Tyle ksiądz liczy za komunię. Na liście dodatkowy koszt

Tyle ksiądz liczy za komunię. Na liście dodatkowy koszt

Uroczystości pierwszej komunii świętej tradycyjnie odbywają się w maju
Uroczystości pierwszej komunii świętej tradycyjnie odbywają się w maju
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Horosiewicz
14.04.2023 14:47, aktualizacja: 14.04.2023 16:12

Rodzice dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej często wyrażają swoją wdzięczność, wręczając duchownemu kopertę z ofiarą. Podobny datek przekazują na rzecz parafii. A to wciąż nie koniec wydatków związanych z uroczystością.

Pierwsza komunia święta ma być dla katolika przeżyciem duchowym, ale w przypadku tej uroczystości trudno uciec od kwestii bardziej przyziemnych. Wśród polskich wierzących przyjęło się, że tak wyjątkowa okazja wymaga wyjątkowej oprawy - stąd wystawne przyjęcie czy drogie prezenty.

Kosztowna komunia. Za co jeszcze płacą rodzice?

Wydatków jest jednak więcej, o czym co roku przekonują się rodzice dzieci przystępujących do sakramentu. Zazwyczaj upominek otrzymuje również ksiądz, obowiązuje też ofiara na rzecz parafii, nie wspominając o kamerzyście, który nagra film z kościoła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koperta dla księdza

Duchowni nie mają swojego cennika, ale tradycyjnie otrzymują "wynagrodzenie" za posługę. W ten sposób rodzice doceniają zaangażowanie i czas poświęcony ich dzieciom. Zazwyczaj w kopercie znajduje się od kilkuset do 1,5-2 tys. zł i jest to suma zbiórki przeprowadzonej w klasie.

Dekoracja kościoła

To nie tylko kwiaty do ozdobienia ołtarza, ale także ławek, klęczników czy wejścia do świątyni. Wyspecjalizowane firmy liczą sobie za to średnio od 2 do 4 tysięcy złotych. I tym razem kwotę należy podzielić przez ilość dzieci przystępujących do pierwszej komunii.

Datek dla organisty

W czasie uroczystej mszy, a do takich należy bez wątpienia pierwsza komunia święta, wierni zwracają również uwagę na oprawę muzyczną. Odpowiada za nią kościelny organista, któremu rodzice także starają się wynagrodzić poświęcony czas. Zazwyczaj otrzymuje kilkaset złotych za ceremonię.

"Dar ołtarza"

Okolicznościowe datki przekazywane są nie tylko bezpośrednio sprawującemu posługę księdzu, ale także na rzecz całej parafii. Tzw. dar ołtarza to ofiara, która ma pomóc w utrzymaniu kościoła. Zbiórka na ten cel przynosi zazwyczaj ok. 2-3 tys. zł od wszystkich, choć bywa znacznie więcej.

Komunijne akcesoria

W niektórych parafiach zachęca się do zakupu takich samych książeczek do nabożeństwa oraz pamiątkowych medalików. Czasami także konkretnych wydań Pisma Świętego. Cena takiego zestawu może wynieść ok. 100 zł.

Obsługa medialna

Współczesna pierwsza komunia nie może się obyć profesjonalnego fotografa i kamerzysty, którzy zarejestrują całą uroczystość na filmie oraz zdjęciach. Koszt takiej usługi to nawet kilka tysięcy złotych, co zazwyczaj oznacza składkę w wysokości 50-100 zł od dziecka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta