 zł.

Ponadto właściciel działki ponosi odpowiedzialność za zachowanie zwierząt, które wprowadza na jej teren. W przypadku zaniedbania, na przykład gdy pies zaatakuje sąsiada, grozi nam kara finansowa sięgająca nawet 1000 zł.

Proces "termicznego przekształcania odpadów" zgodnie z przepisami prawa powinien być przeprowadzany jedynie w dedykowanych spalarniach, wyposażonych w filtry powietrza, dzięki czemu nie powstaje smog. Dlatego też osoby naruszające zakaz spalania odpadów na działce, mogą zostać ukarane grzywną do 5000 zł lub karą aresztu do 30 dni.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także