Trwa ładowanie...

Tych zdań nie mówią inteligentni ludzie. Sprawdź, żeby nie palnąć gafy

Czasami trudno jest się powstrzymać. Słowa same wypływają nam z ust, a potem pojawiają się wyrzuty sumienia: Mogliśmy trzymać język za zębami! Platon twierdził, że mądrzy ludzie mówią wtedy, gdy mają coś do powiedzenia. Głupcy, bo muszą coś powiedzieć. Podobną analizę przeprowadził Travis Bradberry, autor bestsellerowych książek na temat inteligencji emocjonalnej.

Tych zdań nie mówią inteligentni ludzie. Sprawdź, żeby nie palnąć gafyŹródło: Fotolia
dbbfjrt
dbbfjrt

Każdemu z nas zdarzyło się powiedzieć coś, co było nie na miejscu lub kogoś zraniło. Niekiedy zupełnie przypadkowo powiemy za wiele. Tymczasem inteligencja emocjonalna (EQ) jest definiowana jako zdolność do bycia świadomym, do kontrolowania i wyrażania emocji oraz rozwiązywania relacji międzyludzkich w sposób rozsądny i empatyczny. Poziom EQ często decyduje o tym, jak nasze słowa są interpretowane przez kogoś innego. To EQ, a nie IQ odgrywa dominującą rolę w podejmowaniu decyzji, co powiedzieć, a czego lepiej nie mówić.

Oto 10 zdań, których emocjonalnie inteligentni ludzie nie wypowiadają, bo potrafią się powstrzymać:

1. "To nie fair" (to niesprawiedliwe)
Cóż, życie nie jest sprawiedliwe i dorosła, dojrzała osoba to rozumie. Być może to, co się stało, nie jest sprawiedliwe, ale ludzie nas otaczający mogą mieć inne zdanie, bądź zastrzeżenia do naszej wersji. Samo sformułowanie, że coś jest niesprawiedliwe nic nie wnosi i nie rozwiązuje problemu. "Będziesz czuć się lepiej, jeśli się powstrzymasz, zachowasz godność. Skup się na rozwiązaniu" - radzi Bradberry.

2. "Wyglądasz na zmęczonego"
Wypowiadane do koleżanki, czy kolegi z pracy, to prawdziwe faux pas. Nigdy do końca się nie wiemy, co się dzieje w prywatnym życiu człowieka. Mówiąc: Bez względu na to, jak dobre mieliśmy zamiary i wydawało nam się to wyrazem troski, osoba, która usłyszy "wyglądasz na zmęczonego" utwierdzi się, że jej problemy są widoczne dla każdego.

3. Oświadczenia "Jak na…" ( np. Wyglądasz super, jak na swój wiek; Jak na faceta, dobrze ci to wychodzi; Jak na kobietę, dużo osiągnęłaś)
Tak, owszem wiek, płeć wciąż istnieją. Mamy tego świadomość. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istniejących uprzedzeń. W tym wypadku można poważnie kogoś urazić, używając tych klasycznych stereotypów. Nie używajmy żadnych kwalifikatorów. Powiedzmy komplement skierowany do konkretnej osoby bez uogólnień.

dbbfjrt

4. "Jak już wcześniej powiedziałem ..."
To zdanie oznacza, że jesteś oburzony, że musisz powtarzać lub że jesteś w jakiś sposób "lepszy" niż odbiorca. Owszem, frustrujące może być powtarzanie w kółko tego samego. Jednak lepiej powstrzymać się od zwerbalizowania tej myśli.

Zobacz też: #dziejesiewkulturze: Roboty ze Sztuczną Inteligencją przestraszyły się nowego thrillera

5. "Ty nigdy" lub "Ty zawsze"
Te zwroty nie wyrażają prawdy, a jedynie destrukcyjne pretensje, z którymi nic nie da się zrobić, a jedynie ranią. Wystrzegajmy się ich.

6. "Powodzenia"
To określenie dla wielu bardzo dyskusyjne. Mówić, czy nie? Wygranie na loterii jest kwestią szczęścia, nie zależy od nas bezpośrednio. Tutaj rządzi przypadek, to nie wynika z naszych zdolności i włożonego wysiłku. "Powodzenia" może zakładać, że dana osoba nie ma w sobie tego, co nam potrzeba, brak jej zdolności, nie darzymy jej zaufaniem, więc potrzebuje szczęścia.

dbbfjrt

7. "To dla mnie nie ma większego znaczenia"
Jeśli ktoś pyta się nas o zdanie, to znaczy, że oczekuje od nas konstruktywnej opinii. Mówiąc, że to coś nie ma znaczenia, przekazujemy tej osobie, że szkoda jest nam poświęcić odrobinę czasu na wyrażenie zdania.

8. "Z całym szacunkiem ..."
Czy słowa wyskakują z twoich ust pod wpływem szacunku dla odbiorcy? Jeśli możesz szczerze odpowiedzieć "tak", to kontynuuj. Języka ciała i intonacji głosowej szybko ujawni, czy dany jest odpowiedni szacunek. Z drugiej strony, jeśli jest to fraza mówiona jako dodatek, przerywnik, w dyskusji, która nie ma nic wspólnego z "szacunkiem", najlepiej jest wcisnąć hamulec.

9. "Mówiłem ci już ..."
To zdanie wyraża wyższość. Od razu nasuwa się skojarzenie dzieci bawiących się w piaskownicy i ich rodzica, który mówi: "Mówiłem, że nie wolno, mówiłem nie dotykaj itp.". To wyrażenie dziecinne i niedojrzałe. I według Travisa Bradberry'ego, autora licznych publikacji na temat EQ, żaden dorosły człowiek nie powinien wypowiadać takich słów.

10. "Poddaję się".
Rezygnacja. Normalne odczucie pojawiającego się u każdego człowieka. Jednak głośne go wypowiedzenie tylko pozornie może wydawać się nieszkodliwe. Tak naprawdę wyrażamy wprost, że nie jesteśmy w stanie czegoś przezwyciężyć. Jak podsumowuje powerofpositivity.com: "Jesteśmy silniejsi i mądrzejsi, niż myślimy. Jeśli wszystko nas przerasta tylko "mogę to zrobić" są słowami, których naprawdę potrzebujemy" - przekonuje Bradberry.

dbbfjrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbbfjrt